Shadow

Wertykulacja i aeracja trawnika

Trawnik w ogrodzie to nie tylko miejsce relaksu i rekreacji, ale również jego wizytówka. To na nim wypoczywamy z rodziną i znajomymi, grillujemy, urządzamy spotkania towarzyskie. Dlatego powinno nam zależeć by zachwycał piękną i gęstą trawą. Jak o niego w takim razie zadbać? Koszenie to nie wszystko.

Wertykulacja i aeracja trawnika
Wertykulacja i aeracja trawnika

PORZĄDEK

Pielęgnację trawnika zaczynamy od dokładnego wygrabienia naszej działki, musimy go oczyścić by móc przystąpić do dalszych działań. Powinniśmy ściągnąć z niego tak zwany filc czyli obumarłe źdźbła trawy, ponieważ utrudnia on dopływ powietrza do gleby, a tym samym do korzeni roślin, zatrzymując wilgoć na jej powierzchni. Pozbyć się liści i igieł, które opadły z pobliskich krzewów i drzew, patyków, mchu oraz innych zanieczyszczeń które naniosły się na trawnik.

Koszenie trawnika
Koszenie trawnika

Przeczytaj również: Jak dbać o trawnik?

WERTYKULACJA

Gdy nasz trawnik przestaje wyglądać jak „zielony dywan”, to znak że jest potrzebna wertykulacja. Murawa wtedy wyglądem zaczyna przypominać bardziej pastwisko niż trawnik, woda ze względu na zbitą glebę ma problem z wsiąkaniem a trawa z regeneracją. Możemy ją przeprowadzić specjalnymi grabiami ogrodniczymi, wertykulatorem ręcznym a na dużych trawnikach z pewnością przyda się wertykulator mechaniczny. Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu trawnika i ziemi pod nim. W ten sposób usuwamy uschnięte źdźbła trawy, obumarłe części roślin i mech. Gdy zakończymy prace, powstały filc musimy usunąć i wyrzucić do kosza, unikniemy dzięki temu rozprzestrzenianie się chorób grzybowych. Pomocne przy tym będą miękkie grabie. Następnie trawnik nawozimy i w razie potrzeby, ewentualne braki zasiewamy nową trawą. W przypadku kiedy trawa już wystartowała i urosła, przed wertykulacją należy ją najpierw skosić.

Wertykulator
Agri-Fab, Inc., CC0, via Wikimedia Commons

Aby wertykulacja odniosła dobry skutek, trawa powinna mieć wysokość ok. 2 – 4 cm, a ziemia powinna być sucha (po podlewaniu, lub opadach deszczu odczekajmy 2 -3 dni). Zabieg ten przeprowadzamy dwa razy do roku, wczesną wiosną i jesienią.

Zalety wertykulacji:

– lepszy wygląd estetyczny

– lepsze rozkrzewianie się trawy

– Gleba staje się rozluźniona, zwiększa się przepuszczalność trawnika

– Usuwanie mchu, pleśni trawnikowej, chwastów

– Ułatwienie dostępu substancji odżywczych do trawnika

– Mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się chorób grzybiczych

Przeczytaj również: Łąka kwietna zamiast trawnika

AERACJA

Podobnie jak wertykulacja, aeracja powinna być przeprowadzona dwa razy do roku, wczesną wiosną i późnym latem. Polega ona na nakłuwaniu trawnika (na głębokość około 10 cm). Używamy do tego wideł, specjalnych butów z kolcami lub walców z kolcami. Jeżeli mamy dużą powierzchnię trawnika z pewnością przyda się specjalistyczne narzędzie do tego – tzw. aerator.

Aeracja widłami
Aeracja widłami

Przy aeracji również musimy pamiętać aby trawa była skoszona, jednak tutaj przed zabiegiem ją podlewamy i odczekujemy tylko aż cała wsiąknie w glebę.

Zalety aeracji:

– Pobudzenie trawy do wzrostu

– Zwiększenie elastyczności trawnikach

– Zwiększenie masy korzeniowej murawy

ZARÓWNO WERTYKULACJĘ JAK I AERACJĘ PRZEPROWADZAMY W DRUGIM ROKU PO ZAŁOŻENIU TRAWNIKA

Przeczytaj również:

Kiedy nawozić ziemię i trawnik obornikiem granulowanym

Rdza źdźbłowa traw

Jak zabezpieczyć trawnik na zimę?

Foto: Pexels i Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *