Shadow

Niezapominajki, kwiatki jak z bajki

Kto z nas nie marzył o ogrodzie jak z bajki. Idealne do tego będą niezapominajki. Nie tylko nadadzą naszemu ogrodowi, bajecznego wyglądu ale ich pochodzenie też jest „bajeczne”. Te niepozorne kwiatki już od średniowiecza fascynowały ludzi. Niezapominajki (Myosotis) po grecku oznacza „mysie uszko” uważane są za symbol pamięci, nazywane są również niezabudkami.

Niepozorne niezabudki w średniowieczu rzekomo chroniły ludzi przed wiedźmami. Myosotis stał się także emblematem angielskiego króla Henryka IV, a od 1949 r. jest oficjalnym kwiatem stanu Alaska.

Niezapominajki dobrze się czują zarówno w cieniu jak i w słońcu. Jeżeli jednak dłużej chcemy się cieszyć ich kwiatami, najlepiej jest posadzić w lekko zacienionym miejscu. Natomiast gdy posadzimy je w zbyt mocnym słońcu, nie nacieszymy się nimi zbyt długo, ponieważ zbyt szybko przekwitną. Posadzone w cieniu będą cieszyć nasze oczy nawet 2 miesiące, zamiast 2 – 3 tygodni.

Przeczytaj również: Uśmiechem kuszące Bratki

Najpopularniejsze odmiany

Niezapominajki, kwiatki jak z bajki, najczęściej widujemy w błękitnym kolorze, są jednak także odmiany o innych odcieniach. Spotykamy takie ubarwienia jak różowy, fioletowy oraz biały. Najpopularniejsze gatunki to:

Niezapominajka alpejska, ma niebieskie kwiatki z żółtym oczkiem. Najlepiej odpowiadają jej ogródki skalne a jej kwiatami będziemy się cieszyć od połowy wiosny do połowy lata.

Niezapominajka błotna, jak nazwa wskazuje zdecydowanie lepiej im będzie w wilgotnym środowisku. Idealna do posadzenia przy oczkach wodnych. Kwitnie przez całe lato.

Niezapominajka leśna, dostępne odmiany o niebieskich, różowych i białych kwiatkach. Jej kwiatki będą nas cieszyć od połowy wiosny do początku lata.

Przeczytaj również: Krokusy – szafrany wiosenne

Bukiety z Niezapominajek

Niezapominajki możemy wykorzystywać do tworzenia mini bukietów. Powinniśmy wtedy wybierać jej wysokie odmiany, np. Niezapominajkę leśną. Przewiązane sznureczkiem wyglądają niezwykle uroczo. Aby podkreślić ich delikatność możemy włożyć je np. do filiżanki, natomiast jeżeli chcemy nadać bukietowi nieco swojskiego wyglądu, wazon możemy postawić w wiklinowym koszu i połączyć je z innymi polnymi kwiatami, np. ze stokrotkami.

Bukiet z niezapominajek

Niezapominajki są to kwiaty łatwe w uprawie. Możemy je sadzić w grupach, grządkach jak i w pojemnikach. Pamiętajmy jednak by zadbać o ich podłoże. Powinno być czyste, wolne od liści i chwastów. Możemy je rozmnażać na wiele sposobów. Najpopularniejszym a zarazem najłatwiejszym będzie wysiew nasion. W zależności od gatunku, powinniśmy to robić od kwietnia do lipca.

Przeczytaj również:

22 zagadki dla małych miłośników przyrody

Prymulki – Pierwiosnki w doniczce, uprawa i pielęgnacja.

Ananasy z naszej… domowej uprawy

Foto: Pexels i Pixabay

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *