Shadow

Naturalne sposoby na pozbycie się ślimaków

Naturalne sposoby na pozbycie się ślimaków, jakie to mogą być? To pytanie zadaje sobie nie jeden z nas. Nic tak nie cieszy i napawa dumą, każdego ogrodnika, jak pięknie wypielęgnowane grządki, rabaty, kwietniki. Wymaga to jednak dużo czasu i regularnej pielęgnacji ogrodu. Przychodzi taki dzień, kiedy zaglądamy na nasze uprawy i zauważamy, że ich liście są poobgryzane. Możemy być pewni że to efekt inwazji ślimaków. Jak do tego nie dopuścić i co robić, gdy pojawią się w naszym ogrodzie? O tym dowiecie się, po lekturze tego artykułu.

Naturalne sposoby na pozbycie się ślimaków Ślimak zjadający kwiat

Rośliny i zioła

Ślimaki nie przepadają za smakiem i zapachem niektórych ziół i roślin. W walce z nimi w warzywniaku pomoże nam posadzenie: majeranku, szałwii lekarskiej, cebuli czy czosnku. Natomiast w ogrodzie, walczyć z nimi pomoże nam: krwawnik pospolity, nasturcja, czarny bez, macierzanka lub wilczomlecze.

Skorupki jaj

Skorupki jaj, dzięki wysokiej zawartości wapnia, zasilą glebę w ogrodzie a przy okazji wystraszą ślimaki. Musimy ich nazbierać sporą ilość, następnie zmielić, pokruszyć (najlepiej sprawdzi się do tego domowy wałek) następnie rozsypać w miejscu, gdzie ślimaki lubią się stołować. Musimy pamiętać, by te czynność powtarzać regularnie, oraz że skorupki powinny pokryć dokładnie powierzchnię ziemi, tak by utrudnić im po niej wędrówkę.

Naturalne sposoby na pozbycie się ślimaków Ślimak nagi

Ekologiczna pułapka

Na liściach kapusty możemy rozłożyć: plastry buraka, ziemniaków, jabłek czy marchewki. Te warzywa przyciągną naszych nieproszonych gości do grządek. Wystarczy potem je wyłapać i wynieść w inne położone z dala od działek i ogrodów miejsce.

Mączka bazaltowa

Dobre rezultaty w walce ze ślimakami daje zastosowanie naturalnego środka jakim jest mączka bazaltowa. To nic innego jak drobno zmielona skała bazaltowa. Mimo że jest zmielona to nadal nawet drobimy mają ostre krawędzie. Dla nas nie wyczuwalne, lecz dla ślimaków już tak. One nie znoszą miejsc w których została zastosowana mączka. Ponieważ w trakcie ich przemieszczania się, są okaleczane poprzez wbijanie się drobin mączki w ich ciało. Mączka bazaltowa oprócz właściwości odstraszających ślimaki jest także świetnym nawozem naturalnym dla naszych roślin.

Zapobieganie

Najlepszym sposobem na brak ślimaków jest prewencja. Musimy więc wyeliminować wszelkie kryjówki w jakich mogą w dzień się kryć (żerują w nocy). Pamiętajmy o regularnym koszeniu trawnika, o porządku w naszym ogrodzie. Wszelkie deski, cegły, kamienie czy gałęzie będą doskonałą kryjówka dla nich w upalne dni, a także przed ich naturalnymi wrogami (jeże, ptaki, ryjówki).

Ślimak szkodnik w ogrodzie

Pamiętajmy jednak, że naturalne sposoby nie zawsze mogą być skuteczne i wymagają codziennego stosowania. Bowiem ślimaki które złapią się w nasze pułapki, to tylko część tych które zamieszkały w naszym ogrodzie. Czasem nie obejdzie się bez środków chemicznych.

Przeczytaj również:

Najprostsze sposoby na krety

Roślina odstraszająca kleszcze i inne szkodniki

Dobre sąsiedztwo roślin warzywnych

Czosnek w ochronie roślin

Rośliny w walce z wilgocią i pleśnią.