sobota, 18 majaTel. 570 906 621 ; e-mail: kontakt@stacjaogrod.pl
Shadow

Tawułka Arendsa (Astilbe x arendsii)

Mieszaniec ten pochodzi od skrzyżowania Astilbe chinensis var. davidii z A. Astilboides, A. japonica, A. Gray, A. thunbergii. Tawułka Arendsa jak pozostałe gatunki należą do rodziny Saxifragaceae – skalnicowate.

Tawułka Arendsa

Charakterystyka

W zależności od odmiany rośliny osiągają wysokość od 50 do 150 cm. Liście podwójnie pierzaste z listkami jajowatymi, karbowanymi. Łodygi sztywne i proste. Liście zamierają na okres zimowy. Kwiaty drobne zebrane w wiechy o barwie białej, różowej, liliowej, czerwonej. Okres kwitnienia przypada od lipca do września.

Wymagania i uprawa

Tawułki Arendsa do swojego najlepszego wzrostu i kwitnienia wymagają stanowiska półcienistego i cienistego oraz podłoża lekko kwaśnego, wilgotnego, dość gliniastego i żyznego. Udają się także na stanowiskach słonecznych, lecz wtedy wymagają obfitego i regularnego podlewania. Rośliny nie lubią nawożenia mineralnego, za to uwielbiają nawożenie organiczne. Dlatego warto przed posadzeniem roślin wzbogacić glebę obornikiem. Następnie co roku na wiosnę nawozimy rośliny poprzez wysypanie kompostu wokół roślin lub obornik dobrze rozłożony. W sezonie możemy zastosować biohumus do nawożenia. W trakcie kwitnienia pamiętamy o regularnym wycinaniu przekwitniętych kwiatostanów z łodygą. Na jesieni ścinamy tuż nad ziemią wszystkie pędy i robimy kopczyk z ziemi liściowej, samych liści lub kory. Tawułki najlepiej tak co 5-6 lat przesadzić na nowe miejsce, ponieważ dość mocno wyjaławiają glebę. Przy okazji możemy podzielić starsze rośliny i je odmłodzić.

Tawułka Arendsa

Rozmnażanie

Głównie tawułki rozmnażamy wegetatywnie poprzez podział roślin. Najlepszym terminem będzie okres spoczynku od listopada do marca. Możemy również rozmnażać rośliny generatywnie poprzez wysiew nasion w lutym i marcu. Nasiona przed wysianiem muszą zostać przechłodzone w temperaturze 5 stopni przez 3-4 tygodnie.

Choroby i szkodniki

Tawułka to dość odporna roślina na choroby i szkodniki. Jednak czasami atakowana jest przez choroby grzybowe jak mączniak prawdziwy oraz plamistość liści. Ze szkodników zmorą bywają mszyce.

Tawułka Arendsa

Zastosowanie

Nadaje się do grup w cienistych i wilgotnych miejscach parków i ogrodów, razem z funkiami, paprociami i wiązówkami. Również świetnie nadaje się na kwiat cięty z uprawy gruntowej i przyspieszonej.

Odmiany

Tawułki dzieli się na trzy grupy.

Odmiany wczesne, kwitnące w okresie od końca czerwca.

’Amethyst’ barwy liliowej i wysokości do 100 cm.

Blautschleier’ barwy białej i wysokości 60-70 cm.

’Gloria’ barwy ciemnoróżowej i wysokości do 80 cm.

Odmiany średnio wczesne, kwitnące w okresie od lipca do sierpnia.

’Anita Pfeifer’ barwy różowej i wysokości 70-80 cm.

’Else Schluck’ barwy karminowoczerwonej i wysokości 70-80 cm.

’Snowdrift’ barwy białej i wysokości 60 cm.

Odmiany późne, kwitnące w okresie od końca sierpnia do końca września.

’Cattleya’ barwy lilioworóżowej i wysokości do 110 cm.

’Feuer’ barwy łososiowoczerwonej i wysokości 60-80 cm.

’Fanal’ barwy intensywnie czerwonej i wysokości 60-70 cm.

’Glut’ barwy czerwonej i wysokości do 80 cm.

Tawułka Arendsa

Przeczytaj również:

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora)

Konwalia majowa Convallaria majalis

Azalia indyjska – Rhododendron simsii

Mączniak prawdziwy – objawy, zwalczanie i zapobieganie