Nadszedł czas pełnej wiosny o czym świadczą długie dni z coraz wyższymi temperaturami. Większość roślin już się zazieleniła, a w ogrodzie na dobre zagościły różnobarwne kwiaty. W maju może wystąpić ochłodzenie w dniach od 12 do 14, tzw. „Zimni Ogrodnicy” oraz 15 maja, tzw. „Zimna Zośka”. W tych dniach(nocach) uważajmy na wrażliwsze rośliny, a w razie potrzeby skorzystajmy z okrycia ich agrowłókniną. Po 15 maja nie powinny już występować niskie temperatury, więc możemy wystawić rośliny z przeznaczeniem na balkon czy taras. Także po tym terminie możemy posadzić wrażliwe na mróz rośliny do ogrodu. Maj to czas bardzo intensywnych prac w ogrodzie. W tym miesiącu sadzimy krzewy i drzewa oraz byliny. Wysiewamy rośliny jednoroczne i dwuletnie oraz sadzimy rośliny „cebulowe” niezimujące w gruncie. Zakładamy trawniki, przeprowadzamy pielenie, nawożenie i oczywiście nawadnianie. Przegląd najważniejszych prac, jakie powinniśmy wykonać w maju w naszym ogrodzie i balkonie.

Ogród ozdobny
Na bieżąco pielimy grządki oraz rabaty. Obecnie chwasty mają jeszcze dość słaby system korzeniowy, co powoduje, że usunięcie ich jest dość łatwe.
W przypadku krzewów kwitnących wczesną wiosną do maja, teraz możemy po zakończonym kwitnieniu przystąpić do cięcia. U forsycji pędy z przekwitłymi kwiatami przycinamy o połowę, możemy także ogólnie teraz formować te krzewy. Lilaki pospolite po kwitnieniu możemy przyciąć, wycinamy przekwitłe kwiatostany oraz wycinamy odrosty tuż przy ziemi. Zaraz po kwitnieniu skracamy przekwitłe gałązki oraz usuwamy dzikie pędy u Migdałka trójklapowego. Przycinamy o połowę pędy u Tawuł wczesnych. W maju nadszedł czas na skracaniu lub usuwaniu nowych przyrostów u sosny, tzw. świeczek. Tniemy cisy oraz świerki, które dzięki temu zabiegowi zagęszczą się.

Przeczytaj również: Czerwiec w ogrodzie
Siew w maju
Maj to czas w którym wysiewamy rośliny jednoroczne i dwuletnie. W pierwszej części miesiąca możemy wysiać bezpośrednio do gruntu groszek pachnący, nagietek, ostróżkę, słonecznik, cynie, czarnuszkę, łubin, portulakę, kosmos, dimorfotekę. W drugiej połowie maja możemy wysiać do gruntu nasturcję, aksamitki i dynię ozdobną. Pod koniec maja na rozsadnik wysiewamy stokrotkę pospolitą. Na początku maja do pojemników możemy wysiać wilec oraz powój trójbarwny a przez cały miesiąc na rozsadnik goździk brodaty, lak pachnący oraz fasolę ozdobną.
Nadal możemy przesadzać i dzielić byliny, pamiętając o ich jednoczesnym przycięciu.
Przywiązujemy młode gałązki roślin pnących do podpór, uważając aby nie połamać kruchych i delikatnych pędów.
Przeprowadzamy proces hartowania sadzonek, rozsad kwiatów oraz podkiełkowania cebul i bulw, np. begonii bulwiastej, pacioreczników, itp. Wysadzanie na miejsce stałe oraz donic na balkonach czy tarasach zaczniemy po zimnych ogrodnikach. W celu przyzwyczajenia roślin do warunków zewnętrznych, przy ładnej pogodzie dobrze jest wietrzyć inspekty przez kilka godzin dziennie.
U roślin cebulowych nadal kwitnących, na bieżąco usuwamy przekwitłe kwiaty oraz ostatni raz przeprowadzamy ich nawożenie, nawozem wieloskładnikowym. Kiedy ich liście zaczną żółknąć jest to oznaką, że wchodzą w okres spoczynku.
W maju możemy pobierać wierzchołkowe sadzonki pędowe, które w tym okresie najlepiej się ukorzeniają.
Kontrolujemy stan bukszpanów, a w szczególności na obecność ćmy bukszpanowej oraz miodówki bukszpanowej. Regularne cięcie wspomaga w ochronie przed szkodnikiem, dodatkowo stosujemy oprysk preparatem Mospilan 20 SP.
W przypadku róż, usuwamy dzikie odrosty z podkładki oraz możemy wykonać profilaktyczny oprysk Polyversum WP na choroby grzybowe.

Przeczytaj również: Lipiec w ogrodzie
Ogród warzywny
Spulchniamy glebę na grządkach warzywnych oraz regularnie odchwaszczamy, podlewamy i nawozimy. Zbieramy plony warzyw wysianych pod osłonami jak cebulę, szczypior czy rzodkiewkę. Możemy zebrać warzywa wieloletnie typu szparagi, rabarbar ogrodowy oraz szczaw.
W pierwszej połowie maja możemy wysiać melona, rzodkiewkę, marchew późne odmiany, brukiew, cukinię i kabaczek. Przez cały maj natomiast wysiewamy pietruszkę naciową, pietruszkę korzeniową późne odmiany, ogórek gruntowy, dynię, patisona, koper, arbuza, bazylię oraz rukolę.
Po 16 maja możemy wysadzić do gruntu rozsadę pomidorów, papryki, ogórków, bakłażanów, majeranku oraz bazylii. Pod koniec miesiąca przywiązujemy ostrożnie delikatne pędy pomidorów do podpór.

