Shadow

Pelargonie na balkonie i tarasie

Pelargonie na balkonie i tarasie już od lat goszczą u nas w domach. Do ich popularności zapewne przyczyniła się łatwa uprawa. Odpowiednia doniczka, odpowiednia lokalizacja i odpowiednia ilość wody, to w skrócie wszystko czego potrzebują by kwitnąć i cieszyć nasze oczy. Są to jedne z najchętniej uprawianych przez nas kwiatów doniczkowych. Ich popularność i uprawa przyczyniła się do powstania tysięcy odmian.

W zależności od gatunku, wyróżnić możemy trzy podstawowe grupy:

Pelargonie Pelargonium capitatum
Pelargonia pachnąca

Pelargonia pachnąca

Tę grupę pelargonii wyróżniają drobne kwiatki i intensywnie pachnące listki. Na przykład Pelargonium capitatum wydziela różany zapach, a Pelargonium mosquito fighters ma tak intensywny zapach, że w jego okolicy nie pojawiają się żadne meszki i komary.

Przeczytaj również: Balkonowe piękności

geranium-angielskie
Pelargonia wielkokwiatowa

Pelargonie wielkokwiatowe

W tej grupie pelargonie mają drewniejącą łodygę, która rozgałęzia się, różnobarwne kwiaty w baldachach i ząbkowane liście. Są delikatne, więc głównie nadają się do uprawy w pomieszczeniach. W gorące lata mogą być wystawione na balkonie lub tarasie.

Przeczytaj również: Petunia czy Surfinia? Czy to ta sama roślina?

Pelargonie rabatowe

Pięknie wyglądają na balkonach i tarasach. Idealnie też sprawdzą się w kwiecistych rabatach. Charakteryzują się różnokolorowymi kwiatami.

Pelargonie-studnia-woda

Pelargonie, najlepiej czują się w nasłonecznionym miejscu, ewentualnie w półcieniu. Pelargonie lubią wodę, dlatego powinniśmy podlewać je często. W czasie upałów nawet dwa razy dziennie, jednak powinniśmy zadbać o to, by woda nie spływała po ich liściach. Zbyt duża wilgotność na liściach może im zaszkodzić, jeżeli wystawiamy je latem na dwór to podczas deszczowych dni powinniśmy przenieść je do okrytego pomieszczenia. O pelargoniach więcej informacji znajduje się tutaj.

Przeczytaj również: Pamiętajmy o balkonach

Pielęgnacja pelargonii

Pelargonie-rabatka

Podłoże dla tych roślin powinno być lekkie, próchniczne i z dużą zawartością substancji odżywczych. W nawozach dla pelargonii powinno być dużo fosforu, potasu i wapnia. Regularne usuwanie uschniętych liści i zwiędniętych kwiatów, sprawi że nasz kwiatek będzie wyglądał lepiej, będzie zdrowszy i zacznie wypuszczać więcej nowych kwiatów. Jak rozmnażać pelargonię? W miesiącach zimowych pelargonie przenosimy w cieplejsze pomieszczenia, optymalna wtedy dla nich temperatura to 5 – 10 C Wymagają wtedy małych ilości wody, może się wyglądać jakby roślina obumarła, ale tak nie jest. Gdy tylko poczuje ciepło na początku wiosny i zostanie wtedy odpowiednio nawodniona, znów rozkwitnie.

Pelargonia-kwiat

Przeczytaj również:

Pelargonie, królowe balkonów i tarasów…

Jak dbać o pelargonie zimą?

Jak rozmnożyć i odmłodzić piwonię?

Foto: Pexels i Pixabay

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *