Shadow

Jak zwalczać ćmę bukszpanową?

Bukszpan to bardzo dekoracyjny, zimozielony krzew liściasty, który cechują piękne, błyszczące liście. Z uwagi na łatwość formowania z niego spiral jak i geometrycznych kształtów idealnie nadaje się do formowania żywopłotów. Niestety kilka lat temu (2006rok) do Europy dotarł szkodnik, który bardzo poważnie zagraża temu krzewowi. Cydalima perspectalis – potocznie nazywana ćmą bukszpanową po raz pierwszy w Polsce pojawiła się w 2012r. I bardzo szybko rozpowszechniła się na terenie całego kraju.

  • Ćmy bukszpanowe, dzięki charakterystycznemu biało-brązowemu ubarwieniu, są łatwe do rozpoznania.
Motyl ćmy bukszpanowej
Didier Descouens, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
  • Zielono-żółte larwy rozwijają się bardzo szybko. W ciągu roku mogą pojawić się 2-3 pokolenia tych szkodników.
Larwa ćmy bukszpanowej
böhringer friedrich, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

NATURALNE SPOSOBY NA POZBYCIE SIĘ ĆMY BUKSZPANOWEJ

Na terenie Europy Ćma bukszpanowa nie ma naturalnego wroga, dlatego aby się jej pozbyć musimy użyć chemicznych środków. Możemy też postawić pułapki na dorosłe motyle, najczęściej jest to specjalna skrzynia w której umieszcza się środek wabiący owady, oddziałują one tylko na określony gatunek szkodnika. Samce, które złapią się w pułapkę, nie zapłodnią jaj, a więc z części z nich nie rozwiną się larwy. Wkład pułapki feromonowej należy wymieniać co 4 – 6 tygodni. Możemy zastosować np. pułapkę firmy Buxatrap ma dłuższy czas działania niż inne.

Przeczytaj również: Turkuć podjadek – jak go zwalczać?

Pułapka na ćmę bukszpanową
Pułapka na ćmę bukszpanową

Innym naturalnym sposobem jest ręczne zebranie larw z rośliny, możemy też rozścielić pod krzewem folię i silnie potrząsać roślinami. Lub polać je silnym strumieniem wody i w ten sposób je strząsnąć z krzaka.

Bukszpan

CHEMICZNE I BIOLOGICZNE SPOSOBY NA POZBYCIE SIĘ ĆMY BUKSZPANOWEJ

Zwykle w walce z szkodnikami polecamy naturalne środki zamiast chemii, jednak w przypadku tego szkodnika bez chemii może się nie obyć. Inwazja ćmy bukszpanowej na zachodzie spowodowała, że zniszczonych zostało mnóstwo ogrodów historycznych i terenów zielonych. Przy dużej liczebności gąsienic ćmy bukszpanowej w szybkim czasie (w ciągu kilku dni) może dojść do całkowitego zniszczenia bukszpanu. W walce z tym owadem są stosowane zarówno opryski biologiczne jak i chemiczne.

Opryski biologiczne zawierają bakterie, które infekują gąsienice i uśmiercają je w ciągu kilku dni. Chemiczne bazują zwykle na pyretroidach.

Do oprysków chemicznych na ćmę bukszpanową należą m.in. Polysect Bukszpan , Mospilan Bukszpan zawierają one tę samą substancję czynną czyli acetamipryd. Jeżeli mamy do oprysku tylko kilka roślin to lepiej wybrać Polysect, bo łatwiej sporządzić mniejszą ilość cieczy użytkowej, a resztę środka można bezpiecznie przechowywać w oryginalnej butelce. Mospilan bardziej opłaci się na duże powierzchnie, bo po otwarciu opakowania całe należy od razu zużyć.

Natomiast do oprysków biologicznych należy m.in. Lepinox Plus i to właśnie ten środek jest najbardziej polecanym i powinien być pierwszym wyborem, bo jest ekologiczny i bezpieczny dla ludzi i środowiska.

Przeczytaj również: Kwieciak malinowiec – wspólny wróg truskawek i malin

Gdy już uda nam się wygrać walkę z ćmą bukszpanową, polecamy wykonać oprysk fungicydem. Uszkodzone i osłabione przez szkodniki pędy bukszpanu, mogą z łatwością zaatakować choroby grzybowe.

Ćma bukszpanowa

Przeczytaj również:

Jak zwalczać szkodniki w ogrodzie?

Mrówki w ogrodzie

Jak chronić owoce czereśni przed ptakami?

Foto: Pexels i Pixabay

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *