sobota, 18 majaTel. 570 906 621 ; e-mail: kontakt@stacjaogrod.pl
Shadow

Czerwiec w ogrodzie

Nastał czerwiec, miesiąc późnej wiosny i wczesnego lata. Dni są najdłuższe właśnie w tym miesiącu. Spędzamy obecnie najwięcej wolnego czasu w naszym ogrodzie, grillujemy i cieszymy się pięknie kwitnącymi roślinami. W czerwcu również zaczynamy zbierać pierwsze owoce oraz warzywa. Rośliny nadal intensywnie rosną i kwitną. Jednak musimy pamiętać o koniecznych pracach do wykonania, abyśmy nadal mogli się cieszyć z efektów stworzonych w ogrodzie. W tym miesiącu choroby i szkodniki nie odpuszczają. Dbamy o odpowiednie nawilżenie, nawożenie i ochronę roślin.

Czerwiec w ogrodzie

Ogród ozdobny

W czerwcu nadal możemy wysiewać wprost do gruntu kwiaty jednoroczne jak Lwia paszcza, maciejka, aksamitka. W inspekcie wysiewamy rośliny dwuletnie, jak bratki, goździki czy stokrotki. A na rabaty, kwietniki wysadzamy już gotowe rozsady roślin jednorocznych i dwuletnich.

Nadszedł czas na wykopanie cebul tulipanów oraz pozostałych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Cebule czyścimy z resztek ziemi, sprawdzamy czy są zdrowe(chore usuwamy) a następnie w suchym i przewiewnym miejscu rozkładamy cienką warstwą do przeschnięcia. Następnie po jakiś 5-7 dniach możemy je popakować w papierowe torebki lub skrzyneczki z otworami i tak przechowujemy do września, kiedy to będziemy je ponownie wysadzać do ogrodu.

W dalszym ciągu możemy sadzić rośliny z pojemników. Zabieg ten najlepiej wykonać w dni pochmurne i niezbyt upalne, późnym popołudniem. Przed posadzeniem doniczkę zanurzamy w wodzie na 20 minut aby dobrze nasiąkła wodą a po posadzeniu obficie podlewamy.

Przeczytaj również: Lipiec w ogrodzie

Ogród ozdobny

Na bieżąco usuwamy przekwitłe kwiatostany u rododendronów, lilaków, róż oraz innych roślin kwitnących. U róż dodatkowo wycinamy dzikie odrosty.

Po przekwitnięciu, przycinamy krzewy tawuł, jaśminowców, żarnowców czy krzewuszki.

Możemy formować i przycinać krzewy liściaste takie jak: bukszpan, grab, ligustr czy pęcherznice.

Po zakończonym okresie kwitnienia możemy podzielić kosaciec bródkowy. Kłącza wykopujemy, dzielimy i po posadzeniu obficie podlewamy.

Jeżeli mamy rośliny pnące, jak: powojniki, milin, glicynię, bluszcz czy różę, pamiętamy o przywiązywaniu pędów do podpór.

W czerwcu możemy także przystąpić do podziału bylin wcześnie kwitnących takich jak: barwinek, skalnice, rojniki, pierwiosnki, funkie. Rozmnażamy także z sadzonek pędowych bluszcz oraz sadzonek niezdrewniałych, czyli zielnych niektóre krzewy i drzewa.

Regularnie nawadniamy ogród. Podlewamy rano albo najlepiej wieczorem, obficie. Zasada jest taka, że podlewamy długo i dużo, ale rzadziej niż po troszku i częściej. Gleba powinna być mocno wilgotna do 10-15 cm głębokości po podlaniu.

