Kwiecień jest miesiącem w którym wiosna zagościła już na dobre. Kwitnie już wiele roślin cebulowych oraz krzewy ozdobne takie jak forsycja. Zaczynają także kwitnąć drzewka i krzewy owocowe. Temperatury są już wyższe, co powoduje że pojawią się motyle, pszczoły i inne owady. Dni są coraz dłuższe. To czas na wytężone prace w ogrodzie, w którym sadzimy, siejemy, przycinamy, sprzątamy czy nawozimy.

OGRÓD OZDOBNY
Zaczynamy od zdjęcia osłon u roślin wrażliwych na niskie temperatury, oczywiście jeżeli nie zrobiliśmy tego już w marcu. W kwietniu nadal temperatura, szczególnie nocą może spaść poniżej zera, ale powinniśmy zacząć hartować rośliny. Osłony ponownie zakładamy tylko wtedy, kiedy spodziewane są spadki temperatury poniżej -3 stopni.
Porządkujemy rabaty z resztek bylin i roślin jednorocznych. Spulchniamy glebę, wykonujemy pierwsze odchwaszczanie. Przeprowadzamy pierwsze nawożenie mineralne. Możemy również rozsypać kompost, obornik granulowany. O składnikach pokarmowych i nawożeniu pisałem tutaj.
Przycinamy krzewy, np. Tawuły japońskie, budleje, derenie, pęcherznice, itp. Po kwitnieniu przycinamy forsycje. Zdejmujemy okrycia z róż a następnie wykonujemy cięcie pielęgnacyjne i skracające. Wycinamy przemarznięte, słabe i cienkie oraz krzyżujące się pędy. Pozostałe pędy skracamy. To dobry czas na nowe nasadzania róż jak i pozostałych roślin ozdobnych.
Przesadzamy oraz dzielimy byliny ogrodowe, które kwitną latem i jesienią, np. funkie, rozchodniki, rojniki czy floksy. Pamiętajmy, aby przed posadzaniem, szczególnie zakupionych w szkółkach roślin, namoczyć bryłę korzeniową na minimum 1 godziną.
Kwiecień to czas na sadzenie drzew i krzewów ozdobnych, zarówno liściastych jak i iglastych. Po posadzeniu drzew i krzewów, wokół pnia tworzymy misę. Drzewa i krzewy liściaste po posadzeniu przycinamy, oprócz gatunków nieznoszących cięcia, jak np. magnolie.
Przeczytaj również: Maj w ogrodzie

Odświeżamy ściółkę, poprzez dosypanie świeżej kory. To zatrzyma na dłuższy czas wyrastanie chwastów oraz na dłużej utrzyma wilgoć w glebie. Dodatkowo warstwa ściółki chroni podłoże przed zbyt dużym wahaniem temperatury.
Wysadzamy rośliny cebulowe kwitnące latem.
Jeżeli wysiewaliśmy nasiona roślin jednorocznych, dwuletnich, czy bylin pod koniec lutego i w marcu, to teraz jest czas na pikowanie młodych roślin do świeżego podłoża.
Na miejsce stałe w ogrodzie możemy wysadzać już bratki i niezapominajki oraz możemy do gruntu wysiać pierwsze kwiaty jednoroczne, np. nagietek, rezeda czy chabry.
UWAGA! Nadal pamiętamy o podlewaniu roślin zimozielonych, jeżeli występują słabe opady deszczu lub nie ma ich wcale. Ten zabieg wykonujemy nawet jeżeli będzie niewielki mróz w nocy.

OGRÓD WARZYWNY
Przygotowujemy grządki warzywne. Usuwamy wszelkie resztki pozostałości roślinnych, usuwamy chwasty. Wysypujemy kompost, dobrze rozłożony obornik i przekopujemy a następnie rozgrabiamy. Wytyczamy nowe poletka na warzywa pamiętając o odpowiednim płodozmianie.

Możemy w przypadku zbyt dużego zakwaszenia gleby, użyć Dolomitu, który oprócz wapna, zawiera również magnez.
Wysiewamy wprost do gruntu warzywa takie jak: marchewka, pietruszka, rzodkiewka, groch, bób, cebula, por, koper, roszponka oraz szpinak.
Możemy również wysiać bezpośrednio do gruntu takie zioła jak: cząber, kminek, melisa, majeranek, kolendra, tymianek oraz szałwia.
W kwietniu nadszedł czas na sadzenie cebuli dymki.
Wysadzamy na miejsce stałe rozsadę niektórych warzyw, które także zniosą niższe temperatury jak por, kalarepa, sałata. Możemy także już wysadzać podkiełkowane bulwy ziemniaków.
UWAGA! Przed wysadzeniem rozsady warzyw należy pamiętać o jej zahartowaniu.
Nadszedł czas na pikowanie siewek pomidorów i papryki dla wzmocnienia systemy korzeniowego.
Dla chętnych możemy już wysiewać nasiona buraków ćwikłowych wprost do gruntu. Nasiona wysiewamy w rzędach oddalonych od siebie o 20cm. Siejemy w bruzdę o głębokości 2-3 cm. Po wykiełkowaniu, młode rośliny przerywamy, pozostawiając je w odstępach około 15 cm.
Możemy również wysiewać pod osłonami nasiona patisona oraz arbuza, które wysadzimy na grządki pod koniec maja.
Przeczytaj również: Czerwiec w ogrodzie

OGRÓD OWOCOWY
To już ostatni moment na cięcie winorośli, jeżeli nie zrobiliśmy tego w marcu, to należy cięcie wykonać najpóźniej do pierwszej połowy kwietnia.
W kwietniu to również ostatni moment na cięcie prześwietlające malin, porzeczek i agrestu. Podczas zabiegu usuwamy wszystkie najstarsze pędy. O cięciu porzeczki i agrestu pisałem tutaj.
Sadzimy drzewa i krzewy owocowe z gołym korzeniem jak i z doniczek. Te z gołym korzeniem należy przed posadzeniem moczyć około 24h. Po posadzeniu tworzymy wokół rośliny misę i dobrze podlewamy.
Kończymy cięcia prześwietlające drzew owocowych takich jak śliwy, morele, brzoskwinie i nektaryny.
Wykonujemy profilaktyczne opryski Miedzianem 50 WP na drzewach owocowych, co uchroni je przed atakiem chorób grzybowych.
Lustrujemy drzewa i krzewy, sprawdzając czy nie zostały zaatakowane przez choroby lub szkodniki. Szczególnie zwracamy uwagę na porzeczki, czy nie występuje wielkopąkowiec porzeczkowy. Jeżeli zauważymy nienaturalnej wielkości, zdeformowane pąki to usuwamy je, w przypadku większej ilości takich pąków na pędzie, usuwamy cały pęd. Części te palimy.
Porządkujemy grządki z truskawkami i poziomkami, usuwamy martwe i stare liście, porządkujemy podłoże i ściółkujemy, najlepiej słomą.
Rozpoczynamy nawożenie drzew i krzewów owocowych. Możemy zacząć od wysypania kompostu, dobrze rozłożonego obornika lub obornika granulowanego. Jeżeli nie mamy nawozów organicznych, możemy użyć nawozu wieloskładnikowego typu Azofoska. Na glebach o odczynie kwaśnym stosujemy dodatkowo nawozy wapniowe typu Dolomit.
Przeczytaj również: Lipiec w ogrodzie

TRWANIK
Kwiecień to już najwyższy czas na zajęcie się trawnikiem. Wygrabiamy liście a następnie przeprowadzamy wertykulację oraz jeżeli będzie taka potrzeba aerację. Dobrze wyczesujemy filc i mech z trawnika. Następnie możemy rozsypać nawóz wiosenny dedykowany do trawników, lub jakikolwiek wieloskładnikowy typu Azofoska lub Yara mil Complex. W przypadku Azofoski zmniejszamy trochę dawkę, niż podana jest na opakowaniu.
Możemy również po wertykulacji, uzupełnić ubytki w trawniku poprzez dosiew nasion. Przed siewem warto rozsypać niewielką warstwę ziemi do trawników w miejscach ubytku trawy. Jeżeli podłoże pod trawnikiem mamy dość zbite i wilgotne warto rozsypać cienką około 1 cm warstwę piasku. Pomocne będzie również wapnowanie, np. Dolomitem trawnika, ponieważ zbyt zbite i mokre podłoża szybko się zakwaszają.
W kwietniu rozpoczynamy pierwsze koszenie trawnika. Czekamy aż trawa osiągnie około 8-10 cm. Pamiętamy aby nie kosić krócej niż 4 cm nad ziemią.
Kwiecień to również dobry moment na założenie trawnika.
Przeczytaj również: Sierpień w ogrodzie

