Shadow

Osy i szerszenie na działce i w ogrodzie

Szerszenie i osy to nie tylko groźne i uciążliwe owady i szkodniki w naszych ogrodach, ale też pożyteczne stworzenia. Są to drapieżniki, które ograniczają populację innych owadów oraz zapylają kwiaty. Jednak dla człowieka mogą być niebezpieczne. Jad osy co prawda jest niebezpieczny tylko dla osób uczulonych na niego, ale już szerszenie są bardziej niebezpieczne. Wystarczą 3-4 ukąszenia tego owada aby stracić życie! W naturze nie powinniśmy się ich obawiać. Jedynie musimy uważać i nie wchodzić im w drogę. Co jednak zrobić gdy pojawią się w naszym ogrodzie?

osa

GDY NAS UŻĄDLI OSA LUB SZERSZEŃ

Zazwyczaj nic złego nie dzieje się w naszym organizmie po jednym ukąszeniu osy czy też szerszenia, zapewne będziemy odczuwać ból i dyskomfort. Aby ulżyć sobie w cierpieniu możemy posmarować ranę maścią z hydrocortisonem lub robić okłady z sody. Możemy również według nauk naszych babć i mam, przyłożyć do rany rozkrojoną cebulę, pietruszkę lub robić okłady z octu. Jeżeli pojawią się jednak problemy z oddychaniem, wysypka lub duża opuchlizna, niezwłocznie powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Szczególnie osoby uczulone na jad tych owadów, nie powinni bagatelizować użądlenia. Nie pomoże w tym przypadku dające ukojenie w przypadku innych uczuleń wapno, prawdopodobnie konieczne będzie podanie zastrzyku z adrenaliną.

Przeczytaj również: Jak zwalczać ćmę bukszpanową?

osa a szerszeń

JAK POZBYĆ SIĘ GNIAZD SZERSZENI LUB OS

Musimy wiedzieć że nie istnieją bezpieczne sposoby na pozbycie się tych owadów. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wezwanie firmy dezynfekcyjnej, koszt takiej usługi to około 150-300 zł. W przypadku zagrożenia życia, możemy wezwać również straż pożarną, jednak musimy liczyć się z tym że mogą odmówić przyjazdu do pojedynczego gniazda. Gdy już zdecydujemy się mimo to samodzielnie usunąć gniazdo, musimy zadbać o odpowiedni strój ochronny, zdecydowanie powinniśmy założyć grube rękawiczki oraz zasłonić głowę. Strój też nie powinien być w jaskrawych kolorach, będą one drażnić osy i szerszenie. Po wykonaniu zabiegu, powinniśmy szybko schować się w bezpiecznym miejscu.

Przeczytaj również: Kowal bezskrzydły i Poskrzypka liliowa

Pułapki na osy.

W miejscu gdzie spotykamy te owady możemy rozstawić przecięte w pół butelki z sokiem lub miodem wymieszanym z trutką. Możemy w takie pułapki również zaopatrzyć się w sklepach ogrodniczych, wlewa się do nich specjalny płyn który nie przyciąga pożytecznych pszczół.

Wykonanie takiej pułapki na osy i szerszenie, jest proste. Bierzemy puste, plastikowe butelki po wodzie i odcinamy ich szyjki. Następnie szyjkę odciętą od butelki wkładamy do niej z powrotem ale odwróconą do góry nogami.

Przeczytaj również: Naturalne sposoby na mszyce

pułapka na osy

Pułapki na osy, sprawdzą się również podczas spotkań towarzyskich, czy też rodzinnych obiadów. Powinniśmy wówczas w okolicy stołu porozstawiać, butelki lub słoiki wypełnione słodkim napojem. Będą one kusić owady i odrywać ich uwagę od naszego stołu.

Płytki

Płytki uchronią nas też przed innymi owadami takimi jak mrówki, muchy, komary, meszki, muszki owocowe, dorosłe osobniki moli odzieżowych oraz przed osami. Płytkę taką rozpalamy w miejscu gdzie chcemy spędzić więcej czasu a jej ulatniające się opary odstraszą tych niechcianych gości.

Przeczytaj również: Turkuć podjadek – jak go zwalczać?

Niszczenie gniazd

Jeżeli zdecydujemy się na zniszczenie gniazda szerszeni lub os, musimy pamiętać by założyć na siebie odzież ochronną, w przypadku szerszeni nawet kilka warstw ubrania. Zabieg ten przeprowadzamy późnym wieczorem lub nocą gdy owady śpią – nigdy w dzień. Nie dajmy też nabrać się na mity o domowych sposobach usuwania gniazd np. przez polewanie go wodą, rozwścieczy to jedynie owady i nie odniesie skutku. Używamy do tego np. środka biobójczego w aerozolu Anti Sting-Gun Gaśnica na osy i szerszenie. Zabieg wykonujemy z dużej odległości, kilka sekund, następnie szybko udajemy się do domu. Dopiero po sprawdzeniu czy owady padły, możemy przystąpić do usuwania gniazda.

Przy użyciu gaśnicy, spryskujemy gniazdo przez około 8 sekund, główny strumień kierujemy w otwór gniazda. Następnie szybko uciekamy. Po 24 godzinach sprawdzamy czy owady padły, dopiero wtedy możemy przystąpić do usuwania gniazda.

Przeczytaj również: Kwieciak malinowiec – wspólny wróg truskawek i malin

Butelka i osy

PROFILAKTYKA

Należy regularnie sprawdzać budki lęgowe i okapy, usuwać opadłe owoce i zamykać pojemnik na śmieci.

Przeczytaj również:

Naturalne sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu

Najprostsze sposoby na krety

Jak odstraszyć kunę z ogrodu lub domu

Skuteczne sposoby, jak pozbyć się nornic z ogrodu

Foto: Pexels i Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *