Shadow

Czym dokarmiać ptaki?

Czym dokarmiać ptaki? Z pewnością nie chlebem! Chleb dla ptaków jest szkodliwy, zawiera bowiem sól, która jest dla naszych skrzydlatych przyjaciół zabójcza. Ptaki nie wykształciły mechanizmów adaptacyjnych, które umożliwiałyby im wydalanie chlorku sodu, który jest podstawowym składnikiem soli. Nadmiar tego związku, prowadzi do uszkodzenia jelit, nerek i mózgu. Dokarmianie ptaków chlebem i resztkami jedzenia jest dla nich zabójcze. Co gorsza w Polsce utarło się, że wyrzucamy ptakom stary chleb, ten często bywa spleśniały. Po zjedzeniu takiego pieczywa, ptaki na chwilę zaspokoją swój głód a potem po prostu umrą…

Czy powinniśmy dokarmiać ptaki?

Dokarmianie ptaków karmnik

Dokarmianie ptaków jest przydatne jedynie zimą, latem same poradzą sobie ze zdobyciem pokarmu (chyba że mamy ptaki hodowane w domu, te musimy karmić regularnie). Pomóc możemy również poprzez zasadzanie odpowiednich roślin, dostarczających im owoców i nasion. Stawianie karmników oprócz pomocy, stwarza też doskonałe warunki do obserwacji ptaków. Powinniśmy jednak pamiętać by karmniki nie miały „dużej podłogi” Pozostawione tam bowiem ptasie odchody, mogą prowadzić do roznoszenia ptasich chorób i być siedliskiem dla pasożytów. Dokarmiać powinniśmy pokarmem naturalnym dla nich, np. ziarnem, tłuszczem zwierzęcym itp.

Przeczytaj również: Czym dokarmiać zwierzęta zimą?

Gdzie ustawić karmniki

Najlepiej umieścić karmnik na drzewie na wysokości około 3 metrów. Możemy też zamiast budki położyć na drzewie grubą gałąź z wywierconymi otworami na ziarno. Miejsce powinno być zaciszne i osłonięte od wiatru, oddalone od dużych przeszkleń, bo spłoszone ptaki mogą rozbijać się o szyby, tak więc stawianie karmników przy oknach, nie jest dobrym pomysłem. Dokarmiać powinniśmy tylko podczas największych chłodów, czy obfitych opadów śniegu.

Przeczytaj również: Czy można dokarmić ptaki chlebem?

Niewidzialni pomocnicy

Obecność ptaków przynosi nam też dużo korzyści, bez nich nasze ogrody by nie przetrwały. Ptaki owadożerne (np. sikorki), wyjadają ukryte w korze drzew owady i ich jaja. Szpaki czy kosy, latem będą się zajadać niechcianymi przez nas owadami.

Przeczytaj również: Poidełka z wodą dla spragnionych ptaków

Czym karmić ptaki

Wróble – jak również inne drobne ptaki wróblowate, takie jak kowaliki, dzwońce, trznadle karmimy mieszanką ziaren: słonecznika, prosa, sorgo, owsa czy gryki (gryka dobrze wpływa na upierzenie ptaków zimą), olejarki, krokosza, rzepaku, rzepiku, ostropestu, lnu, konopi, mozgi kanaryjskiej. Warto też dodać orzechy (niesolone!) i suszone owoce czy płatki owsiane.

dokarmianie wróbli

Sikory i dzięcioły – ucieszy je kawał surowej słoniny (koniecznie nie solonej). Alternatywą mogą być kule tłuszczowe, jednak przed powieszeniem ich powinniśmy sprawdzić czy tłuszcz nie zjełczał, zepsuty może prowadzić do śmiertelnego zatrucia.

Sikorka dokarmianie

Kawki, gawrony, gołębie i sierpówki – preferują większe nasiona, grube kasze i pszenicę.

Gołębie dokarmianie

Kosy i kwiczoły – dla nich możemy zostawić resztki owoców na drzewach. Będą zajadać się jabłkami, owocami rokitnika, jarzębiny, borówki, rodzynkami czy suszonymi morelami.

kos dokarmianie

Kaczki i łabędzie– ptaki wodne, powinniśmy dokarmiać ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi warzywami (pietruszką, białą kapustą, marchewką), płatkami owsianymi, pestkami słonecznika z łuskami, ugotowaną (oczywiście niesoloną) kaszą, najlepiej gryczaną, jęczmienną, pęczakiem czy kukurydzą. Pamiętajmy dokarmiamy je tylko w czasie mrozów. Bardzo ważne jest też to, by nie rzucać im karmy do wody, a na ziemię przy brzegu.

łabędzie dokarmianie

Przeczytaj również: Czy można dokarmić ptaki chlebem?

Pamiętajmy jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Jeżeli zdecydujemy się dokarmiać ptaki zimą, powinniśmy robić to regularnie, przestając dostarczać im pokarm narażamy je na stres, część ich nie będzie potrafiła znaleźć go sama.


Przeczytaj również:

Karmniki dla ptaków w ogrodzie

Jak zaprosić do ogrodu motyle?

Brzęczący goście w ogrodzie

Foto: Pexels i Pixabay

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *