Shadow

Jak zabezpieczyć trawnik na zimę?

Jak zabezpieczyć trawnik na zimę? Czy to trudne zadanie? Jesień jak i zima też mają swoje urokliwe momenty. Jesienią nasze trawniki pokrywają zmieniające barwę liście a zimą śnieżnobiały puch. Tylko czy tak szybko zmieniająca się pogoda i trudne warunki atmosferyczne nie zaszkodzą naszej murawie? Dzisiaj napiszemy o tym jak przygotować trawnik by na wiosnę znowu pięknie nam odrósł.

Trawnik jesienią Jak zabezpieczyć trawnik na zimę?
Trawnik jesienią

DO KIEDY KOSIĆ TRAWĘ

Trawnik powinniśmy kosić aż do pojawienia się pierwszych przymrozków, przy ostatnim koszeniu powinniśmy zostawić źdźbła o wysokości około 3 centymetrów. Jeżeli pozostawimy na zimę wysoką trawę, padający śnieg może ją przygnieść do ziemi. Pod zalegającym śniegiem powstaną warunki beztlenowe, co może doprowadzić do pleśni śniegowej.

LIŚCIE NA TRAWNIKU

Choć jesienią mogą być piękną ozdobą naszych trawników, nie powinniśmy ich na nich zostawiać. Zalegające liście nie tylko będą zabierać słońce rosnącej nadal jesienią trawie, ale również będą gnić i pleśnieć, powodując brzydkie przebarwienia na trawniku. Zimą gdy na niezgrabione liście spadnie śnieg, może stać się on przyczyną groźnej choroby trawników – pleśni śniegowej.

WERTYKULACJA I AERACJA TRAWNIKA

Wertykulacja i aeracja to ważne zabiegi jakie powinniśmy przeprowadzić na naszej murawie. Przeprowadzamy je dwa razy do roku, wczesną wiosną i późną jesienią.

Wertykulacja – Czynność ta polega na na pionowym nacinaniu trawnika i ziemi pod nim. W ten sposób usuwamy uschnięte źdźbła trawy, obumarłe części roślin i mech. Jesienną wertykulację wykonujemy płycej, tylko na tyle aby lekko naciąć ziemię.

Aeracja – Polega na nakłuwaniu trawnika (na głębokość około 10 cm. ). Używamy do tego wideł, specjalnych butów z kolcami lub walców z kolcami. Aeracji jesienią nie musimy wykonywać, jeżeli się na nią decydujemy to robimy ten zabieg najpóźniej do połowy października.

Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Wertykulacja i aeracja trawnika

Trawnik w okresie zimowym
Trawnik w okresie zimowym

CZY NAWOZIĆ TRAWNIK ZIMĄ

Przed zimą również nawozimy trawniki, ale musimy pamiętać o tym że stosujemy wtedy specjalne jesienne nawozy, które nie zawierają azotu. Azot bowiem jest potrzebny do prawidłowego wzrostu roślin. Nawozy jesienne powinny zawierać potas i fosfor oraz żelazo, pierwiastki te poprawią odporność trawy na niskie temperatury. Pamiętajmy jednak o tym że jeżeli zakładaliśmy trawnik jesienią to pierwsze nawożenie przeprowadzamy na wiosnę.

TRAWNIK Z ROLKI – TRAWNIK Z SIEWU

Jeżeli zakładaliśmy trawnik na wiosnę to trawa zdążyła się już dobrze zakorzenić i nie ma różnicy czy jest to trawnik z rolki czy z siewu. Jesienią więc postępujemy z założonymi wiosną trawnikami tak samo jak z wieloletnimi. Jeżeli chodzi o trawniki zakładane jesienią ( zarówno z rolki jak i siewu) to od wieloletnich różni je tylko to że przed pierwszą zimą nie powinniśmy ich nawozić.

Trawnik zimą Jak zabezpieczyć trawnik na zimę?
Zima

ŚNIEG NA TRAWNIKU

Lekki śnieg nie wyrządzi dużych szkód na trawniku, ale musimy pamiętać by nie zgarniać na niego śniegu z chodników czy tez ścieżek, nie powinniśmy również chodzić po śniegu który spadł na trawnik. Spowoduje to bowiem pojawieniu się lodu przy trawie a to z kolei sprawi że powstaną tam warunki beztlenowe, które jak pisaliśmy wyżej sprzyjają rozwojowi chorób i gniciu traw.


Przeczytaj również:

Jak dbać o trawnik?

Wertykulacja i aeracja trawnika

Łąka kwietna zamiast trawnika

Brzęczący goście w ogrodzie

Jak zaprosić do ogrodu motyle?