Mamy zimę, więc nadszedł czas na planowanie zabiegów związanych z cięciem drzew oraz krzewów owocowych i ozdobnych. Podczas tego zabiegu powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu miejsc cięcia. Do tego będzie niezbędna maść ogrodnicza.
Maści ogrodnicze nazywane często pastami sadowniczymi, to niezastąpiony produkt przy przycinaniu drzew i krzewów, jest również pomocna przy szczepieniu roślin. Maści ogrodnicze mają również zastosowanie podczas leczenia i zabezpieczania uszkodzeń czy podczas leczenia chorych fragmentów pędów, konarów. Dzięki niej zapobiegniemy chorobom i sprawimy że rany na drzewie szybciej się zagoją. W zależności od producenta jej skład może się znacznie różnic, jednak najczęściej zawiera substancje chemiczne, takie jak: karbendazym (środki ochrony roślin o właściwościach grzybobójczych) lub azoksystrobina, difenokonazol, cyprodynil, fludioksonil oraz substancje naturalne: kalafonii (miękkiej żywicy pochodzenia naturalnego), rozpuszczalniki, wosk.

O technikach cięcia, przeczytasz w:
Maliny, Cięcie malin tradycyjnych i powtarzających
Borówki, Cięcie borówki wysokiej
Krzewy owocowe, Cięcie krzewów owocowych
Drzewa i krzewy owocowe, Cięcie drzew i krzewów owocowych




JAK ZROBIĆ SAMEMU MAŚĆ OGRODNICZĄ
Gotowe maści nie są drogie, ich koszt w zależności od gramatury może wynieść 15zł. do około 40zł. Np. Hunter (250 g – 15 zł), Funaben Plus (250 g – 16 zł), Eko-Derma (1 kg – 40 zł), Dendromal (1 kg – 38 zł). Możemy również zrobić ją samemu, wystarczy do tego tylko farba emulsyjna matowa biała oraz środek grzybobójczy np. Switch lub Scorpion 325 SC. Uzyskamy wtedy 1 litr maści ogrodniczej własnej roboty w cenie około 30 zł.
Możemy również zamiast Switch lub Scorpion 325 SC
zastosować inny fungicyd np. Miedzian 50 WP.
Aby uzyskać zalecany 2% roztwór
powinniśmy 20 ml fungicydu
(Switch, Scorpion 325 SC lub Miedzianu)
zmieszać z 1 litrem farby.

KIEDY I JAK STOSOWAĆ MAŚĆ
Powinniśmy ją stosować po każdym cięciu oraz przy uszkodzeniu drewna lub kory (otarć, pęknięć, szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta itp). Zaraz po zauważeniu szkody lub po cięciu, musimy dokładnie ostrym nożem oczyścić uszkodzoną powierzchnię, następnie za pomocą pędzelka lub łopatki rozprowadzić maść na powierzchni rany oraz 2 cm poza jej granicami. Nie powinniśmy jej stosować w czasie mrozów lub deszczowych dni, ponieważ nie zdąży odpowiednio zabezpieczyć rany i zaschnąć.
STOSOWANIE MAŚCI PRZY SZCZEPIENIU ROŚLIN
Jeżeli stosujemy maść do szczepienia roślin, powinniśmy owinąć opaskami do szczepienia lub folią przygotowane miejsce i dokładnie ją rozprowadzić. Czynność te robimy zaraz po wykonanym zabiegu.
Przeczytaj również:
Nawóz z resztek kuchennych i roślinnych
Gnojówka z pokrzywy – naturalny środek ochronny roślin
Jak chronić owoce czereśni przed ptakami?
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!