Shadow

Jak podlewać ogród w czasie suszy?

Jak podlewać ogród w czasie suszy? Latem nasze ogrody cieszą nas serią barw kwiatów i zbiorów owoców. Musimy jednak pamiętać, że towarzyszące latu susze to bardzo trudny okres dla naszych roślin. Co robić aby wakacyjny wypoczynek na ogrodzie, czy tez działce nie był tylko przyjemny dla nas, ale równie dla naszych roślin? Jak powinniśmy nawadniać nasze rośliny i jednocześnie oszczędzać wodę?

Jak podlewać ogród w czasie suszy?

NAWADNIANIE OGRODU PODCZAS SUSZY

– Każdy kto posiada ogród lub warzywnik, powinien pamiętać że w czasie upalnych, słonecznych dni podlewamy go wcześnie rano, lub bardzo późnym wieczorem.

– Rośliny jak również trawnik nie lubią w ciepłe dni lodowatej wody, najlepiej by nie doznały szoku termicznego w momencie podlewania je chłodną wodą.

– Przy podlewaniu nie powinniśmy moczyć liści czy też igieł, może to doprowadzić do poparzenia nagrzaną wodą rośliny. Jak również przyspiesza parowanie wody, gdyż zamiast wsiąknąć zacznie ona wyparowywać.

Przeczytaj również: Jak stworzyć naturalny ogród?

Jeżeli zdecydujemy się na automatyczny system nawadniający, powinniśmy zaprogramować go tak, aby się uaktywniał w nocy lub nad ranem. Przy czym lepsze efekty będzie dawać system kropelkowy, rozkładamy go na specjalnych przewodach pomiędzy roślinami. Takie rozwiązanie ograniczy również marnowanie wody (nie będzie się osadzać na liściach) i lepiej nawodni system korzeniowy rośliny.

ROŚLINY KTÓRE POTRZEBUJĄ MNIEJ PODLEWANIA

Ogrody znajdujące się w miejscach bardziej nasłonecznionych, zdecydowanie będą wymagać więcej uwagi w czasie upałów. Jeżeli nie możemy im poświęcać dużo czasu, warto pomyśleć o roślinach, które dadzą sobie radę na suchych i słonecznych stanowiskach. Np. drzewa i krzewy, krzewinki i byliny. Rośliny jednoroczne, będą słabo znosić suszę, ale i wśród nich są wyjątki, np. nagietki lub aksamitki.

Podlewanie azalii. Jak podlewać ogród w czasie suszy?

ROŚLINY KTÓRE NALEŻY PODLEWAĆ CZĘSTO

Więcej wody potrzebują rośliny które wytwarzają płytki system korzeniowy, zaliczają się do nich rośliny z rodziny wrzosowatych, np. azalie. Również borówki, rododendrony, magnolie i hortensje, funkie, paprocie.

Przeczytaj również: Wertykulacja i aeracja trawnika

Nie zapominajmy również o roślinach w pojemnikach lub donicach. W słoneczne dni najlepiej przestawić je w zacienione chłodniejsze miejsce. Szczególnie należy unikać, wystawiania nowo posadzonych roślin na duże słońce. Rośliny w donicach jak również na balkonach w słoneczne – upalne dni powinniśmy podlewać nawet dwa razy dziennie. Ich podłoże bowiem pod wpływem wysokiej temperatury bardzo szybko wysycha.

EKONOMICZNE I EKOLOGICZNE PODLEWANIE

Chyba nie ma osoby która by nie słyszała o zmianach w klimacie i kurczących się zasobach wody na ziemi. Dlatego koniecznie należy pomyśleć o gromadzeniu wody z deszczówki. Spływająca z dachów podczas deszczu woda spływa do kanalizacji lub wyparowuje, a wystarczy tylko podłożyć przy rynnie pojemniki do których będziemy ją zbierać. Jeżeli zależy nam na estetyce, to są już gotowe, funkcjonalne pojemniki które podłączone pod rynny będą ładnie komponować się z naszym ogrodem. Taka woda nie tylko nie będzie nas nic kosztować, ale jest również lepiej przyswajalna przez rośliny.

Podlewanie a ściółka
Apostoloff, GPL, via Wikimedia Commons

JAK ZATRZYMAĆ WODĘ W GLEBIE

Nowoczesnym sposobem zatrzymania wody w glebie są hydrożele ogrodnicze. Preparaty te magazynują a następnie uwalniają wodę. Wystarczy je w postaci suchej wymieszać podczas sadzenia roślin z glebą. Innym, najbardziej popularnym sposobem ograniczenia ubytku wody jest ściółkowanie ziemi. O sposobach i czym można ją ściółkować przeczytasz tutaj: Czym ściółkować glebę?

TRAWNIK W CZASIE SUSZY

W czasie suszy podstawowym błędem jest zbyt krótkie koszenie trawy, powinniśmy ustawić ostrza na wysokości 2-3cm wyżej niż zwykle, najlepsza wysokość to około 5-6 cm. Nie powinniśmy jej kosić również w pełnym słońcu. Nawadniać murawę w czasie upałów powinniśmy bardzo wcześnie rano i bardzo obficie. Warto również przed założeniem ogrodu zastanowić się czy na pewno konieczny będzie trawnik. Jeżeli nie mamy czasu na jego pielęgnacje i częste nawadnianie, lepszym rozwiązaniem może być, mniej wymagająca łąka kwietna. Jak ją założyć, przeczytacie tutaj: Łąka kwietna zamiast trawnika

Przeczytaj również: Poidełka z wodą dla spragnionych ptaków

CZEGO NIE ROBIMY W CZASIE SUSZY

Upały to nie najlepszy czas na nowe nasadzenia, wysokie temperatury i brak wody może wpłynąć na ich gorsze ukorzenienie się lub wręcz na ich obumieranie. Powinniśmy też unikać przycinania krzewów i roślin. Odsłonięte części mogą ulec poparzeniu i zaschnąć. Te czynność lepiej przełożyć na chłodniejsze i bardziej pochmurne dni.

Podlewanie a oczko wodne

OCZKA WODNE

W czasie upałów w naszych oczkach wodnych mogą zalęgnąć się glony. Aby temu zapobiec musimy zaopatrzyć się w filtr do filtrowania wody. Ich obecność możemy ograniczyć stosując specjalistyczne środki chemiczne, lub możemy również ręcznie je wyławiać za pomocą siatki.

Przeczytaj również:

Ziemia uniwersalna – czy warto ją stosować?

Czym ściółkować glebę?

Cały rok w ogrodzie – mini ściąga ogrodnika

Foto: Pexels i Pixabay

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *