Shadow

Kiścień wawrzynowy (Leucothoe fontanesiana)

Kiścień wawrzynowy (Leucothoe fontanesiana) jest zimozielonym krzewem należącym do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Pochodzi z rejonów wschodnich Ameryki Północnej. Do ogrodów w Europie trafił już w 1793 roku.

Leucothoe fontanesiana
Leucothoe fontanesiana

Charakterystyka

Kiścień należy do jednych z najładniejszych przedstawicieli rodziny wrzosowatych, W naszym klimacie przy dobrych warunkach uprawy osiąga około 1 metra wysokości. Ma długie, słabo rozgałęzione i łukowato wygięte pędy, które często pokładają się na ziemi. Pędy te są barwy ciemnoczerwonej, ale zabarwione od strony padania światła.

Liście dość grube, jajowatolancetowate i wyciągnięte w długi, ostry wierzchołek. Są długości około 6-15 cm i szerokości 2-4 cm na brzegu ostropiłkowane w dużych odległościach. Maja piękną barwę żywo zieloną w młodocianym stadium, starsze ciemnozielone i błyszczące od spodu białawozielone z brązowymi kropkami. W okresie jesienno-zimowym liście szczególnie na stanowiskach słonecznych przebarwiają się na jasnoczerwony kolor.

Kwiaty mają kształt walcowaty z lekko rozdętą podstawą, długości 5-6 mm o barwie białej lub z lekkim nalotem barwy czerwonawej. Kwiaty zebrane są w gęste, zwisające grona o długości 4-7 cm. Rozwijają się po spodniej stronie pędów. Kwitnienie przypada na okres maj i czerwiec. Owoc to kulista torebka z zachowaną na szczycie krótką szyjką słupka.

Głównym walorem dekoracyjnym są oryginalne, łukowato wygięte i gęsto ulistnione pędy o różnym zabarwieniu.

Kiścień wawrzynowy
Kiścień wawrzynowy

Wymagania i uprawa

Kiścień jest dość odporny na nasze warunki pogodowe zwłaszcza zimą. Jedynie przy większych mrozach warto zabezpieczyć rośliny poprzez wysypanie grubszej warstwy kory. Sadzimy w miejscach osłoniętych przed silnymi wiatrami.

Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, lekkich, dobrze przepuszczalnych o średniej wilgotności i co ważne o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5). Krzewy te mimo, że lubią dużo wilgoci, a wręcz jej potrzebują to jednak nie znoszą zalegającej wody w systemie korzeniowym.

Wybieramy stanowiska słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Nie sadzimy w miejscach całkowicie zacienionych.

Do nawożenia możemy wykorzystać specjalistyczne nawozy dla rododendronów lub te przeznaczone dla roślin kwasolubnych. Nawozy takie mają nie tylko pozytywny wpływ na samą roślinę. Dodatkowo utrzymują odpowiednio niskie ph gleby.

W okresie silnych upałów i długotrwałych susz, regularnie nawadniamy krzewy, nawet codziennie. Przy normalnej pogodzie, ale słabych opadach deszczu możemy rośliny podlać co 3-4 dni. WAŻNE! W okresie zimowym, gdy temperatura jest cały czas dodatnia, a nie ma opadów, to także należy krzewy podlać. Są to rośliny zimozielone, które przy dodatniej temperaturze prowadzą procesy wegetacyjne nawet zimą i potrzebują wody.

Rozmnażanie

Kiścień możemy rozmnażać z nasion, z półzdrewniałych sadzonek pędowych w lipcu oraz z odkładów i podziału bardzo rozrośniętych roślin matecznych.

Kiścień wawrzynowy
Kiścień wawrzynowy

Choroby i szkodniki

Dość odporny na choroby i szkodniki.

Zastosowanie

Do dużych i małych ogrodów w małe i duże grupy na rabatach. Pięknie komponuje się z rododendronami i innymi roślinami z rodziny wrzosowatych. Cięte gałązki możemy wykorzystać jako uzupełnienie do dekoracji kwiatów w wazonach. Krzew ten nadaje się również do posadzenia w pojemniki na balkonach i tarasach.

Odmiany

Kiścień wawrzynowy wydał kilka odmian takich jak: 'Makijaż’, 'Rainbow’, 'Zeblid’, 'Nana’, 'Whitewater’. Głównie równią się one wielkością i zabarwieniem liści.

Kiścień wawrzynowy odmiana Rainbow
Kiścień wawrzynowy odmiana Rainbow

Przeczytaj również:

Tawułka Arendsa (Astilbe x arendsii)

Grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum)

Przycinanie roślin ogrodowych jesienią

Cisowate – Taxaceae