Lilie ogrodowe to przepiękne kwiaty cebulowe, które przywędrowały do nas z Japonii i Chin, gdzie już od dawna zdobiły ogrody. Kwiaty te zachwycają nas swoimi kwiatami które są duże, wyraziste, nasycone kolorem, dzięki czemu nie sposób nie zauważyć ich w ogrodzie.

JAKIE GRUPY LILII ROZRÓŻNIAMY
Lilie ogrodowe, pięknie się komponują przy innych roślinach jednorocznych oraz bylinach. Jednak przed posadzeniem należy się dobrze zastanowić którą odmianę wybrać, bowiem poszczególne odmiany bardzo różnią się od siebie. Można je spotkać w szerokiej kolorystyce (żółty, różowy, pomarańczowy, czerwony, biały oraz wszystkie kolory pośrednie) dlatego wszędzie znajdziemy im odpowiednie towarzystwo, gdzie staną się pięknym i rzucającym się w oczy akcentem dla innych roślin.
Przeczytaj również: Ogród pełen zapachów
Lilie dzieli się na 9 grup:
- ’azjatyckie’, jest to najliczniejsza grupa lilii ogrodowych, kwitną w szerokiej gamie barw od czerwca do początków sierpnia.
- ’amerykańskie’, jak sama nazwa wskazuje jest to mieszanka gatunków amerykańskich. Charakteryzują się pomarańczowymi lub żółtymi z czarnymi kropkami kwiatami ,oraz silnym wzrostem.
- ’orientalne’, ich kwiaty są uznawane za jedne z najpiękniejszych, jednak jest to roślina delikatna jak na warunki panujące w Polsce, Nie są odporne na chłody, szkodzą im też częste deszcze oraz silniejszy wiatr.

- ’trąbkowe’, zakwitają dopiero w drugim roku uprawy, zakwitając dużymi pięknymi kwiatami.
- lilie powstałe z krzyzówek L. martagon i L. Hansonii, lubią stanowiska lekko zacienione, ich kwiaty są mniejsze i usadzone na dłuższych szypułkach.
- mieszańce L. candidum i L. Chalcedonicum, jest to bardzo trudna w uprawie i rzadko spotykana grupa lilii w naszym klimacie.
- lilie powstałe z krzyzówek L. longiflorum i L. Formosanum, nie mogą w naszym klimacie zimować w gruncie, ale są warte zainteresowania ponieważ kwitnąc na biało tworzą wspaniałe trąbkowe kwiaty.
- inne mieszańce, są to lilie które powstały w wyniku krzyżowania odległych grup tych kwiatów.
- lilie botaniczne, jak sama nazwa wskazuje, są to to gatunki i odmiany botaniczne.
Przeczytaj również: Pierwsze kwiaty wiosenne
KIEDY SADZIMY LILIE
Cebule Lilii możemy nabyć już na początku wiosny, jednak najlepszym terminem na ich sadzenie będzie połowa kwietnia do połowy maja. Możliwy jest również jesienny termin sadzenia od września do połowy października, nie możemy tego robić później ponieważ przed pierwszymi mrozami lilie powinny się zakorzenić. Posadzone jesienią lilie powinniśmy przykryć torfem lub rozdrobnione korą, a w razie silnych mrozów dodatkowo słomą lub liśćmi.

Przeczytaj również: Uprawa lawendy w ogrodzie, na tarasie i balkonie
JAK SADZIMY LILIE
Lilie nie lubią nadmiaru wody, dlatego dobrze się czują na podwyższonym terenie. Najlepiej je sadzić na glebach bogatych w próchnicę, pulchnych i przepuszczalnych. Sadzimy je zaraz po zakupie cebul, przy ich zakupie powinniśmy sprawdzić czy nie są pomarszczone lub przesuszone. Cebulki lilii sadzimy na głębokości 2,5 – 3 ich wysokości. Czyli w zależności od ich wielkości na głębokości około 10 – 15 centymetrów.
Pamiętajmy by usuwać przekwitłe kwiaty, wzmocnimy wtedy cebulę na okres zimowy.
Przeczytaj również: Prymulki – Pierwiosnki w doniczce, uprawa i pielęgnacja.
LILIE W DONICZCE
Do sadzenia w doniczce najbardziej nadają się lilie azjatyckie oraz orientalne, przy takiej hodowli tej rośliny musimy pamiętać że doniczki muszą być odpowiednio duże. Zasady sadzenia są podobne jak te w gruncie. Nie możemy zapominać o ich podlewaniu oraz nawożeniu. W szczególności gdy rośliny zaczynają kwitnąć.

NAWOŻENIE I PODLEWANIE
Lilie nie lubią nadmiaru wody, ale nie możemy tez zapomnieć o ich regularnym podlewaniu w szczególności podczas kwitnięcia rośliny. Tak aby ziemia była zawsze lekko wilgotna, ale aby nie stały w wodzie. W odpowiednim nawadnianiu może pomóc na ściółkowanie gleby korą sosnową lub torfem ogrodniczym, ściółka pomoże utrzymać nam wilgotność gleby oraz będzie zapobiegać wyrastaniu chwastów. W czasie kwitnienia powinniśmy zasilać lilie co 10 dni którymś z wieloskładnikowych nawozów mineralnych.
Przeczytaj również: Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne roślin doniczkowych
POSKRZYPKA LILIOWA

Jednym z głównym szkodnikiem lilii jest Poskrzypka liliowa, jest to niewielki chrząszcz o wymiarach 6-8mm. Wyróżnia się spośród innych chrząszczy jaskrawą , czerwoną barwą. Niestety bardzo często jest mylony z zupełnie nie szkodliwym w naszych ogrodach kowalem bezskrzydłym. Więcej o poskrzypce liliowym i jak ją zwalczać, przeczytacie w Kowal bezskrzydły i Poskrzypka liliowa
Przeczytaj również:
Uprawa i pielęgnacja wrzosów w ogrodzie
Chryzantemy w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja
Milin amerykański (Campsis radicans)
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!