Shadow

Jak chronić owoce czereśni przed ptakami?

Jak chronić owoce czereśni przed ptakami? Obecność ptaków jest bardzo pożyteczna w ogrodzie. Chronią one nas przed szkodliwym działaniem owadów, oraz szkodników roślin. Jednak czasem bywają kłopotem, ponieważ nasze plony też potrafią być dla nich przysmakiem. Jeżeli tylko wielkość naszego ogrodu nam na to pozwala, powinniśmy jedno owocowe drzewko przeznaczyć na pokarm dla ptaków. Pozostałe drzewka przeznaczamy dla naszych zbiorów i musimy je przed ptakami zabezpieczyć. Jest wiele sposobów by wygrać walkę o owoce z ptakami (najczęściej szpakami). Poniżej przedstawię kilka najpopularniejszych.

Jak chronić owoce czereśni przed ptakami
Jak chronić owoce czereśni przed ptakami?

Popularne formy ochrony

ARMATKI HUKOWE

Armatki są skutecznym ale krótkotrwałym rozwiązaniem. Szpaki, kosy, drozdy czy inne ptaki, szybko się do nich przyzwyczają i huk nie robi już na nich wrażenia. Wydawany hałas, może też być uciążliwy dla nas jak i dla naszych sąsiadów. Co może prowadzić do niepotrzebnych kłótni z nimi.

Przeczytaj również: Kiedy i jakie opryski stosować na czereśnie

TAŚMY I FOLIE ODBLASKOWE

Ich szelest, ruch oraz odbijające się światło z pewnością zaniepokoi ptaki. Sprawdzi się do tego błyszcząca taśma lub/i folia aluminiowa rozwieszona na drzewie. Ten sposób ma tyle samo zwolenników jak przeciwników. U jednych się sprawdza u innych nie. Trzeba samemu się przekonać czy ptaki z naszego ogrodu będą się trzymać z daleka od drzewa na którym je zawiesimy.

Przeczytaj również: Kwieciak malinowiec – wspólny wróg truskawek i malin

tasiemki na ptaki
Tasiemki foliowe, szeleszczące na ptaki

ULTRADŹWIĘKI

W przeciwieństwie do armatek, nie będą przeszkadzać nam hukami, ponieważ emitują one dźwięki zupełnie niesłyszalne dla ludzi. Polecane są szczególnie do posiadaczy małych ogrodów, ponieważ ich zasięg jest mniejszy i ograniczony w przestrzeni.

Przeczytaj również: Kowal bezskrzydły i Poskrzypka liliowa

LATAWCE

Latawce umieszcza się na wysokiej tyczce. Są pomocne przy odstraszaniu szpaków bowiem swym wyglądem przypominają drapieżnego ptaka. Szpaki czy kosy będą się trzymać z daleka od chronionych w ten sposób drzewek lub krzewów. Ale podobnie jak w przypadku armatek, po pewnym czasie przyzwyczają się do nich i przestaną je odstraszać.

Przeczytaj również: Owoce pestkowe na działce

SIATKA

Główną zaletą siatki jest jej wielosezonowość. Oczywiście ich wytrzymałość jest zależna od materiału z jakiego jest zrobiona, najtrwalsze będą te zrobione z polietylenu. Jej pleciona, żyłkowata budowa, uchroni owoce przed podgryzaniem i dziobaniem ich przez ptaki. Zwykłe domowe firanki, które stosowali nasi rodzice i dziadkowie, mogą okazać się słabym zabezpieczeniem.

siatka w ochronie owoców przed ptakami
Siatka ochronna przed ptakami

Przeczytaj również:

Jak zwalczać ćmę bukszpanową?

Szkodniki i choroby róż

Turkuć podjadek – jak go zwalczać?

Osy i szerszenie na działce i w ogrodzie

Foto: Pexels i Pixabay


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *