Uprawa i pielęgnacja wrzosów w ogrodzie. Chłodniejsze sierpniowe dni i noce coraz częściej przypominają nam o nadejściu jesieni, której nieodłącznym elementem są wrzosy. Zimno-zielone liście, delikatne różowo – fioletowe kwiatki, niewątpliwie wprawią nas w stan jesiennej nostalgii. Rośliny te nie mają zbyt dużych wymagań, jednak, niemniej musimy pamiętać o kilku zasadach ich pielęgnacji.

Dla większości z nas wrzosy kojarzą się z fioletowo – różowymi kwiatami, jednak w zależności od odmiany mogą znacznie różnić się od siebie. Między innymi pod względem barwy liści – zielone, jasnozielone, szare, srebrzyste, ciemnozielone. Barwą kwiatów – białe, odcienie różu, fioletu, czerwieni i purpury. Terminu kwitnienia – pierwsze odmiany zakwitają już w lipcu. Pod względem wysokości,15-60 cm, oraz pod względem pokroju i kształtu kwiatów.

SADZENIE
Po pierwsze powinniśmy pamiętać, że decydując się na wrzosowisko musimy wziąć pod uwagę to że przy odpowiedniej pielęgnacji w naszym ogrodzie mogą rosnąć od kilku do kilkunastu lat. Wrzosy lubią słońce, więc powinniśmy je posadzić w takim miejscu by było go wystarczająco dużo, ale jednocześnie miejsce powinno być osłonięte od wiatru. Stanowisko najlepiej by było na niewielkim wzniesieniu, uchroni je to przed zalaniem, czego rośliny nie tolerują. Krzewinki wrzosów możemy sadzić na przełomie lata i jesieni, jednak można je zasadzić także w innym terminie np. na wiosnę. Sadzimy je w grupach co 20 -30 cm. W zależności od odmiany około 10 – 15 sztuk na metr kwadratowy. Najlepiej wybrać odmiany o różnym czasie kwitnienia, dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich kwiatami od połowy lata do późnej jesieni. Jeżeli dysponujemy dużą powierzchnią ogrodu, możemy dołączyć do wrzosów również inne rośliny, które podkreślą ich dekoracyjność. Jeżeli zdecydujemy się na wrzosowisko wielogatunkowe, możemy do niego dołączyć takie rośliny jak: wrzośce, jałowce, brzozy, kiścienie, janowce, świerki, cyprysiki, klony palmowe, ostrokrzewy, trawy, kosodrzewinę, andromedę, dabecję, rododendrony, rozchodniki, macierzanki oraz rośliny cebulowe.

PODŁOŻE
Ziemia w miejscu ich sadzenia powinna mieć kwaśne pH – 3,5-5,5, próchniczna, przepuszczalna i umiarkowanie żyzna. Najczęściej w ogrodach nie mamy takiego podłoża, więc zdecydowanie warto wykopać przed posadzeniem dół i uzupełnienie jej przekompostowaną korą, torfem, kompostem lub zastąpić ją gotową mieszanką. Jeśli umieścimy wrzosy na wilgotnej i ciężkiej glebie, narazimy je na rozwój chorób grzybowych.

PIELĘGNACJA, NAWOŻENIE I PODLEWANIE
Wrzosy co prawda lubią wilgoć ale nie przepadają za mokra glebą. Po posadzeniu powinniśmy wyściółkować glebę, najlepiej korą. Jest to zabieg niezbędny ze względu na płytki system korzeniowy wrzosów. Przekompostowana kora sosnowa dodatkowo pomoże nam zakwasić podłoże. Krzewinki powinniśmy podlewać nie za często i jeżeli jest taka potrzeba to najlepiej wczesnym rankiem, starając się unikania moczenia liści. Przed wegetacją roślin powinniśmy wrzosy również przyciąć. Pędy kwiatostanowe ścinamy poniżej kwiatów. Przy nawożeniu roślin powinniśmy zachować ostrożność, najlepiej jest zastosować nawozy o spowolnionym działaniu, przeznaczone dla roślin kwasolubnych.
Przeczytaj również:
Jakie warzywa możemy jeszcze wysiać latem?
Czym nawozić rośliny ogrodowe jesienią?
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!