ROŚLINY DONICZKOWE I BALKONOWE
W kwietniu nadal przesadzamy rośliny doniczkowe do świeżej ziemi i większych doniczek. Prawidłowe podłoże dobieramy do wymagań poszczególnych gatunków. W większości naszych podopiecznych odpowiednia będzie ziemia torfowa z dodatkiem ziemi liściowej i piasku w stosunku 1:1:0,5. Nie polecam najtańszych podłoży marketowych, ponieważ to sam torf, który został już użyty przy produkcji roślinnej w szklarniach. Dobra ziemia to koszt około 10 zł za 5 l podłoża o świeżym zapachu i ciemnym kolorze.
Rośliny regularnie podlewamy i nawozimy co 2 tygodnie. Pamiętamy o zraszaniu. Nadal uważamy na zimne przeciągi, szczególnie, że to już okres kiedy częściej otwieramy okna.
Kontrolujemy stan naszych roślin i sprawdzamy czy nie pojawiły się szkodniki takie jak: przędziorki, miseczniki, tarczniki, mączliki, czy pierwsze mszyce.
Możemy już sadzić do doniczek w pomieszczeniu cebule i bulwy roślin kwitnących latem, takich jak: dalie, begonie bulwiaste, pacioreczniki czy mieczyki. Staramy się utrzymać optymalną temperaturę 15-18 stopni C i regularnie podlewamy, ale uważamy aby nie przelać podłoża. Zanim wysadzimy rośliny do gruntu, nasze rośliny rozrosną się i wytworzą pierwsze pąki kwiatowe.
Jeżeli nie zrobiliśmy tego w marcu to teraz jest ostatni czas na przesadzanie pelargonii, fuksji do świeżej ziemi. Pod koniec miesiąca możemy przystąpić do hartowania roślin w tym rozsad petuni, surfini, itp. wystawiając je na balkon lub taras na kilka godzin dziennie(oczywiście podczas ciepłych dni).

Przeczytaj również:
Foto: Pexels i Pixabay

Witam serdecznie! Nazywam się Sebastian i jestem doświadczonym ogrodnikiem z ponad 25-letnim stażem. Moja pasja do roślin towarzyszy mi od najmłodszych lat. Już jako dziecko fascynowała mnie przyroda, a szczególnie bogactwo świata roślin, co naturalnie wpłynęło na wybór mojej ścieżki zawodowej. Ukończyłem szkołę branżową o profilu ogrodniczym, a od tego czasu konsekwentnie rozwijam swoją wiedzę i umiejętności. Ogrodnictwo to dziedzina dynamiczna i pełna wyzwań – stale pojawiają się nowe odmiany roślin, innowacje technologiczne oraz zaawansowany sprzęt. Mimo wieloletniego doświadczenia wciąż poszerzam swoje kompetencje, śledząc najnowsze trendy i zdobywając aktualne informacje. Przez lata miałem okazję pracować w różnych obszarach ogrodnictwa: – w szkółkach, zajmując się uprawą drzewek, krzewów liściastych, iglastych oraz bylin, – w szklarniach, gdzie specjalizowałem się w uprawie roślin doniczkowych, – w firmie zakładającej ogrody kompleksowo, od projektu po instalację systemów nawadniających. Dzięki tym doświadczeniom mogę nie tylko dzielić się wiedzą, ale również oferować wsparcie w zakładaniu i pielęgnacji ogrodów. Moim celem jest inspirowanie innych do tworzenia pięknych, funkcjonalnych przestrzeni, które przyniosą radość i harmonię. Zapraszam serdecznie do wspólnego odkrywania tajemnic ogrodnictwa!