sobota, 18 majaTel. 570 906 621 ; e-mail: kontakt@stacjaogrod.pl
Shadow

Cięcie drzew i krzewów owocowych

Sad jabłoniowy. Cięcie drzew i krzewów owocowych
Sad jabłoniowy

Wstępne informacje

Cięcie drzew i krzewów owocowych należy do koniecznych zabiegów, bez których prawidłowy rozwój roślin w tym owocowanie będzie zaburzone. Cięcie reguluje wzrost drzew i krzewów oraz wielkość i jakość owoców. Po posadzeniu lub przesadzeniu młodych drzewek lub krzewów, również wykonujemy cięcie, które ma za zadanie przywrócić równowagę między częścią nadziemną a systemem korzeniowym. Cięcie skracające pędów po posadzeniu ogranicza nadmierną transpirację i ułatwia przyjęcie się roślin i pobudza ich wzrost. Cięcie wykonujemy również w celu odmłodzenia starszych roślin.

Po posadzeniu młodych roślin wykonujemy cięcie formujące przez pierwsze kilka lat, które ma za zadanie nadać odpowiedni kształt młodym drzewkom i krzewom. Kiedy chcemy otrzymać jak najwcześniej owocowanie, możemy formować drzewka poprzez odpowiednie przyginanie pędów do rusztowania. Zabieg cięcia przy przyginaniu pędów należy traktować wtedy jako uzupełnienie. Pamiętajmy, że cięcie w pierwszych latach po posadzeniu, opóźnia proces wchodzenia roślin w owocowanie. Dlatego jeżeli mamy czas i mało miejsca w ogrodzie, to właśnie formowanie poprzez przyginanie pędów będzie najlepszą metodą.

Przeczytaj również: Cięcie krzewów owocowych

Owoce jabłoni

Owocowanie a cięcie

Po wejściu roślin w okres owocowania, możemy przystąpić do regularnego, corocznego cięcia. Właściwe wykonanie tego zabiegu ułatwi nam utrzymanie korony drzew i krzewów w odpowiednich rozmiarach i zagęszczeniu oraz obfitego owocowania. Obecnie praktykuje się utrzymanie drzew owocowych do wysokości 2-2,5 m co ułatwia zbiór owoców i ewentualne opryski ochronne. Również staramy się utrzymać koronę niezbyt szeroką, aby nie zajmowała zbyt dużej powierzchni ogrodu.

Kolejnym ważnym zabiegiem, jest wykonanie cięcia przerzedzającego i odmładzającego starsze rośliny. Ma to na celu uzyskanie dorodnych i wybarwionych owoców oraz utrzymanie drzew i krzewów w dobrej kondycji. Dobrze prześwietlona i niezbyt gęsta korona, przyczynia się do większej odporności drzew i krzewów na choroby i atakujące szkodniki.

Przeczytaj również: Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa)

Cięcie śliwy. Cięcie drzew i krzewów owocowych

Cięcie drzew i krzewów owocowych przeciwdziała także tendencji do wydawania nadmiernej ilości owoców, kiepskiej jakości. Poprzez regularne zabiegi zmniejszamy liczbę kwiatów a tym samym zawiązków owoców. Jednocześnie odpowiednie cięcie sprzyja regularnemu owocowaniu drzew i krzewów, nie pozwalając roślinom wchodzić w proces przemiennego wydawania owoców. Proces przemiennego owocowania charakterystyczny jest właśnie dla drzew i krzewów, które nie są regularnie cięte. Powoduje, że rośliny jednego roku wydają mnóstwo słabej jakości owoców, a następnego wydają ich mniej lub wcale.

Przeczytaj również:

Kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum)

Jakie rośliny ozdobią nasz ogród zimą

Pielęgnacja roślin iglastych jesienią i zimą

Foto: Pexels i Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *