Nie ma nic milszego jak wypoczynek na łonie natury. Rozkwitająca przyroda, kolorowe motyle, świergot ptaków… Jednak nie wszyscy posiadamy ogród, działkę czy też duży balkon. Zadbajmy więc aby nasze parapety, lub małe balkony również były kolorowe. Świetnie nadają się do tego wiszące rośliny, dzięki nim nasz mały ogródek, będzie wydawał się bardziej okazały.

Rośliny balkonowe pięknie zwisające, będą idealnym rozwiązaniem na małe balkony, gdzie mamy niewiele miejsca do zagospodarowania. Również mogą posłużyć do ozdoby pergoli, altanek i tarasów. Możemy stworzyć kompozycje różnych kolorów tej samej rośliny, np. białe i czerwone pelargonie bluszczolistne, różowe i fioletowe petunie czy białe i niebieskie lobelie. Dzięki temu miejsce gdzie je zawiesimy lub postawimy, będzie widoczne z daleka i będą piękną dekoracją miejsca naszego wypoczynku.
Przegląd roślin
FUKSJA
Świetnie da sobie radę na słońcu, półcieniu a nawet w cieniu. Chociaż najlepsze będzie stanowisko, gdzie przez pół dnia operuje słońce. Wymaga podłoża zasobnego, próchnicznego o lekko kwaśnym odczynie. Nie dopuszczamy do przesuszenia podłoża. Regularnie nawozimy aby roślina wydawała dużą ilość kwiatów.

KOMARZYCA
Świetnie będzie się czuła w półcieniu. Pełne słońce może poparzyć jej liście. Nie jest wymagająca co do gleby. Uważamy aby nie przelać podłoża.

SURFINIA
Uwielbia stanowiska słoneczne, w półcieniu będzie gorzej kwitnąć, a jej pędy będą słabe i nadmiernie wyciągnięte. Podłoże musi być zasobne, próchniczne i stale lekko wilgotne. Wymagają także regularnego nawożenia, aby ładnie i regularnie kwitły. Pamiętajmy także o usuwaniu przekwitłych kwiatów. Dobrze jest także przycinać roślinę aby cały czas się zagęszczała i wydawała nowe pędy na których będą pojawiać się kwiaty.

SCEWOLA
Najlepiej rośnie w słońcu, ale da sobie radę na lekko zacienionych balkonach. Do uprawy możemy użyć podłoża uniwersalnego, utrzymując lekko wilgotne podłoże. Staramy się także co jakiś czas zasilić rośliny nawozem.

PELARGONIA
Nie powinniśmy jej ustawiać w cieniu, w półcieniu będzie słabo kwitnąć. Pelargonię powinni wybrać posiadacze słonecznych balkonów. Ewentualnie pelargonie bluszczolistne mogą rosnąć w lekkim półcieniu. Do uprawy wystarczy podłoże uniwersalne. W przypadku pelargonii możemy dopuścić do lekkiego przesuszenia podłoża. Zbyt duża wilgotność jest dla nich szkodliwa. Ważne aby podlewać je z samego rana. Można też podlać wieczorem, ale nie później niż do godziny 19. Nie podlewamy w dzień, szczególnie jak doniczki są nagrzane. Pelargonie także wymagają regularnego i obfitego nawożenia oraz usuwania przekwitłych kwiatostanów.

Przy doborze roślin, pamiętajmy by nie łączyć ze sobą roślin o skrajnych potrzebach. Rośliny lubiące słońce będą słabiej rosły w półcieniu, a te które dobrze czują się w cieniu źle będą reagować na słoneczne stanowiska.
PAMIETAJ!
Przy podwieszaniu roślin na suficie, musimy pamiętać by wkręt był z korkiem rozporowym, by mógł udźwignąć kilka kilogramów. Możemy również doniczki przymocować do bocznych ścianek zawieszając je na hakach z kołkiem rozporowym. Miejsca gdzie je powiesimy nie powinny być również narażone na silny wiatr. Gdy zapewnimy im bezpieczne miejsce do zawieszenia, pozostanie nam już tylko wybór odpowiednich roślin i napawanie się ich obecnością podczas odpoczynku.
Przeczytaj również:
Pelargonie na balkonie i tarasie
Kwiaty dwuletnie do ogrodu i na balkon, cz.1

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!