Shadow

Szkodniki i choroby róż

Róże przez większość ludzi są uważane za najpiękniejsze kwiaty na świecie, przyciągają nasz wzrok jak żadne inne krzewy w ogrodzie i napawają go przepiękną wonią. Podziwiane i doceniane są już od wieków, niestety są też podatne na choroby i bardzo lubiane przez szkodniki. Dlatego nie tylko ważna jest walka z nimi jak już rośliny zostaną zaatakowane, ale równie ważna jest profilaktyka.

Choroby i szkodniki róż
Szkodniki i choroby róż

OCHRONA RÓŻ PRZED SZKODNIKAMI

Osłabione róże są częściej narażone na atak szkodników, aby rosły zdrowo bardzo ważne jest stanowisko w jakim je posadzimy, powinno ono być słoneczne a podłoże przepuszczalne. Nie powinny być sadzone zbyt gęsto, oraz powinnyśmy dbać o ich regularne i prawidłowe cięcie. Ryzyko i skutki ataku szkodników na róże, możemy zmniejszyć przez:

Regularne nawożenie i stosowanie nawozów organicznych.

Regularne stosowanie co kilka tygodni oprysków z gnojówek roślinnych, np. z wrotyczu, czosnku, pokrzywy (wskazówki jak je zrobić znajdziecie na naszej stronie).

Unikanie moczenia liści róż podczas podlewania.

Zakładanie budek lęgowych i karmników w pobliżu róż (ptaki są naturalnymi wrogami owadów), o tym jak je założyć przeczytacie na naszej stronie.

Uprawa roślin które są przysmakiem dla szkodników, np. nasturcji, owady (głównie mszyce) najpierw zaatakują taką roślinę, co ułatwi nam walkę z nimi.

SZKODNIKI RÓŻ

Jakie szkodniki mogą zaatakować róże i jak je zwalczać:

Mszyce na róży
Mszyca

Mszyca różana

Są to owady o długości do 4mm żółtej, zielonej, czarnej lub różowej barwie. Wytwarzają lepką maź która jest przysmakiem dla mrówek i zwiększa ryzyko porażenia grzybami sadzawkowymi. Najczęściej atakuje od kwietnia do czerwca. Zaatakowane liście usychają a pąki kwiatowe więdną. Profilaktycznie warto stosować preparaty ekologiczne z roślin. W przypadku pojawienia się dużej ilości szkodników, konieczne będzie zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Np. Confidor, Pirimor, Decis, Karate i inne.

Przeczytaj również: Róże w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja

Przędziorki (rubinowiec i chmielowiec)

Są to drobne pajęczaki. Można je rozpoznać po tym że na dolnej blaszce liści i wokół najmłodszych pędów tworzą drobne pajęczynki. Mają osiem odnóży i występują w dużych grupach. Po ataku przędziorka liście są naznaczone małymi plamkami, które z czasem brunatnieją, następnie zwijają się, zmieniają barwę i odpadają. W przypadku pojawienia się szkodnika zaleca się zastosować preparaty przeciw roztoczom: Talstar, Magus, Sanmite, itp.

Skoczek różany

Owady te mają żółtawą barwę i długość ciała do 3mm. Larwy tego szkodnika od dorosłych osobników różnią się brakiem skrzydeł. Najczęściej atakują rośliny pod koniec maja i w czerwcu oraz w sierpniu i wrześniu. Skutkiem ataku są białe jasne plamki na liściach, początkowo przebiegające wzdłuż nerwu głównego. Później liście mają marmurkowe przebarwienia, bieleją i opadają. Zaatakowane tym szkodnikiem rośliny najlepiej spryskać preparatem przeciw owadom. Np. Decis, Fastac, Owadofos.

Wciornastki

Mają brunatne lub jasnobrązowe ubarwienie. Są bardzo malutkie a długość ich ciała nie przekracza 1.5mm, dorosłe osobniki tego owada posiadają skrzydła. Róże są narażone na ich atak od końca kwietnia aż do września. Objawami po ataku tego szkodnika są: zniekształcone kwiaty, nierozwinięte pąki lub pojawianie się na płatkach okrągłych plamek. Zaatakowane nimi róże należy opryskać insektycydem Decis, Confidor, lub Talstar.

Przeczytaj również: Jak zwalczać ćmę bukszpanową?

Zwójka różaweczka

Jest to ćma która w formie larwalnej jest szkodnikiem róż. Gąsienice mają oliwkowozielone ciało z brązową głową. Żerują one na liściach które zwijają się dzięki czemu trudniej je dostrzec. Gdy zauważymy pozwijane liście, powinniśmy je zebrać i spalić. Przy większym ataku gąsienic by je zwalczyć możemy zastosować insektycydy, takie jak np. Basudin lub Owadofos.

Znamionówka tarnówka

Są to motyle nocne które również tylko w formie larwalnej są szkodnikami. Gąsienice są łatwe do rozpoznania – mają czarno-różowo-białe zabarwienie z długimi włoskami. Najczęściej usuwamy je ręcznie.

Nimułka różana

Jest to mała muszka, która składa jajka na spodniej części liści. Rezultatem tego jest zwijanie się liści do środka, tworząc charakterystyczne ruloniki. Żer larw tego szkodnika prowadzi do zżółknienia i opadania liści. Zniekształcone liście należy obrywać i palić. Pomocne w jej usunięciu są przede wszystkim ptaki, jeżeli one nam nie pomogą, możemy zastosować preparaty chemiczne. Np. Owadofos lub Basudin.

Śluzownica różana

Jest to błonówka, która szkodzi różom w formie larwalnej. Skutki są podobne jak przy ataku Nimułki. Aby nie zaatakowała róż już od wiosny powinniśmy stosować preparaty owadobójcze. Np. Confidor lub Basudin.

Róże w ogrodzie
Róże w ogrodzie

OCHRONA RÓŻ PRZED CHOROBAMI

Odpowiednio pielęgnowane róże będą ozdobą każdego ogrodu, potrzebują do tego odpowiedniej pielęgnacji, dobrego stanowiska oraz odpowiedniej gleby. Bardzo ważna w uprawie róż jest profilaktyka. Gdy już róże zostaną zaatakowane przez choroby, działania lecznicze będą skutkowały jedynie zminimalizowaniem szkód. Ryzyko wystąpienia chorób u róż, zmniejszymy przez:

– Sadzenie krzewów róży nie za gęsto siebie.

– Uprawa odmian, które są odporne na dany patogen.

– Unikanie upraw na terenach regularnie zalewanych.

– Stosowanie środków zwiększających ich odporność.

Unikanie moczena liści róż podczas podlewania.

– Zaprzestanie późnym latem nawożenia ich środkami zawierających azot.

– Ochrona krzewów róży w czasie zimy (okrywanie, usypywanie kopczyków).

CHOROBY RÓŻ

Jakie choroby mogą zaatakować róże i jak je zwalczać:

Czarna plamistość u róży
Czarna plamistość u róży Rasbak, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Przeczytaj również: Turkuć podjadek – jak go zwalczać?

Czarna plamistość róży

Jest to choroba która prowadzi do żółknięcia i bardzo szybkiego opadania liści z krzewów róż. Można rozpoznać ją po tworzących się na liściach różnej wielkości jasnobrunatnych, z czasem czerniejących okrągłych plam. Zarażone pędy i liście należy usuwać. W okresie bezlistnym róże zaleca się potraktować profilaktycznie fungicydem (Miedzian, Biosept, Baymat). Po wystąpieniu objawów krzewy należy opryskiwać kilkakrotnie co 7-10 dni takimi preparatami jak np. Bravo, Discus, Score lub Tiotar.

Mączniak prawdziwy

Charakterystycznym objawem tej choroby jest biały, mączysty nalot na pączkach, pędach i górnej stronie liści. Profilaktycznie na te chorobę warto stosować opryski z gnojówki ze skrzypu, pokrzywy lub czosnku. Stare, opadłe liście powinno się grabić i palić. Po wystąpieniu objawów rośliny opryskiwać kilkakrotnie, w odstępach co kilka dni takimi preparatami, jak np. Bravo, Discus, Score, Tiotar, Topsin.

Mączniak rzekomy

Może być mylony z czarną plamistością róż, objawy tej choroby to jasnożółte plamy między nerwami liści, które z czasem ciemnieją; od spodniej strony liści w miejscu plam pojawia się białawy nalot. Nie tylko atakuje liście ale może zaatakować również pędy i kwiaty. Porażone pędy wycinać i palić. A po wystąpieniu pierwszych objawów rośliny opryskiwać kilkukrotnie co 7-10 dni, stosując fungicydy przemiennie. Np. Baymat, Discus, Bravo, Tiotar lub Score.

Przeczytaj również: Kowal bezskrzydły i Poskrzypka liliowa

Szara pleśń

Objawami tej choroby są wodniste plamy na płatkach kwiatów, czasem może pojawić się mączysty, pylisty, szarawy nalot. Choroba może zaatakować również pędy, które będą brunatnieć i zasychać. Chore pąki i pędy należy usuwać i palić. W okresie bezlistnym powinniśmy zapobiegawczo stosować środki grzybobójcze. Np. Kaptan Zawiesinowy, Teldor. Po wystąpieniu objawów krzewy opryskać np. takimi preparatami jak Topsin lub Bravo.

Rdza róży
Rdza róży

Rdza róży

Jej objawy to występowanie na zewnętrznej stronie liści pomarańczowych plam, natomiast na wewnętrznej stronie możemy zauważyć gęste skupiska grzybów. Zaatakowane liście ulegają deformacji, stopniowo zasychają i opadają. Liście należy usuwać i palić. Po zauważeniu pierwszych objawów stosuje się preparaty grzybobójcze, takie jak np. Bravo, Dithane NeoTec, Score. Opryski powinniśmy powtarzać wielokrotnie co 7-10 dni.

Przeczytaj również:

Jak zwalczać szkodniki w ogrodzie?

Jak chronić owoce czereśni przed ptakami?

Czarny bez naturalny lek z ogrodu

Foto: Pexels i Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *