Kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum) jest gatunkiem należącym do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae), choć niektórzy systematycy zaliczają do wyodrębnionej rodziny kalinowatych (Viburnaceae). Naturalnie występują na stanowiskach w środkowej i zachodniej części Chin. Do Europy sprowadzony został w 1900 roku i od tego zyskuje skokowo swoją popularność.

Charakterystyka
Kalina ta to krzew zimozielony charakteryzujący się sztywnymi, wzniesionymi pędami. W dobrych warunkach może osiągnąć około 3 metrów wysokości. Liście w przeciwieństwie do innych gatunków są grube i sztywne o kształcie podłużnie jajowatym do lancetowatych i długości 10-25 cm, szerokości 5-8 cm. Liście na wierzchniej stronie barwy ciemnozielonej, błyszczące i lekko pomarszczone. Na spodniej stronie gęsto owłosione barwy szarobrązowej. W okresie zimowym podczas niskich temperatur liście zwijają się w rurki i zwisają ku dołowi.
Kwiaty zebrane w baldachogrona dość spłaszczone o średnicy około 10-20 cm. Poszczególne kwiaty barwy kremowobiałej. Okres kwitnienia przypada na okres maja i czerwca.
Kolejnym ozdobnym atutem tej rośliny to jej barwne i błyszczące owoce jednonasienne. Jako niedojrzałe pestkowce o kształcie jajowatym mają barwę czerwoną w różnych odcieniach. W trakcie dojrzewania stają się czarne. Owoce w pełni dojrzewają w sierpniu i wrześniu. Nie nadają się do spożycia.

Wymagania i uprawa
Kalina sztywnolistna wymaga stanowiska półcienistego i osłoniętego. Może również być sadzona na stanowiskach słonecznych. Ponieważ to dość wrażliwa roślina na bardzo niskie temperatury, należy w centralnej i wschodniej części kraju zabezpieczać ją na okres zimowy.
Najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, ciepłych i nie za ciężkich. Odczyn podłoża od lekko kwaśnego do obojętnego.
Nawozimy od kwietnia do września nawozem wieloskładnikowym.
W okresie letnich susz i upałów należy krzewy regularnie nawadniać. W okresie zimowym przy utrzymujących się dodatnich temperaturach i braku opadów również pamiętamy o podlaniu roślin aby zapobiec suszy fizjologicznej.
Krzew ten nie do końca lubi cięcie, ale znosi je dobrze. Jeżeli musimy takowe wykonać w celu, np. zagęszczenia krzewu to zabieg ten wykonujemy po zakończonym kwitnieniu wczesnym latem. Pąki kwiatowe zawiązywane są jesienią. Głównie usuwamy przemarznięte i uschnięte pędy. W celu rozkrzewienia i zagęszczenia krzewu, zabieg cięcia najlepiej wykonać na młodych osobnikach. Starsze rośliny niechętnie się krzewią.
Rozmnażanie
Głównie rozmnażamy przez odkłady. Możemy również przez nasiona, ale wcześnie wymagają stratyfikacji.

Choroby i szkodniki
Krzew odporny na choroby i szkodniki.
Zastosowanie
Nadaje się do każdego typu ogrodów, przy czym w mniejszych ogródkach może być sadzona jako soliter. Natomiast w dużych ogrodach najładniej prezentuje się w grupach, min. 3 sztuki.

Odmiany
Kalina wydała kilka ciekawych odmian. Do najpopularniejszych należą:
- ’Cree’ – to najbardziej odporna na mrozy odmiana. W czasie mrozów nie zwija liści w rulonik. Kwiaty barwy białej. Ma też bardziej zwarty pokrój;
- ’Willowwood’ – zwarty i zagęszczony pokrój, dość odporna na mrozy;
- ’Roseum’ – pąki kwiatowe barwy różowej, rozwinięte kwiaty barwy białej;
- ’Variegatum’ – odmiana o pstrych liściach. Liście pokryte nieregularnymi kremowobiałymi plamami. W złych warunkach uprawy może nastąpić powrót do cech gatunku.
Przeczytaj również:
Tawułka Arendsa (Astilbe x arendsii)
Grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum)
Przycinanie roślin ogrodowych jesienią

Witam serdecznie! Nazywam się Sebastian i jestem doświadczonym ogrodnikiem z ponad 25-letnim stażem. Moja pasja do roślin towarzyszy mi od najmłodszych lat. Już jako dziecko fascynowała mnie przyroda, a szczególnie bogactwo świata roślin, co naturalnie wpłynęło na wybór mojej ścieżki zawodowej. Ukończyłem szkołę branżową o profilu ogrodniczym, a od tego czasu konsekwentnie rozwijam swoją wiedzę i umiejętności. Ogrodnictwo to dziedzina dynamiczna i pełna wyzwań – stale pojawiają się nowe odmiany roślin, innowacje technologiczne oraz zaawansowany sprzęt. Mimo wieloletniego doświadczenia wciąż poszerzam swoje kompetencje, śledząc najnowsze trendy i zdobywając aktualne informacje. Przez lata miałem okazję pracować w różnych obszarach ogrodnictwa: – w szkółkach, zajmując się uprawą drzewek, krzewów liściastych, iglastych oraz bylin, – w szklarniach, gdzie specjalizowałem się w uprawie roślin doniczkowych, – w firmie zakładającej ogrody kompleksowo, od projektu po instalację systemów nawadniających. Dzięki tym doświadczeniom mogę nie tylko dzielić się wiedzą, ale również oferować wsparcie w zakładaniu i pielęgnacji ogrodów. Moim celem jest inspirowanie innych do tworzenia pięknych, funkcjonalnych przestrzeni, które przyniosą radość i harmonię. Zapraszam serdecznie do wspólnego odkrywania tajemnic ogrodnictwa!