Łąka kwietna w ogrodzie, zamiast trawnika to idealna propozycja dla tych którzy chcą wprowadzić do ogrodu nieco luźnej kompozycji, jak również dla tych którzy nie chcą lub nie mogą spędzać na pielęgnacji dużo czasu. Łąka kwietna nie musi zastępować nam całego trawnika, czasem przy planowaniu ogrodu nie mamy pomysłu jak zagospodarować jego fragment, wtedy rozwiązaniem może być namiastka łąki.

ZAKŁADANIE
Łąkę kwietną możemy założyć niemal wszędzie, ale teren pod nią musi być odpowiednio przygotowany. Postępujemy wtedy podobnie jak przy zakładaniu trawnika. Teren należy przekopać (zaorać), pozbyć się chwastów i niepożądanej roślinności, następnie ziemię rozdrabniamy – pomoże to przy kiełkowaniu zasianych roślin. Na wierzchu możemy ziemię wzmocnić warstwą ziemi ogrodniczej.
KIEDY SIAĆ KWIATY
Wysiewać łąkę należy wczesną wiosną, w okresie od marca do maja, oraz jesienią. Jeżeli okaże się że w środku miesięcy letnich zdecydujemy się na założenie łąki, też będzie to możliwe, ale musimy wówczas pamiętać o jej regularnym podlewaniu po wysiewie.
Nasiona nie przykrywamy ziemią,
wystarczy że je równomiernie rozsypiemy.
Warto jednak przejechać je walcem.
Ułatwi im to kiełkowanie
oraz zapobiegnie rozsiewowi ich przez wiatr.

KOSZENIE I PODLEWANIE
Koszenie jest zależne od naszej wizji ogrodu, jeżeli zakładamy łąkę po to by przez cały sezon cieszyć się kwitnącymi kwiatami, powinniśmy kosić ją raz do roku. Robimy to wtedy na początku lata w czerwcu lub na początku jesieni. Podlewać powinniśmy z pewnością w momencie kiełkowania kwiatów, nie powinno nas dziwić to że nie wszystkie będą kiełkować w tym samym czasie, różne gatunki kwiatów potrzebują do tego różnego okresu czasu. Niektóre pojawią się dopiero w przyszłym sezonie. Gdy rośliny już wzejdą niektóre mieszanki kwietnych łąk nie będą potrzebowały podlewania w ogóle, szczegóły podlewania, będą dostępne na ich opakowaniach.
Niektóre gatunki kwiatów, takie jak
chabry, maki, rumiany polne, kąkole i złocienie polne
(które często znajdują się w składzie gotowych mieszanek)
nie znoszą koszenia i giną nawet po jednym razie.

CZY MUSIMY CO ROK SIAĆ NOWE KWIATY?
Wszystko zależy od mieszanki jaką wybierzemy, większość kwiatów jest wieloletnich. Gotowe mieszanki najlepiej szukać w sprawdzonych sklepach ogrodniczych, które specjalizują się w sprzedaży nasion traw.
Przeczytaj również:
Cały rok w ogrodzie – mini ściąga ogrodnika
Uprawa borówki w ogrodzie – to proste

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!