Jak można zaobserwować po ostatnich latach, truskawki i maliny, to jedne z najbardziej dynamicznie rozwijających się upraw na polskich plantacjach. Nic dziwnego, bo trudno jest znaleźć kogoś, kto by nie przepadał za ich soczystym i słodkim smakiem. Jednak przy ich uprawie musimy uważać również na szkodniki, które mogą nam zniszczyć czasem niemal cały plon. Nie tylko mszyce, gąsienice zjadające liście czy przędziorki mogą być dla nich zagrożeniem. Bardzo groźnym szkodnikiem jest Kwieciak malinowiec i niech nie zmyli Was jego nazwa, zagraża nie tylko malinom, ale również groźny jest także dla truskawek.

KWIECIAK MALINOWIEC
To jeden z groźniejszych szkodników malin i truskawek. Dorosłe owady tego szkodnika, to maleńkie chrząszcze (2,5–3 mm długości), zimują one w glebie z której wychodzą około połowy kwietnia, by wiosną żerować na rozwijających się młodych liściach, wygryzając w nich małe otwory. Wraz z wzrostem rośliny zaczynają żerować na pąkach, gdzie samice składają jaja, po złożeniu jaj podcinają je, po kilku dniach pąki wysychają, brązowieją, zwisają na roślinie, a następnie odpadają. W ten sposób w porę niezwalczone szkodniki, mogą uszkodzić nawet 60% owoców przyczyniając się do bardzo dużej utraty plonu.
Przeczytaj również: Turkuć podjadek – jak go zwalczać?

ZWALCZANIE
Kwieciaka malinowca najlepiej zwalczać chemicznymi środkami, zabiegi zwalczające szkodnika powinniśmy wykonać tuż przed kwitnieniem. Takimi środkami jak, np. Mospilan 20SP lub jego odpowiednikami Patriot 100 EC, Pyrinex 480 EC/Chlorop-Pro 480 EC, Decis Mega 50 EW.
Przeczytaj również: Jak zwalczać ćmę bukszpanową?
ZWALCZANIE EKOLOGICZNE
Do zwalczania kwieciaka malinowca w uprawach ekologicznych możemy zastosować wywar z wrotyczu. Opryski powinniśmy wykonać w słonecznym dniu, przy temperaturze powyżej 15°C, ponieważ wtedy szkodniki są najbardziej aktywne.
Przeczytaj również: Kowal bezskrzydły i Poskrzypka liliowa

WYWAR Z WROTYCZU
Pół kilograma rozdrobnionego ziela wrotyczu lub 75g suszonego, zalewamy 10 litrami wody i moczymy przez 24 godziny. Po tym czasie, gotujemy przez 20 minut. Czekamy aż wystygnie i przecedzamy. Przed rozpoczęciem oprysku tak przygotowany wywar rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:5. Jeżeli nie mamy czasu samodzielnie zrobić taki wywar, możemy go kupić w sklepie ogrodniczym, np. „Wrotycz ProBio Ogród”, zawiera on w swoim składzie wyciąg z tej rośliny wzbogacony o pożyteczne mikroorganizmy.
Przeczytaj również:
Jak zwalczać szkodniki w ogrodzie?
Naturalne sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu
Jak odstraszyć kunę z ogrodu lub domu
Skuteczne sposoby, jak pozbyć się nornic z ogrodu
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!