Wielu z nas zastanawia się czy powinniśmy dokarmiać zwierzęta zimą? Jeżeli tak to co warto dawać im do jedzenia a czego nie powinniśmy. Czy dekoracje takie jak np. dynie, które nam pozostały po wystroju domu czy mieszkania na halloween, możemy podrzucić zwierzakom, czy lepiej wyrzucić je do kompostownika lub kosza z odpadkami BIO?

DEKORACJE Z DYNI
Często przed 1 listopada nasze parapety, wejście przed domem, czy też taras zdobią pomarańczowe dekoracje z dyń. Co z nimi zrobić gdy już uznamy że czas się ich pozbyć? Nie wyrzucajmy ich wtedy na śmieci, jeżeli wyniesiemy je do parku, lasu, lub na pole gdzie możemy spotkać dzikie zwierzęta, staną się one dla nich prawdziwym rarytasem. Dynie są przysmakiem dla takich zwierząt jak sarny, jelenie, zające, ale będą się nimi zajadać również wiewiórki w parku. Przed wystawieniem dyni powinniśmy jednak sprawdzić w jakim jest stanie, nie wystawiajmy ich gdy zaczynają już pleśnieć.

CZYM DOKARMIAĆ PTAKI
Zdecydowanie bardziej od dzikich zwierząt leśnych dokarmiania wymagają ptaki. Działania ludzi, doprowadziły do wyniszczenia chwastów, które są często dla nich pożywieniem (głównie dla wróbli). Dlatego każdy z nas powinien pomyśleć by zimą w jego ogrodzie czy też na parapecie stanął zadaszony karmnik. Powinniśmy jednak pamiętać że nie dokarmiamy je chlebem, zawarta w nim sól bardzo im szkodzi. Najlepiej zatem dokarmiać je ziarnami słonecznika, lub specjalnymi mieszankami ziarnem, które kupimy w każdym sklepie zoologicznym, coraz częściej takie mieszanki dostępne są również w supermarketach. Dla sikorek możemy zawiesić kawałek niesolonej surowej słoniny a jeśli chcemy wesprzeć kosy, warto zostawić dla nich ogryzki i skórki jabłek, a nawet gotowane bez soli obierki ziemniaków. Jeżeli w pobliżu naszych mieszkań nie zauważamy ptaków, możemy dokarmiać je również w parkach. Pamiętajmy jednak o tym, że jeżeli zdecydujemy się na ich dokarmianie, powinniśmy robić to systematycznie, od późnej jesieni do wiosny.

CHLEB
Bardzo ważną rzeczą w naszych domach powinna być świadomość iż nie marnujemy żywności. Jednak dokarmianie ptaków chlebem z pewnością nie skończy się dla nich dobrze. Jeżeli jednak zrobiliśmy jego większe zakupy i wiemy że sami go nie spożytkujemy, warto go ususzyć i przy pierwszej okazji pozostawić go w lesie. Z takiego prezentu z pewnością ucieszą się dziki, którym to chleb nie zaszkodzi.

CZY POWINNIŚMY DOKARMIAĆ SARNY LUB JELENIE?
Nie powinniśmy dokarmiać zwierzyny płowej, robią to już leśnicy którzy wiedzą co im zaszkodzi lub nie. Dokarmianie zwierząt w lesie jest uzasadnione tylko przy bardzo dużych anomaliach pogodowych, takich jak np. poniżej – 20 stopni, lub przy bardzo dużych opadach śniegu. Jednak wtedy warzywa takie jak jabłka, dynie czy marchewki nie nadadzą się do tego, niska temperatura sprawi że po prostu zamarzną. Wtedy najlepszym dla nich posiłkiem jest zborze lub siano.

PAMIĘTAJMY O WODZIE
Wróble czy sikorki nie przyjmują wody ze śniegu. Dlatego ważne jest by przy karmnikach pozostawić miseczkę z ciepłą wodą. Musimy jednak dość regularnie do niej zaglądać, ponieważ woda bardzo szybko przy minusowych temperaturach zamarznie.
Warto dokarmiać zimą zwierzęta, ale musimy pamiętać by robić to regularnie. Jednorazowe dokarmienie nie przyniesie korzyści, a wręcz może im zaszkodzić. Jeżeli będziemy dokarmiać je regularnie, pomożemy im przeżyć zimę.
Przeczytaj również:
Rośliny ogrodowe wrażliwe na mróz
Suszenie, mrożenie i kiszenie warzyw
Karmniki dla ptaków w ogrodzie
Kwiaty doniczkowe bezpieczne dla kota
Kwiaty doniczkowe, których powinni unikać posiadacze kotów
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!