Wiosna stroi nasze ogrody, balkony i tarasy w różne kwiatki, ale trudno szukać innych które występują w tak wielu odmianach jak kolorowe Bratki. Ich charakterystyczne płatki w kształcie serca, przypominają wesołe twarzyczki, które zdobią nasze balkony i rabatki radosnymi kolorami.

Bratki czy Fiołki?
Te kolorowe kwiatki, które wiosną zakwitają w naszych ogrodach, są znane nam również jako fiołki, nic w tym dziwnego bo ich botaniczna nazwa to fiołek ogrodowy. Tak więc znane nam bratki, są wynikiem krzyżowania dzikiej odmiany fiołka trójbarwnego.
Przeczytaj również: Krokusy – szafrany wiosenne

Kolorowe twarzyczki
Bratki na swoich płatkach mają kolorowe plamki, które mogą nam przypominać wesołe twarzyczki. Możemy w nich się dopatrzeć dzieci, strojących śmieszne miny, niektórzy widzą groźnego samuraja a jeszcze inni głowę wąsatego staruszka. Płatek dolny, który jest zawsze największy nazywany jest żartobliwie macochą, te po bokach to córki macochy, zaś najmniejsze górne płatki to kopciuszki. Dlatego wśród poznaniaków bratki bywają nazywane macoszkami.
Przeczytaj również: Przebiśnieg – symbol wiosny i nadziei
Tak piękne… że chciałoby się je zjeść!

Smacznego! Kwiaty bratków są jadalne i bardzo smaczne! Będą pysznym, łagodnym dodatkiem do wiosennej sałatki i dodadzą jej niezwykłego, oryginalnego uroku. Idealnie nadają się również do dekoracji ciast i tortów. Można je również zamrażać w kostkach lodu, i zaskoczyć nimi naszą rodzinę i znajomych, serwując z nimi drinki i napoje.
Przeczytaj również: Niezapominajki, kwiatki jak z bajki

Kiedy możemy je wystawić na ogród?
Bratki to jedne z pierwszych kwiatków jakie pojawiają się w naszych ogrodach, balkonach tarasach. Można je bowiem wystawiać lub sadzić na zewnątrz, już wtedy gdy inne rośliny nie przetrwałyby zimnych nocy. Są to rośliny dwuletnie, jednak nie miejmy nadziei że zakupione w sklepie bratki zakwitną nam w przyszłym roku, bowiem są to już egzemplarze jednoroczne. Traktujmy je więc jako jednoroczną sezonową ozdobę.

W ogrodzie najczęściej sadzi się je na skraju zagonów jako kolorową „granicę”. Pięknie wyglądają w towarzystwie margaretek, chryzantem, goździków, narcyzów, hiacyntów i tulipanów. Możemy je również zasadzić w ogródku skalnym, pod warunkiem utrzymania wilgotnej gleby, oraz u podnóża żywopłotów np. z tuji. Oczywiście możemy je sadzić również w doniczkach, pojedynczo jak i rzędami w korytkach. W takiej postaci staną się ozdobą naszych balkonów, tarasów i parapetów.
Przeczytaj również:
Petunia czy Surfinia? Czy to ta sama roślina?
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!