Brzęczący goście w ogrodzie – poznaj pożyteczne owady, które odwiedzają Twój ogród. Zobacz, jak je rozpoznać i dlaczego warto je chronić. Nasze ogrody (również te na balkonie), są cennym „supermarketem” owadów zbierającym pyłek i nektar kwiatowy. Jeżeli na rabatach zasadzimy odpowiednie dla nich rośliny, będą nas odwiedzać przez całe lato. Nie ma przecież nic piękniejszego jak letnia orkiestra i świeże powietrze w ogrodzie. Do orkiestry składającej się z ptaków, zaprośmy również owady: pszczoły, trzmiele, motyle, bzygi, chrząszcze i inne owady.

Owady w ogrodzie? Ma to sens!
Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że bez pszczół oraz innych owadów zapylających nasz świat by nie istniał. To one zapewniają odpowiednie zapylanie naszych drzew, warzyw, owoców i roślin ozdobnych. Są bardzo ważne do odpowiedniego utrzymania naszych ogródków, działek ale również miejskich parków i innych przestrzeni zielonych.
Dzięki nim możemy się cieszyć smakiem popularnych owoców i warzyw. Między innymi wiśni, śliwek, czereśni, jabłek, gruszek , borówek, ogórków, pomidorów i wielu innych owoców i warzyw.

Przeczytaj również: Jeże w ogrodzie
Zioła w ogrodzie
Zioła, zwłaszcza lebiodka, oregano, szałwia, tymianek, chyzop i inne są nie tylko smacznym dodatkiem do dań. To także źródło pyłku i nektaru w „chudych” miesiącach letnich dla pszczół. W naszych ogrodach, nie powinno zabraknąć też przedstawicieli tych gatunków roślin.
Przeczytaj również: Czy można dokarmić ptaki chlebem?

Rośliny i drzewa przyjazne pszczołom
Z roślin zielnych będą to: wrzos, lawenda, dalia, nachyłek okółkowy, kocimiętka, rudbekia, jeżówka purpurowa, czosnek, szczypiorek, marchew zwyczajna, malwa różowa, mięta pieprzowa, melisa lekarska, pierwiosnek lekarski, rozmaryn lekarski, rumianek pospolity, truskawka, słonecznik.
Z drzew i krzewów: agrest, czereśnia, grusza, irga, jabłoń, jeżyna, lipa szerokolistna i drobnolistna, malina właściwa, pigwowiec, porzeczka, wierzba iwa, wiśnia.
Przeczytaj również: Poidełka z wodą dla spragnionych ptaków

Rośliny ogrodowe przyjazne motylom
Wiosenne – Fiołek wonny, smagliczka, żagwin, pierwiosnek, śliwa tarnina, cebulica syberyjska, sasanka alpejska, janowiec włosisty, forsycja, lilak.
Letnie – Zawciąg, miesiącznica, niezapominajka, driakiew, nasturcja większa, lebiodka pospolita, budleja Dawida, lawenda, suchodrzew i wiciokrzew, mięta, kocimiętka, werbena, rudbekia, krwawnica pospolita, tulipanowiec amerykański, pęcherznica kalinolistna, sadziec konopiasty, purpurowa, floks, płomyk.
Jesienne – Aster nowoangielski, rozchodnik okazały, nawłoć orszenilowata, wrzos pospolity.

PAMIĘTAJMY – OGRÓD PRZYJAZNY OWADOM, TO OGRÓD NATURALNY – BEZ CHEMII !
Przeczytaj również:
Karmniki dla ptaków w ogrodzie
Czym dokarmiać zwierzęta zimą?

Cześć! Mam na imię Artur i od lat fascynuję się roślinami – ich uprawą, pielęgnacją oraz zgłębianiem tajników ogrodnictwa i hodowli roślin doniczkowych. To moja pasja, którą chcę dzielić się z innymi. Dlatego tworzę artykuły na Stacja Ogród – miejscu pełnym inspiracji, sprawdzonych porad i praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o rośliny i stworzyć piękną, zieloną przestrzeń. Zapraszam Cię nie tylko na naszą stronę, ale także do śledzenia profilu Stacja Ogród na Facebooku i dołączenia do naszej grupy – wspólnej przestrzeni, gdzie wymieniamy się doświadczeniami, pomysłami i miłością do ogrodnictwa. Do zobaczenia!