Shadow

Margerytki, kwiatki na całe lato

Margerytki potocznie nazywamy „Margaretkami”, „Złocieniem” lub „Jastrunem”, to nieodłączne rośliny bujnie kwitnących latem łąk. Również w naszych ogrodach gości bardzo często, i nic dziwnego, z uprawą tych kwiatów poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Pomimo niewątpliwie wielu zalet, mają też jeden minus. To kwiaty samo rozsiewające się, więc jeżeli lubimy by w naszym ogrodzie panował ład, musimy regularnie usuwać kwiaty które rozsieją się w miejscu nie dla nich przeznaczonym. Największym plusem obok prostej uprawy są jej kwiaty, którymi obdarowuje nas przez całe lato, od czerwca do jesieni.

Margerytki możemy uprawiać zarówno w ogrodzie jak i w donicy,

jej kwiaty możemy ciąć do wazonów lub zasuszyć.

margerytki

PODŁOŻE

Co do zasady to margerytki potrzebują przepuszczalne podłoże, poradzą sobie również w piaszczysto-gliniastym, jednak mogą nie kwitnąć tak obficie. Ziemia powinna być o odczynie obojętnym lub zasadowym. Margerytki również pięknie prezentują się na dużych skalniakach i co ważne dobrze się tam czują. Miejsce powinno być również dobrze nasłonecznione. W cieniu będzie słabo kwitła.

PODLEWANIE

Margerytki nie lubią dużo wody. Powinniśmy je podlewać tylko gdy zauważymy że ziemia jest przesuszona, nadmiar wody im szkodzi. Może sprawić że zaczną żółknąć im liście a w dalszej konsekwencji roślina zmarnieje.

margerytki

ZASILANIE

Jeżeli będziemy uprawiać Margerytki w doniczce powinniśmy stosować nawóz przeznaczony do doniczkowych roślin kwitnących. Zasadzoną w ogrodzie wspomagamy kompostem. Podsypujemy go wokół rośliny i i mieszamy z podłożem.

Margerytka na pniu

Margerytki na pniu są uważane za rośliny jednoroczne.

Możemy jednak utrzymać je do następnego roku.

Na zimę powinniśmy ją przenieść w jasne miejsce

o umiarkowanej temperaturze.

Wiosną pobudzamy ja zasilając nawozem.

PRZYCINANIE

Gdy roślina przekwitnie ścinamy zwiędnięte kwiatostany. Na zimę mocno ją przycinamy, zostawiając tylko jej części przyziemne. Raz na kilka lat powinniśmy odmłodzić roślinę, dzieląc jej bryłę korzeniową (karpę). Aby wzmocnić roślinę, musimy pamiętać by na bieżąco usuwać zwiędnięte kwiaty i liście.

margerytki

Przeczytaj również:

Kwiaty cebulowe do ogrodu – kwitnące na biało

Barwinek i inne kwiaty ogrodowe, które dobrze rosną w cieniu

Najpiękniejsze, kwitnące pnącza do ogrodu

Rośliny ogrodowe o oryginalnym zapachu

Rośliny ogrodowe kwitnące zimą