Cały rok w ogrodzie – mini ściąga ogrodnika. Pracy w ogrodzie przez cały rok jest bardzo dużo, najwięcej oczywiście w okresie wiosenno-letnim. Ale i jesienią musimy wykonać kilka ważnych prac porządkowych. Oczywiście gdybyśmy mieli szczegółowo opisać co powinniśmy zrobić w każdym miesiącu, wyszłaby gruba księga z kompendium wiedzy 🙂 W tym artykule przygotowaliśmy mini ściągę w pigułce. W przygotowaniu są też osobne artykuły z poszerzonymi informacjami o każdym miesiącu.
Kalendarz ogrodnika w skrócie

Styczeń
W styczniu mamy stosunkowo mało pracy, ale musimy pamiętać o odśnieżaniu. Uprawiać w tym okresie możemy kiełki, rukolę, rzeżuchę… Możemy tez przyciąć wierzbę, leszczynę czy bez. Styczeń w ogrodzie.
Luty
„Idzie luty, podkuj buty” to przysłowie przypomina nam o lutowych przymrozkach. Musimy zatem pamiętać by zabezpieczyć pnie drzew przed mrozem. Możemy też już przycinać drzewa i krzewy. I oczywiście wykonać pierwsze prace porządkowe w ogrodzie. Luty w ogrodzie.
Marzec
Możemy już zacząć pierwsze wysiewy nasion w szklarniach, np. pomidory, paprykę. W marcu zaczynamy również pierwsze wysiewy nasion w gruncie: koper, marchew, pietruszka, groch, cebula, bób, por, szpinak pietruszka, rzodkiewka, kapusta, seler. Marzec w ogrodzie.
Kwiecień
W kwietniu w naszych ogrodach, pracy zdecydowanie przybywa. Otwieramy sezon na pierwsze koszenia, wertykulację oraz aerację trawnika. Oczyszczamy rabaty z pozostałości uschniętych roślin. Wysiewamy kwiaty jednoroczne. Przycinamy krzewy i drzewa. W dalszym ciągu wysiewamy warzywa. W szklarni: pomidory, paprykę a w ogrodzie warzywnym: koper, groch, cebulę, buraki, bób, rzodkiewkę, por, pietruszkę, marchew, sałatę i szpinak. Kwiecień w ogrodzie.

Maj
Zaczynamy formować i kontynuujemy pielęgnację krzewów. Rozpoczynamy ochronę roślin przed chorobami grzybowymi. Zwalczamy mszyce. W maju możemy pomyśleć o zmianach i urządzaniu ogrodu na nowo, np. skalniak, oczko wodne, nowe rabaty, pergole, czy trejaże… Siejemy warzywa: marchew, koper, kabaczek, groch, buraki, fasolkę, dynie, ogórki, pietruszkę, por, rukolę, sałatę, szpinak. Zaczynamy rozsady pomidorów i papryki. Dbamy regularnie o trawnik. Maj w ogrodzie.
Czerwiec
Usuwamy przekwitnięte kwiaty, zwalczamy mszyce i nadal chronimy rośliny przed chorobami grzybowymi. Zaczynamy sianie roślin dwuletnich. W czerwcu a w zasadzie od połowy maja możemy już wysiewać rośliny dwuletnie. Siejemy: rukolę, rzodkiew, sałatę, koper, fasolkę, szparagi. Rozsadzamy pomidory i paprykę. Czerwiec w ogrodzie.
Lipiec
W lipcu powinniśmy zacząć formować i kontynuować pielęgnację krzewów. Możemy też zmieniać, urządzać nasze ogrody. Musimy pamiętać o zwalczaniu mszyc oraz chronić rośliny przed chorobami grzybowymi. W czasie suszy nawadniamy ogród. Nadal możemy siać warzywa: rzodkiewkę, rukolę, koper, buraki, fasolkę. Lipiec w ogrodzie.
Sierpień
Przycinamy żywopłoty. Do połowy sierpnia wykonujemy ostatnie cięcia krzewów i drzew iglastych. W razie suszy regularnie podlewamy rośliny. Sadzimy kwiaty cebulowe, np. narcyzy, hiacynty, lilie białe, krokusy jesienne, zimowity jesienne. Sierpień w ogrodzie.
Wrzesień
Możemy zacząć przygotowywać kompostownik, ciąć żywopłoty liściaste, wiciokrzewy, berberysy. Wysadzamy do gruntu tulipany, lilie, cebulice, hiacynty, irysy, przebiśniegi, szafirki, krokusy, itp. Wrzesień w ogrodzie.

Październik
W październiku przesadzamy i sadzimy krzewy ozdobne, róże i drzewa owocowe. Oczyszczamy ogrody z zeschniętych liści. Musimy też przenieść wrażliwe na zimno rośliny do cieplejszych pomieszczeń. Październik w ogrodzie
Listopad
Nasze ogrody wchodzą w stan spoczynku, musimy nadal jednak pamiętać by oczyszczać je z zeschniętych liści oraz zabezpieczyć pozostałe rośliny przed mrozami. Listopad w ogrodzie

Grudzień
W grudniu możemy zająć się konserwacją narzędzi. Odśnieżamy i chronimy rośliny przed mrozami. W razie suszy podlewamy rośliny zimozielone. Grudzień w ogrodzie
Pamiętajmy też, by w okresie zimowym, zwłaszcza podczas mrozów i śnieżyc dokarmiać ptaki i zwierzęta wolno żyjące, np. koty, sikorki, kaczki…
Karmniki dla ptaków w ogrodzie
Kwiaty doniczkowe, których powinni unikać posiadacze kotów
Kwiaty doniczkowe bezpieczne dla kota


Cześć! Mam na imię Artur i od lat fascynuję się roślinami – ich uprawą, pielęgnacją oraz zgłębianiem tajników ogrodnictwa i hodowli roślin doniczkowych. To moja pasja, którą chcę dzielić się z innymi. Dlatego tworzę artykuły na Stacja Ogród – miejscu pełnym inspiracji, sprawdzonych porad i praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o rośliny i stworzyć piękną, zieloną przestrzeń. Zapraszam Cię nie tylko na naszą stronę, ale także do śledzenia profilu Stacja Ogród na Facebooku i dołączenia do naszej grupy – wspólnej przestrzeni, gdzie wymieniamy się doświadczeniami, pomysłami i miłością do ogrodnictwa. Do zobaczenia!
Czytając, czuję się jak uczestnik intelektualnego banketu, w którym każde danie myśli jest podane z elegancją, a czytelnik smakuje wiedzę w najlepszym wydaniu.