sobota, 18 majaTel. 570 906 621 ; e-mail: kontakt@stacjaogrod.pl
Shadow

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Grudzień w ogrodzie

Grudzień to ostatni miesiąc w roku i początek zimy. Jeżeli większość prac wykonaliśmy w poprzednim miesiącu to teraz aż tak dużo pracy nie będziemy mieli.

W ostatnich latach w grudniu mamy na przemian śnieg, deszcz, mróz i dodatnie temperatury. Mimo, że to okres zimy to nadal ogród może cieszyć nas swoimi walorami ozdobnymi. Gdy spadnie śnieg pięknie wyglądają krzewy i drzewa pokryte białym puchem. Dodatkowo pędy dereni przebarwiają się na na kolor czerwony i żółty. Owoce dzikiej róży, berberysów i jarzębiny kontrastują na tle białego śniegu. W zależności od tego czy będzie śnieg i zmarznięta ziemia czy nie, nadal powinniśmy kontrolować stan ogrodu i wykonać kilka prac.

Iglaki w zimie
Iglaki w zimie

Ogród ozdobny

Głównym zadaniem od grudnia w ogrodzie ozdobnym jest sprawdzanie stanu zabezpieczeń krzewów, drzew i bylin. Jeżeli kopczyki zostały rozsypane przez wiatr lub rozmyte przez deszcz, należy je usypać ponownie. Sprawdzamy okrycia z agrowłókniny, słomy czy liści.

Przed planowanymi dużymi opadami śniegu, należy korony drzew i krzewów iglastych obwiązać sznurkiem. Zabezpieczymy w ten sposób konary i gałęzie przed wyłamaniem pod ciężarem śniegu.

Jeżeli spadnie dość dużo śniegu to strząsamy go z iglaków.

Warto zabezpieczyć słomą, liśćmi lub korą miejsca na rabatach w których posadziliśmy byliny cebulowe.

Sprawdzamy co jakiś czas kłącza, bulwy bylin, które przechowujemy w pomieszczeniu. Gnijące i uszkodzone usuwamy.

Możemy pobierać zdrewniałe sadzonki krzewów zimozielonych.

Nadal pamiętamy o podlewaniu krzewów, szczególnie iglaków oraz innych roślin zimozielonych. Zabieg ten wykonujemy w słoneczne, ciepłe dni. Dość wilgotne podłoże pozwoli lepiej przetrwać roślinom okres zimowy oraz uchroni rośliny przed suszą fizjologiczną.

Ciemiernik biały
Ciemiernik biały

Ogród warzywny

Na zagonach warzywnych wykonujemy ostateczne prace, jeżeli nie zrobiliśmy tego w listopadzie.

Jeżeli wysiewaliśmy warzywa ozime jesienią na wczesny zbiór jak sałata, szpinak, roszponka, cebula zwyczajna, koper to wymagają one osłonięcia przed mrozem i wiatrami. Jeżeli zima będzie bezśnieżna, to warto zastosować okrycie podwójną warstwą zimowej białej agrowłókniny lub liśćmi, słomą albo gałązkami igliwia.

W grudniu możemy zbierać jarmuż, roszponkę czy brukselkę. Ze zbiorami najlepiej poczekać do pierwszych mrozów, ponieważ warzywa będą miały wtedy delikatniejszy smak.

Jeżeli gleba nie jest jeszcze zamarznięta to możemy wysiać nasiona warzyw na wczesny zbiór wiosenny. Wysiewamy nasiona marchwi, pietruszki, cebuli oraz szpinaku.

W bezśnieżny okres możemy zastosować wapnowanie Dolomitem jeżeli mamy zbyt zakwaszoną glebę.

Ogród owocowy w zimie
Ogród owocowy w zimie

Ogród owocowy

W tym miesiącu ostatecznie musimy przygotować krzewy i drzewa owocowe do zimowania. Zabezpieczamy zwłaszcza młode rośliny i te dopiero co na jesieni posadzone poprzez usypanie kopczyków z ziemi na wysokość 30 cm.

Należy także zabezpieczyć korę drzew przed gryzoniami, zającami i sarnami poprzez zakładanie plastikowych osłon. Dodatkowo na sarny możemy wykorzystać silnie pachnące mydełka. Owinięte w papier zawieszamy na wysokości około 1 m na każdym drzewie. Zapach ten odstrasza sarny.

Zabezpieczamy także truskawki, poziomki, jeżyny bezkolcowe. Możemy użyć zimowej białej agrowłókniny lub liści albo słomy.

Pod koniec grudnia możemy przystąpić już do bielenia drzew.

Cały czas kontrolujemy stan drzew owocowych. W grudniu mogą wystąpić silne wiatry, które będą wstanie uszkodzić gałęzie. Należy wtedy wyrównać rany i zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

W grudniu po pierwszych przymrozkach, ale przed nastaniem mrozów, możemy pobrać zrazy do szczepienia z czereśni, brzoskwini, moreli i grusz. W późniejszym terminie możemy także pobrać zrazy z jabłoni, śliw i wiśni. Na zrazy pobiera się jednoroczne pędy z dobrze wykształconymi pąkami. Pobrane zrazy wiążemy w pęczki i umieszczamy w dołku na głębokości około 40-50 cm. Układamy je na piasku, którym dodatkowo je przysypujemy. Możemy także zrazy przechować w lodówce w części dla warzyw i owoców. Pakujemy w pęczki, które owijamy ręcznikiem papierowym. Co jakiś czas kontrolujemy ich stan.

Możemy także pobrać sadzonki zdrewniałe z jednorocznych pędów porzeczek, agrestu i winorośli. Pędy tnie się na odcinki długości 20-25 cm (winorośl nawet do 40 cm). Do wiosny przechowujemy je podobnie jak zrazy do szczepienia.

Trawnik

W grudniu nie wykonujemy już żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. W momencie kiedy spadnie śnieg, staramy się nie chodzić po trawniku aby nie ubijać go, ponieważ mogą pojawić się brunatne przebarwienia zgniłej trawy. Tak samo przy dużych opadach deszczu, również unikamy chodzenia po trawniku ze względu na wgniatanie źdźbeł trawy i ubijanie mokrej ziemi.

Podczas bezśnieżnych mrozów unikamy deptania trawnika, aby nie połamać źdźbeł traw.

Gdy pokrywa śnieżna stanie się zbyt zlodowaciała warto ją rozkruszyć grabiami aby uchronić trawę przed przyduchą co spowoduje powstanie na wiosnę pleśni śniegowej.

Możemy podczas pogodnego dnia z dodatnią temperaturą możemy przekopać glebę pod nowy trawnik. Skopaną ziemię pozostawiamy w ostrej skibie na cały okres zimowy. Podczas kopania możemy zwapnować ziemię, jeżeli ta jest zbyt kwaśna.

Rośliny doniczkowe
Rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe i balkonowe

W grudniu mamy najkrótsze dni w roku, co powoduje że nasze rośliny są niedoświetlone. To powoduje, że wchodzą w pełny stan spoczynku. Gdy mamy dość wysoką temperaturę ten proces jest zakłócony i często rośliny rosną dalej. Ich pędy i liście stają małe, wyciągnięte. Możemy im pomóc poprzez doświetlanie odpowiednimi lampami ledowymi lub staramy się ograniczyć zbyt wysoką temperaturę. Najlepsza dla naszych roślin i również dla nas samych będzie temperatura 18-20 stopni.

W tym czasie ograniczamy podlewanie, pozwalając ziemi nieco przeschnąć. Często zraszamy rośliny ze względu na dość niską wilgotność powietrza, zwłaszcza w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem. Możemy również na grzejnikach powiesić specjalne pojemniki z wodą. Możemy także wykorzystać specjalne urządzenia, tzw. nawilżacze powietrza.

W grudniu roślin doniczkowych nie nawozimy. Możemy jedynie co 2-3 podlewanie dodać do wody biohumus.

W połowie grudnia możemy wysiać nasiona palm oraz cytrusów do mieszanki piasku z odkwaszonym torfem. Ustawiamy w ciepłym miejscu z temperaturą min. 20 stopni.

Zakupione gwiazdy betlejemskie trzymamy w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 18-20 stopni, regularnie podlewamy, pozwalając wierzchniej warstwie ziemi lekko przeschnąć.

Uważamy przy wszystkich roślinach na zimne przeciągi.

Zwierzęta w ogrodzie
Zwierzęta w ogrodzie

W okresie zimowym, zwłaszcza kiedy leży śnieg pamiętajmy o naszych małych sąsiadach jakimi są ptaki. Warto im pomóc wystawiając karmniki z ziarnem.


Przeczytaj również:

Styczeń w ogrodzie

Luty w ogrodzie

Marzec w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie

Maj w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie

Październik w ogrodzie

Listopad w ogrodzie

Cały rok w ogrodzie – mini ściąga ogrodnika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *