Do niedawna lawendę kojarzyliśmy z lawendowymi polami we francuskiej Prowansji, dzisiaj coraz chętniej jest wykorzystywana w polskich ogrodach. Trudno się dziwić, skoro cenione są zarówno właściwości lawendy ozdobne, kosmetyczne, jak i lecznicze. Lawenda to zielony krzew o uroczych niebieskich kwiatach, pochodzący z terenów śródziemnomorskich. Roślina ta coraz częściej gości w naszych ogrodach, można ją tez sadzić na tarasach oraz na balkonach.

KUCHNIA, KOSMETYKA, OWADY
W kuchni możemy ją stosować jako dodatek do mięs ciężkostrawnych oraz tłustych a także do deserów. Kwiaty i liście lawendy świetnie bowiem wspomagają trawienie. W kosmetyce zwykle jest wykorzystywany olejek lawendowy, który wykorzystuje się go do regeneracji oraz zabliźniania ran. Wspomaga leczenie uszkodzeń skóry, np. oparzeń czy otarć. Jej zapach odstrasza komary a wysuszona i położona w szafie nie tylko utrzyma świeżość naszych ubrań, ale również odstraszy mole odzieżowe. Jakby tego było mało, gdy większość z nas jej zapach przyciąga to odstrasza również mrówki i kleszcze. Oczywiście jedna roślina nic nie zdziała, ale jeżeli posadzimy ją wokół tarasu z pewnością zmniejszymy ilość tych uciążliwych owadów.
Przeczytaj również: Lilie w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja.

JAK WYBIERAĆ SADZONKI
Ważne jest by sadzonki zakupować w sprawdzonych szkółkach lub sklepach ogrodniczych, gdzie rośliny będą odpowiednio zadbane z opisem gatunku oraz odmiany i o wiadomym źródle pochodzenia. Musimy też zwrócić uwagę czy rośliny nie są nadmiernie zawilgocone lub przesuszone.
UPRAWA
Lawenda najlepiej się czuje na stanowisku bardzo słonecznym, przewiewnym, ale nie wietrznym. Powinniśmy posadzić ją tak by zimą była osłonięta przed wysuszającymi, mroźnymi wiatrami. Nie powinniśmy sadzić jej zbyt gęsto jak również na zapadniętym terenie. Ziemia powinna być przekopana z dodatkiem piasku oraz wymieszana z kompostem (o tym jak stworzyć kompostownik, przeczytacie w: Nawóz z resztek kuchennych i roślinnych ). Natomiast przy uprawie lawendy w doniczce, musimy jej zapewnić pojemnik z dużymi otworami, przez które będzie mógł spływać nadmiar wody. Nie wymaga ona nadmiernego nawożenia, wybieramy nawozy o spowolnionym działaniu lub organiczne.
Przeczytaj również: Słoneczniki w ogrodzie, na balkonie i parapecie

ŚCIÓŁKOWANIE LAWENDY
Lawenda jest rośliną kilkuletnią. By obwicie kwitła, potrzebuje podłoża o odczynie zasadowym lub obojętnym. Dla tego nie powinniśmy ściółkować jej kamykami z kwarcu i granitu oraz korą. Najlepszym materiałem do ściółkowania będą kamyki polne, lub kamyki z dolomitu, bazaltu, z piaskowca wapnia. Możemy też użyć sztucznego kamienia – keramzytu. Tak przygotowana ściółka ochroni roślinę zarówno przed przemarzaniem jak i przegrzaniem oraz dłużej utrzyma wilgoć.
UWAGA
Lawenda nie jest podatna na choroby i szkodniki.
Natomiast przy nadmiernej wilgotności,
może zostać porażona przez choroby grzybowe
np. szarą pleśń.

PRZYCINANIE LAWENDY
Regularne cięcie lawendy jest bardzo ważne, dlatego że ma ona skłonności do drewnienia pędów. Powinniśmy ją przycinać dwa razy do roku wczesną wiosną i po przekwitnieniu, późnym latem. Jeżeli odpowiednio o nią zadbamy to rozkwitnie gęstymi „nadmuchanymi” kwiatami.
Więcej o przycinaniu lawendy, przeczytasz tutaj: Kiedy i jak przycinać lawendę
Przeczytaj również:
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!