Pamiętamy o regularnym odchwaszczaniu i spulchnianiu gleby. Chwasty konkurują z roślinami ozdobnymi i owocowymi o wodę i składniki pokarmowe oraz nieestetycznie wyglądają.

szkodniki mszyce

Choroby i szkodniki

W czerwcu następuje wzmożony atak chorób i szkodników. Dlatego musimy na bieżąco obserwować rośliny i kiedy zajdzie potrzeba odpowiednio zareagować. Najwięcej spustoszenia wywołują mszyce, które od razu zwalczamy, niestety biologiczne metody w większości zawodzą, dlatego należy od razu wykonać oprysk insektycydem, np. Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS lub Emulpar 940 EC. Dodatkowo te środki skuteczne będą także na inne szkodniki jak mączliki, nicienie, śmietki, itp.

Do najczęstszych chorób pojawiających się w tym miesiącu to mączniaki, plamistości liści, rdzy, zamieranie pędów u iglaków, które możemy zwalczyć poprzez oprysk Miedzianem 50 WP, Topasem 100 EC, Polyversum, czy Ridomilem Gold MZ.

Przeczytaj również: Sierpień w ogrodzie

Ogród warzywny

Ogród warzywny

Regularnie nawadniamy, nawozimy i odchwaszczamy warzywnik. Pamiętamy także o spulchnianiu gleby. Większość warzyw nie lubi zbitego i twardego podłoża.

Możemy nadal wysiewać nasiona sałaty, kopru, ogórków, fasoli szparagowej, buraków ćwikłowych oraz patisonów i dyni. W warzywniku sadzimy rozsadę kapusty, kalafiora i kalarepy.

Palikujemy pomidory, jednocześnie obrywając im pędy boczne wyrastające z kątów liści.

Przerywamy wysiane w maju ogórki, cykorię i marchew.

Pod osłonami kontrolujemy temperaturę, nie powinna przekroczyć 30 stopni. Dodatkowo wietrzymy szklarnie i tunele.

Nadal zbieramy warzywa wczesne. Te uprawiane w tunelach, gotowe są do zbioru warzywa kapustne (kapusta wczesna, kalafior, brokuł), a z warzyw uprawianych w gruncie, można zbierać buraki liściowe i buraki ćwikłowe, cebulę z zielonym szczypiorem, kalarepę, rzodkiewkę, sałatę i szpinak.

Na rozsadniku możemy przygotować rozsadę warzyw do uprawy na zbiór jesienny, takich jak: kalafiory, brokuły, kalarepy, sałaty kruchej, rzymskiej i sałaty masłowej oraz kopru włoskiego.

Uważamy na choroby i szkodniki. Często atakuje teraz zaraza ziemniaka, mączniak a ze szkodników śmietka kapuściana, mszyce, pędraki, drutowce, larwy muchówek. W przypadku zarazy możemy zastosować RIDOMIL GOLD MZ Pepite 67,8 WG, REVUS 250 SC a na szkodniki MOSPILAN 20 SP lub KARATE ZEON 050 CS oraz P-DRAKOL.

Przeczytaj również: Wrzesień w ogrodzie

Ogród owocowy czereśnie

Ogród owocowy

Czerwiec to czas zbioru owoców truskawek, poziomek, wczesnych odmian czereśni oraz wczesnych odmian malin, agrestu i porzeczek.

Również w ogrodzie owocowym – sadzie pamiętamy o regularnym odchwaszczaniu oraz podlewaniu zwłaszcza w dni upalne. Możemy także zastosować ściółkowanie ściętą trawą, co uchroni podłoże przed nadmiernym wysychaniem oraz ograniczy wzrost chwastów.

W czerwcu młode drzewka intensywnie rosną, dlatego możemy zacząć formować ich koronę. Młode gałązki możemy przyginać do pozycji poziomej za pomocą klamerek lub drewnianych rozpórek. Gałązki, które rosną silniej i są bardziej zdrewniałe, możemy obciążyć specjalnymi ciężarkami.

Przerzedzamy grona winorośli, wybierając do usunięcia najmniejsze, zdeformowane grona i te rosnące do wewnątrz, bliżej środka grona.

Przystępujemy w drugiej połowie miesiąca do przerzedzania zawiązków owoców u jabłoni i gruszy oraz pozostałych drzew owocowych. Zabieg ten spowoduje, że pozostałe owoce będą bardziej wyrośnięte, zdrowsze i smaczniejsze.

Przerzedzamy pędy malin z odrostów korzeniowych.

Truskawki

Jeżeli w maju wykonaliśmy szczepienie u drzewek, to należy w czerwcu poluzować miejsce wiązania oraz uszczyknąć wierzchołek zraza oraz zabezpieczyć zraz przed wyłamaniem.

Jeżeli wykonywaliśmy jakiekolwiek cięcia gałęzi, należy rany zabezpieczyć maścią ogrodniczą, która uchroni rany przez porażeniem przez choroby grzybowe.

Aby uchronić owoce zwłaszcza czereśni, możemy drzewka okryć cienką siateczką. Dobrym rozwiązaniem będzie również ustawienie w pobliżu pojemników z wodą dla ptaków.

Uważamy na choroby w sadzie owocowym. Często atakuje mączniak prawdziwy jabłoni, plamistości oraz parch jabłoni i gruszy. Zwalczanie tych chorób polega na zastosowaniu preparatu fungicydowego, np. TOPAS 100 EC lub SIGNUM 33 WG.

Ze szkodników, które mogą pojawić się to owocówka jabłkóweczka, owocówka śliwkóweczka, oraz na wiśniach i czereśniach nasionnica trześniówka, które zwalczamy poprzez oprysk Mospilanem 20 SP.

Pojawiają się także na drzewach i krzewach gąsienice różnego rodzaju zwójkówek (w tym piędzika przedzimka) oraz mszyce. W tym celu warto zastosować: Mospilan 20 SP, Karate ZEON 050 CS, Emulpar 940 EC.

Przeczytaj również: Październik w ogrodzie

Koszenie trawnika

Trawnik

Do obowiązkowych zabiegów należy koszenie trawnika co około 7 dni. Skoszoną trawę usuwamy z trawnika, którą możemy dodać do kompostu lub wykorzystać do ściółkowania krzewów i drzew. Koszenie wykonujemy najlepiej rano lub wieczorem w suchy dzień.

Aby pozbyć się mchu z trawnika, stosujemy siarczan miedzi i grabimy metalowymi wachlarzowymi grabiami.

Pamiętamy o nawożeniu wieloskładnikowym nawozem i regularnym podlewaniu. W dni upalne i suche nawadniamy nawet 2 razy dziennie, wczesnym rankiem i wieczorem.

Jeżeli pojawią się chwasty, usuwamy je ręcznie lub stosujemy środek na chwasty w trawniku typu Starane Trawniki.

Przeczytaj również: Listopad w ogrodzie

Rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe i balkonowe

Regularnie podlewamy i nawozimy rośliny doniczkowe w mieszkaniu, balkonie i tarasie. Zwłaszcza uwagę zwracamy u roślin na balkonie i tarasie, gdzie woda szybciej paruje z donic czy skrzynek. Codziennie rano lub wieczorem zraszamy większość roślin zwłaszcza te z rejonów tropikalnych lasów deszczowych.

Przeglądamy rośliny sprawdzając czy nie zostały zaatakowane przez choroby lub szkodniki, zwłaszcza mszyce, przędziorki i mączliki.

W czerwcu możemy wystawić większość roślin doniczkowych na balkon i taras, pamiętając aby były chronione przed pełnym słońcem w południe. Natomiast cytryny, datury, oliwki, agawy, kaktusy i sukulenty, palmy mogą stać w pełnym słońcu po wcześniejszym kilkudniowym zahartowaniu ich, wystawiając po kilka godzin na słońce.

Czerwiec to dobry czas na rozmnażanie roślin doniczkowych poprzez sadzonki zielne i półzdrewniałe. Fiołki afrykańskie, begonię królewską rozmnażamy z sadzonek liściowych.

Przeczytaj również:

Cały rok w ogrodzie – mini ściąga ogrodnika

Jak podlewać ogród w czasie suszy?

Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe

Foto: Pexels i Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *