Jednoroczne pnącza w ogrodzie, o przyjemnie pachnących i kwitnących kwiatach mogą z powodzeniem zastąpić te wieloletnie. Dodatkowym atutem mogą być niezwykłe owocostany tych roślin, jak również dość łatwa i nieskomplikowana uprawa. Są świetnym rozwiązaniem dla osób, które oczekują szybkich efektów, jak również corocznych zmian w ogrodzie. Dzięki kilku gatunkom i wielu odmianom dostępnym obecnie na rynku ogrodniczym, możemy zachwycać się różnobarwnymi kwiatami a także ciekawie wyglądają liście o różnych kształtach a nawet odcieniach zieleni.

Pnącza jednoroczne w trakcie wegetacji osiągają nawet kilkanaście metrów. Z reguły wywodzą się z rejonów o cieplejszym klimacie. Świetnie nadają się do obsadzania kratownic, wolno stojących ścian osłonowych, ażurowych kolumn, itp. Takie rośliny możemy wykorzystać do obsadzenia nie tylko ogrodu, ale również balkonu i tarasu. Ogromnym atutem tych roślin jest obfite kwitnienie przez okres całego lata. Na tle zielonych liści wygląda to niesamowicie. Dodatkowo kwiaty niektórych gatunków pięknie pachną.
Wymagania i uprawa – Jednoroczne pnącza w ogrodzie
Pnącza jednoroczne ze względu na to że ich okres wegetacji w naszych warunkach klimatycznych trwa od wiosny do jesieni to wymagają od nas przygotowania odpowiednich warunków uprawowych. Najważniejsze jest zapewnienie wszystkim gatunkom słonecznego stanowiska. Uprawa w zacienionych miejscach mija się z celem, ponieważ rośliny będą słabo rosły i nie pokażą swojego piękna. Do uprawy zapewniamy ziemię żyzną, próchniczną i stale lekko wilgotną o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Dotyczy to zarówno roślin uprawianych w ogrodzie jak i tych w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odpowiednie nawożenie. Stosujemy nawozy wieloskładnikowe uniwersalne. Mogą być w formie płynnej lub granulowanej. Granulowane nawozy stosujemy raz w miesiącu. A płynne nawozy co tydzień. Jeżeli zastosujemy nawozy długodziałające to wtedy aplikujemy zgodnie z instrukcją od producenta. Z reguły dajemy na początku po wysadzeniu na miejsce stałe.
Musimy pamiętać, że rośliny te są szybko rosnące i czepiają się pędami wszystkiego czego dotkną. Dlatego starajmy się odpowiednio kierować pędy i je przywiązywać a nawet przycinać.
W okresie kwitnienia pamiętajmy o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatów. Ten zabieg przyczyni się do zawiązywania jeszcze większej ilości nowych kwiatów. Jeżeli planujemy zebrać nasiona to zostawiamy kilka kwiatów, ale raczej pod koniec lata.

Siew, Rozsada, wysadzanie
Pnącza jednoroczne możemy zakupić jako gotową rozsadę w sklepach ogrodniczych lub możemy wysiać samemu. Jeżeli będziemy chcieli sami wyhodować rośliny to zaczynamy już od połowy marca, ale nie wcześniej. Ziemia do siewu może być uniwersalna z domieszką piasku lub torf odkwaszony z domieszką piasku. Podłoże utrzymujemy stale lekko wilgotne w szczególności jak nasiona skiełkowały. W okresie kiełkowania nasion i późniejszym staramy się utrzymać temperaturę około 20oC. W momencie osiągnięcia około 10 cm wysokości przez młode rośliny, należy je wspomóc podporami z tyczek lub palików.
Gotową rozsadę kupioną w sklepie ogrodniczym, czy tą z siewu własnego możemy na miejsca stałe wysadzać do ogrodu od połowy maja. Ponieważ są to rośliny ciepłolubne, przymrozki mogą je uszkodzić. W drugiej połowie maja możemy także wysiać nasiona na miejsce stałe wprost do gruntu. W tym przypadku kwitnienie będzie opóźnione o jakieś 3-4 tygodnie.
Przegląd gatunków – Jednoroczne pnącza w ogrodzie
Gatunków jest na tyle dużo, że mamy w czym wybierać.
Tropaeolum majus – Nasturcja większa
Dostępna jest duża ilość odmian ogrodowych o wielu odcieniach koloru pomarańczowego, czerwonego.

Tropaeolum azureum – Nasturcja błękitna
Kwiaty w kolorze błękitnym, jak również w różnych odcieniach błękitu. Są też dostępne odmiany o kwiatach czerwonych, czerwonych z połyskiem aksamitnym, a także o różnobarwnych liściach.
Thunbergia gregorii
Główny kolor kwiatów to jaskrawo-pomarańczowy. Dostępne są także odmiany w kolorach żółtym, niebieskim, białym.
Thunbergia alata – Tunbergia oskrzydlona
Odmiany dostępne w różnych odcieniach koloru czerwonego i pomarańczowego.

Ipomoea purpurea – Wilec purpurowy
Dostępnych jest wiele odmian w tym o karbowanych płatkach kwiatów. Dostępne odmiany o różnych odcieniach koloru niebieskiego, fioletu.

Lathyrus odoratus – Groszek pachnący
Wiele odmian o różnych odcieniach koloru czerwonego, morelowego, fioletowego. Dostępne odmiany w kolorach białym, różowym czy łososiowym.

Luffa cylindrica – Tykwa egipska
Kwiaty barwy żółtej. Ciekawe owoce kształtu ogórkowatego z siatkowanym szkieletem.


Cobaea scandens – Kobea pnąca
Kwiaty o barwie biało-zielono-fioletowym. Zmieniają w czasie barwę od białej do fioletowej. Jesienią liście zmieniają barwę na czerwoną.

Phaseolus coccneus – Fasola wielokwiatowa
Kwiaty barwy czerwonej, białej.

Cardiospermum halicacabum
Kwiaty białawo-zielone. Owoce w kształcie baloników wielkości piłeczki pingpongowej.

Asarina erubescens
Roślina z kwiatami podobnymi do gloksynii. Kwiaty koloru białego, czerwonego, fioletowoniebieskiego.

Jak widać jest wiele dostępnych gatunków i odmian o różnych barwach kwiatów i liści. Możemy przygotować różne ciekawe kompozycje i co roku cieszyć się innymi roślinami. Dzięki tak licznej grupie pnączy jednorocznych mamy ogromny wybór zarówno w doborze koloru kwiatów jak i kształtu liści. Dzięki wykorzystaniu pnączy jednorocznych urozmaicimy nasz ogród, balkon lub taras.
Przeczytaj również:
Wertykulacja i aeracja trawnika

Witam serdecznie! Nazywam się Sebastian i jestem doświadczonym ogrodnikiem z ponad 25-letnim stażem. Moja pasja do roślin towarzyszy mi od najmłodszych lat. Już jako dziecko fascynowała mnie przyroda, a szczególnie bogactwo świata roślin, co naturalnie wpłynęło na wybór mojej ścieżki zawodowej. Ukończyłem szkołę branżową o profilu ogrodniczym, a od tego czasu konsekwentnie rozwijam swoją wiedzę i umiejętności. Ogrodnictwo to dziedzina dynamiczna i pełna wyzwań – stale pojawiają się nowe odmiany roślin, innowacje technologiczne oraz zaawansowany sprzęt. Mimo wieloletniego doświadczenia wciąż poszerzam swoje kompetencje, śledząc najnowsze trendy i zdobywając aktualne informacje. Przez lata miałem okazję pracować w różnych obszarach ogrodnictwa: – w szkółkach, zajmując się uprawą drzewek, krzewów liściastych, iglastych oraz bylin, – w szklarniach, gdzie specjalizowałem się w uprawie roślin doniczkowych, – w firmie zakładającej ogrody kompleksowo, od projektu po instalację systemów nawadniających. Dzięki tym doświadczeniom mogę nie tylko dzielić się wiedzą, ale również oferować wsparcie w zakładaniu i pielęgnacji ogrodów. Moim celem jest inspirowanie innych do tworzenia pięknych, funkcjonalnych przestrzeni, które przyniosą radość i harmonię. Zapraszam serdecznie do wspólnego odkrywania tajemnic ogrodnictwa!