sobota, 18 majaTel. 570 906 621 ; e-mail: kontakt@stacjaogrod.pl
Shadow

Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie nie przynosi nam nadmiaru pracy. To miesiąc w którym nasz ogród nadal znajduję się w spoczynku zimowym. Mimo tego jest kilka rzeczy, które możemy, a wręcz powinniśmy wykonać.

Styczeń to czas na zadbanie o sprzęt ogrodniczy, jeżeli nie zrobiliśmy tego w grudniu. Wykonujemy konserwację w postaci czyszczenia narzędzi, naostrzenia sekatorów, pił czy łańcucha od piły mechanicznej, wymiana oleju, smarowanie. To też dobry czas na sprawdzenie stanu narzędzi i ewentualne zaplanowanie i kupno, wymianę na nowy lub brakujący sprzęt.

Styczeń w ogrodzie – Rośliny ozdobne ogrodowe

W przypadku roślin ogrodowych w tym bylin, krzewów i drzew, sprawdzamy stan zabezpieczenia(okryć, kopczyków) przed mrozem. W okresie zimowym, podczas silnych mroźnych wiatrów, często zdarza się, że nasze okrycia zostaną uszkodzone. Jeżeli będzie taka potrzeba, poprawiamy okrycia i kopczyki. W przypadku prognozowania dużych spadków temperatur, zabezpieczamy rośliny, bądź całe rabaty, skalniaki, róże i hortensje. Kopczykujemy ziemią, torfem, korą najlepiej drobną lub owijamy rośliny agrowłókniną(tylko wyłącznie białą!), matami ze słomy, gazetami, itp. Gdzieniegdzie spotyka się porady, okrywania roślin folią bąbelkową, absolutnie nie zalecam tego sposobu, ze względu na to że jest to materiał sztuczny, który w ogóle nie przepuszcza powietrza. Taką folię możemy wyłącznie wykorzystać do zabezpieczenia donic, skrzynek, ale nie roślin.

Ważne

Pamiętajmy! W przypadku, gdy w styczniu temperatury są dodatnie i nie przewiduje się wystąpienia mrozu lub będą niewielkie nocne spadki temperatury do -5 0C, okrycia zdejmujemy lub nie zakładamy ich wcale. Przy tak małych mrozach, tylko bardzo wrażliwe rośliny będą potrzebowały osłon. Uważamy zwłaszcza na rośliny zimozielone, ponieważ kiedy jest ciepło istnieje ryzyko przegrzania się roślin i „zaparzenia” liści, szczególnie jak będą słoneczne dni. Zbyt wysoka temperatura pod osłoną aktywuje lub przyspiesza wegetację rośliny, co będzie miało fatalne skutki, jeżeli pojawią się o wiele większe mrozy.

W przypadku krzewów zimozielonych(liściaste, iglaste), sprawdzamy czy nie będą potrzebowały podlania, tak podlania! Zimą w przypadku małych opadów deszczu, czy śniegu będą tego wymagały. Rośliny te, mimo że jest chłodno, mogą nadal przeprowadzać procesy wegetacyjne i będą potrzebowały wody, czyli będziemy musieli je podlać. To uchroni je przed suszą fizjologiczną. Oczywiście, nie wykonujemy tego zabiegu, kiedy na zewnątrz mamy minusowe temperatury.

Przy dużych opadach śniegu, regularnie otrząsamy gałęzie drzew i krzewów iglastych i innych roślin zimozielonych. Mokry śnieg stanowi zagrożenie dla pędów, które mogą zostać wyłamane. Na rabatach oczywiście śnieg zostawiamy.

Styczeń w ogrodzie – Inne prace

Sprawdzamy stan przechowywanych bulw mieczyków, karp dalii oraz roślin zimujących w pomieszczeniach, jak datury, hibiskusy, fuksje itp. W przypadku pojawienia się chorób lub szkodników, natychmiast reagujemy.

