Borówka obok truskawki to najbardziej ulubiony owoc Polaków. Można je jeść na surowo, dodawać do ciast, robić z nich soki i koktajle. Mają również wiele korzyści zdrowotnych o czym nie wszyscy wiedzą: spowalniają procesy starzenia, zapobiegają gromadzeniu się cholesterolu we krwi, obniżają ciśnie i zapobiegają ryzyku chorób serca. Dzięki wysokiemu poziomowi przeciwutleniaczy redukują problemy z pamięcią, mają mało kalorii i są bogatym źródłem witamin oraz składników odżywczych. Jej owoce to nie tylko przyjemność smaku, ale również – samo zdrowie.

NAJBARDZIEJ POPULARNE ODMIANY BORÓWKI
Borówka amerykańska 'Bluecrop’
Jest to najbardziej popularna odmiana borówki. Swoją sławę zdobyła dzięki temu że rodzi bardzo dużo, bardzo smacznych owoców. Szybko rośnie, jest mrozoodporna i odporna na choroby.
Borówka amerykańska 'Brigitta’
Są to późne borówki, które dojrzewają do końca września, owoce tej odmiany mają winny posmak. Krzewy nie mają silnego wzrostu, i mają tendencję do tworzenia kulistego pokroju.
Borówka amerykańska 'Patriot’
Wcześnie dojrzewająca odmiana, jej owoce możemy zbierać już od połowy lipca.
Borówka amerykańska 'Chandler’
Odmiana średnio-wczesna o największych owocach. Owoce dojrzewają od sierpnia do połowy września. Odmiana jest nieco podatna na przemarzanie.
Borówka amerykańska 'Herbert’
Odmiana o dużych owocach, wyróżniających się najlepszym smakiem. Średnio-późna – owoce dojrzewają w II połowie sierpnia. Niska odporność na mrozy.

STANOWISKO
Krzewy borówki potrzebują gleby o kwaśnym pH 3,5-4,5, wysokiej jakości podłoże torfowe. Podłoże powinno być lekkie, wilgotne. Dobrze jest dodać trochę piasku. Stanowisko koniecznie z dużą ilością światła słonecznego, które jest potrzebne do procesu fotosyntezy i lepszego dojrzewania owoców. Gdy mieszkamy w mieszkaniu z balkonem, nic nie stoi na przeszkodzie by hodować borówkę. Musimy tylko zaopatrzyć się w duże pojemniki. Pamiętajmy też o odpowiedniej ilości miejsca, krzewy borówki się rozrastają. Należy również zadbać o to by miały wystarczająco dużo miejsca i zachować między nimi odpowiednią odległość.
SADZENIE
Krzewy borówki sadzimy jesienią lub wczesną wiosną (marzec-kwiecień). Oczywiście możemy termin sadzenia przedłużyć, ponieważ krzewy dostępne są w doniczkach. Krzewy powinniśmy płytko sadzić i regularnie nawadniać. Gleba pod borówkę powinna być żyzna i przepuszczalna. Jeżeli mamy gliniaste podłożę wykopujemy duży otwór i zasypujemy go najpierw ziemią uniwersalną. Następnie wsypujemy pod bryłę korzeniową specjalną ziemię do borówek lub mieszaninę torfu kwaśnego i piasku w stosunku 1,5 : 0,5. Tym samym podłożem obsypujemy posadzony krzew. Po posadzeniu pamiętamy o obfitym podlaniu roślin. Jako ściółkę należy użyć korę sosnową lub trociny, takie podłoże utrudnia wzrost chwastów oraz pomaga zachować wilgotność gleby.

PRZYCINANIE
Po pierwsze pamiętajmy by usuwać martwe i zbyt stare gałęzie. Ważne jest również, aby przycinać krzewy regularnie i pozbywać się najszybciej rosnących gałązek. Zapewnimy w ten sposób krzewom optymalny rozrost, dobre rozkrzewienie i unikniemy zbyt nadmiernego owocowania, co ma wpływ na jakość owoców.
Więcej o cięciu borówki: Cięcie borówki wysokiej
NAWOŻENIE GLEBY
Należy używać nawozów organicznych, by nie uszkodzić krzewów. Są przyjazne dla środowiska i nie są toksyczne. Ewentualnie możemy zastosować specjalne nawozy przeznaczone do borówek.
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji krzewy będą zdrowe i będą owocować obficie przez 4-5 lat. Następnie należy krzewy odmłodzić poprzez silniejsze cięcie starszych pędów. Jeżeli zabieg cięcia wykonujemy regularnie to krzewy będą nam owocować przez wiele lat.

Przeczytaj również:
Cięcie malin tradycyjnych i powtarzających

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!