Przeczytaj również: Sierpień w ogrodzie
Ogród owocowy
W maju ze względu na kwitnienie, drzewa owocowe stanowią dodatkową ozdobę naszych ogrodów.
Nie przeprowadzamy już żadnych cięć drzew i krzewów owocowych. Jedynie pamiętamy o przerzedzaniu zbyt dużej ilości zawiązków owocowych. Usuwamy słabe, zniekształcone i z plamami.
Musimy odpowiednio zadbać o młode drzewa i krzewy owocowe. Zapewniamy podlewanie i nawożenie, spulchniamy i odchwaszczamy glebę wokół roślin. Drzewka i krzewy podlewamy raz a porządnie, lepiej podlać obficie i rzadziej, niż mało i często.
Możemy na jabłoniach i gruszach usunąć zaschnięte pąki zimowe, w których prawdopodobnie gnieździ się kwieciak, groźny szkodnik tych drzew.
Na drzewach montujemy profilaktycznie pułapki wabiące szkodniki takie jak owocówki i nasionnice trześniówkę.
Grusz w tym okresie mogą zostać zaatakowane przez grzyba powodującego rdzę gruszy. Rośliny spryskuje się preparatami takimi samymi jak do walki z parchem, np. Magnicur Gold, Delan 700 WG, Kaptan 50 WP. Pamiętajmy aby w pobliżu drzew owoowych nie uprawiać jałowców sabińskich, które są pośrednimi żywicielami grzyba powodującego rdzę.
Pod koniec kwitnienia śliw występuje zagrożenie ze strony owocnicy żółtorogiej. Szkodnik niszczy zawiązki owoców powodując ich opadanie. Należy wykonać w takim przypadku oprysk pod koniec kwitnienia za pomocą preparatu Calypso 480 SC. Następnie przeglądamy zawiązki i usuwamy te z widocznym uszkodzeniami lub odchodami larw.

Trawnik
W maju w zasadzie jest już za późno na wertykulację, ze względu na wzrost trawy, ale w przypadku zapominalskich mimo wszystko taki zabieg powinniśmy przeprowadzić. Zanim to zrobimy, najpierw kosimy trawę do wysokości około 4 cm. W przypadku wcześniejszej wertykulacji, teraz przeprowadzamy standardowe koszenie trawnika co 7-10 dni. Oczywiście pamiętamy o regularnym nawożeniu oraz podlewaniu trawnika. W przypadku zbyt ubitej ziemi, warto przeprowadzić aerację specjalnym urządzeniem lub widłami. Pamiętajmy, że zabiegi na trawniku wykonujemy w dni pogodne, kiedy trawa jest w miarę sucha. W przypadku zapowiadanych upalnych dni, zabiegi wykonujemy w godzinach porannych lub wieczornych.
Przeczytaj również: Wrzesień w ogrodzie

Rośliny doniczkowe i balkonowe
Kończymy już przesadzanie roślin doniczkowych. Regularnie nawadniamy i nawozimy. Pamiętamy także o częstym ich zraszaniu miękką wodą, najlepiej z rana lub wieczorem. W przypadku roślin stojących na parapetach południowych uważamy aby zbyt ostre słońce nie poparzyło roślin.
W drugiej połowie maja, możemy część roślin doniczkowych wynieść na balkon lub taras. Jukki, oleandry, agawy, mirty, fikusy, kaktusy oraz sukulenty, draceny świetnie będą się czuły w takich warunkach i poprawią swoją kondycję.
W drugiej połowie maja wystawiamy nas stałe pelargonie, surfinie, petunie, fuksje, żeniszki, lobelie, begonie bulwiaste, szałwie, niecierpki, datury, lantany, granaty oraz laury.
Regularnie podlewamy i nawozimy rośliny na tarasie lub balkonie, szczególnie musimy zwrócić uwagę na podlewanie.

Przeczytaj również:
Foto: Pexels i Pixabay

Witam serdecznie! Nazywam się Sebastian i jestem doświadczonym ogrodnikiem z ponad 25-letnim stażem. Moja pasja do roślin towarzyszy mi od najmłodszych lat. Już jako dziecko fascynowała mnie przyroda, a szczególnie bogactwo świata roślin, co naturalnie wpłynęło na wybór mojej ścieżki zawodowej. Ukończyłem szkołę branżową o profilu ogrodniczym, a od tego czasu konsekwentnie rozwijam swoją wiedzę i umiejętności. Ogrodnictwo to dziedzina dynamiczna i pełna wyzwań – stale pojawiają się nowe odmiany roślin, innowacje technologiczne oraz zaawansowany sprzęt. Mimo wieloletniego doświadczenia wciąż poszerzam swoje kompetencje, śledząc najnowsze trendy i zdobywając aktualne informacje. Przez lata miałem okazję pracować w różnych obszarach ogrodnictwa: – w szkółkach, zajmując się uprawą drzewek, krzewów liściastych, iglastych oraz bylin, – w szklarniach, gdzie specjalizowałem się w uprawie roślin doniczkowych, – w firmie zakładającej ogrody kompleksowo, od projektu po instalację systemów nawadniających. Dzięki tym doświadczeniom mogę nie tylko dzielić się wiedzą, ale również oferować wsparcie w zakładaniu i pielęgnacji ogrodów. Moim celem jest inspirowanie innych do tworzenia pięknych, funkcjonalnych przestrzeni, które przyniosą radość i harmonię. Zapraszam serdecznie do wspólnego odkrywania tajemnic ogrodnictwa!