Możemy już zacząć wysiew nasion do skrzynek lub doniczek, szczególnie nasion begonii, goździków czy lobelii.

W przypadku cięcia skracającego, cięcia prześwietlającego, możemy te zabiegi wykonać na wiciokrzewie, który skracamy i prześwietlamy. Mocne cięcia skracające lub formujące możemy wykonać na grabie, ligustrze i wierzbach. Prace wykonujemy w pogodne i w miarę ciepłe dni.

Trawnik

Podczas dużych mrozów i małej okrywie śnieżnej, staramy się nie chodzić po trawniku, aby nie połamały się źdźbła trawy. Kontrolujemy czy pokrywa śnieżna jest w miarę pulchna, jeżeli tak, to nic nie robimy. W przypadku kiedy zrobi się skorupa, czyli śnieg zmieni się w pokrywę lodową, musimy ją rozbić. Zbyt długo zalegające lodowa warstwa może doprowadzić do zaduszenia trawy i jej zamierania.

Rośliny doniczkowe

Okres zimowy dla roślin doniczkowych w naszych warunkach jest bardzo trudny. Krótki zimowy dzień, panująca wysoka temperatura w mieszkaniach i suche powietrze, powodują że rośliny stają się osłabione i dodatkowo nadal prowadzą procesy wegetacyjne. W celu poprawy komfortu, staramy się, często rośliny zraszać, najlepiej przegotowaną lub odstałą wodą o temperaturze pokojowej. Podlewamy na tyle aby ziemia zawsze przeschła w doniczce. Staramy się obniżyć temp. powietrza przynajmniej na 20-220C. Uważamy podczas wietrzenia mieszkania na zimne przeciągi. Kontrolujemy nasze rośliny pod względem zdrowotnym.

Styczeń w ogrodzie – Rośliny owocowe i warzywa

Kolejnym zadaniem jakie możemy wykonać o tej porze roku w przypadku dość ładnej nie mroźnej pogody jest wykonanie cięcia krzewów i drzew owocowych. Głównie wykonujemy cięcie jabłoni i gruszy, ale bardziej pod koniec stycznia. Absolutnie nie tniemy drzew pestkowych, chyba że będą tego wymagały, ale o tym napiszę osobny poradnik, który pojawi się już wkrótce. Możemy przyciąć krzewy agrestu, porzeczki czerwonej, rokitnika, czy jagody kamczackiej. To czas na cięcie prześwietlające krzewów pigwy, nie mylić z pigwowcem 🙂 Możemy usuwać odrosty korzeniowe leszczyny. W przypadku cięcia jabłoni i gruszy, koniecznie większe rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą, lub Funabenem 03. Narzędzia dezynfekujemy denaturatem lub jakimkolwiek innym środkiem do dezynfekcji.

Koniecznie bielimy pnie i konary drzew. Ten zabieg zabezpiecza rośliny przez pękaniem kory po nagrzaniu jej w dni słoneczne i mroźne. Do bielenia stosujemy wapno palone w proporcji około2 kg wapna na 10 litrów wody lub zakupujemy gotowy środek. Możemy także w ostateczności wykorzystać białą farbę emulsyjną.

Usuwamy z drzew i krzewów zaschnięte owoce, tzw. mumie oraz zaschnięte liście, które są siedliskiem chorób grzybowych.

Jeżeli w styczniu mamy dodatnie temperatury to w dni bez opadów, możemy wykonać opryski brzoskwiń przeciw kędzierzawości liści, stosując Miedzian 50 WP.

Sprawdzamy stan przechowywanych warzyw w piwnicy. Optymalna temperatura to 40C. Pamiętamy o dobrej wentylacji. Zaatakowane przez choroby grzybowe warzywa, natychmiast usuwamy.

! W mroźne i śnieżne dni pamiętajmy o dokarmianiu zwierząt !

Sprawdź również:

Cały rok w ogrodzie – mini ściąga ogrodnika

Luty w ogrodzie

Marzec w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie

Maj w ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *