Shadow

Turkuć podjadek – jak go zwalczać?

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów a zarazem szkodników występujących w Polsce. Jest on spokrewniony ze świerszczami i przez wiele osób z nimi mylony. W odróżnieniu jednak od nich, prowadzi podziemny tryb życia i rzadko wychodzi na zewnątrz. Jednak gdy ktoś go chociaż raz zobaczy z pewnością zapamięta jego wygląd.

Turkuć podjadek

TURKUĆ PODJADEK W OGRODZIE

Turkuć w ciągu dnia drąży pod roślinami korytarze i podjada ich podziemne części, na zewnątrz wychodzi tylko nocą by dokończyć ich dojadanie. Jeżeli więc zauważymy wypadanie (najczęściej rzędowe) roślin, możemy się spodziewać że w ogrodzie zamieszkały turkucie. Drążąc chodniki, turkuć podgryza napotykane korzenie i podrywa młode rośliny, które zasychają i więdną. Samice turkucia swoje gniazda zakładają pod roślinami, podcinając ich korzenie by ciepło z gnijących roślin podgrzało złożone przez nie jaja. Szczególnie uprawy w folii są dla nich bardzo dobrym miejscem, ponieważ uwielbiają one nasłonecznione i ciepłe miejsca.

Przeczytaj również: Osy i szerszenie na działce i w ogrodzie

Turkucie podjadki mogą być również pożyteczne,

ponieważ zjadają także ślimaki,

pędraki i drutowce.

Wygląd turkuć podjadek
Muséum de Toulouse, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

JAK WYGLĄDA

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) może osiągać nawet 6 centymetrów długości, larwy turkucia wyglądają jak małe nimfy, młode nimfy wyglądem przypominają duże, białe mrówki. Po przejściu wielu faz przeobrażają się w dorosłego owada – Imago. Dorosłe osobniki mają parę skrzydeł, jednak nie latają.

Przeczytaj również: Jak zwalczać ćmę bukszpanową?

JAK GO ZWALCZAĆ

Zwalczanie turkucia bywa czasochłonne i trudne, najskuteczniejsze jest chemiczne zwalczanie tych szkodników. Możemy do walki z nimi użyć preparaty doglebowe np. Basudin lub Diazinon. Są również bezpieczniejsze dla roślin i innych żyjątek ogrodu sposoby na pozbycie się turkucia.

Dołki – Wykopuje się je na trasie żerowania szkodnika, możemy w nie włożyć pojemniki z wodą o gładkich ściankach, wtedy turkucie nie wydostaną się z nich. Zebrane w ten sposób osobniki wyrzucamy.

Koński nawóz – Na jesieni powinniśmy wykopać dołek o głębokości około 80cm i wypełnić go końskim obornikiem i zasypać ziemią. Owady schowają się w fermentującym nawozie. Późną jesienią lub zimą wykopujemy i pozbywamy się go z owadami.

Olej – Do gniazda szkodników wlewamy olej, może być zwykły rzepakowy, używany w kuchni lub jakikolwiek inny. Turkucie zaczną wychodzić na powierzchnię dając nam możliwość wyłapania ich.

Przeczytaj również: Mrówki w ogrodzie

Turkuć podjadek na wodzie
böhringer friedrich, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

TURKUĆ PODJADEK NA BALKONIE

Jeżeli turkuć przeniesie się na balkon, jego wytępienie może przynieść nie co więcej kłopotów, bowiem zwykle na balkonie czy też w doniczkach mamy zbyt mało miejsca na zrobienie pułapek. Jest tez dobra wiadomość, turkucie raczej unikają takich miejsc, a to dlatego że w donicach mają zbyt mało miejsca by drążyć w nich korytarze. Jednak gdy mamy duże balkony z większymi donicami, najskuteczniejszą metodą będą środki chemiczne, nie powinniśmy z nimi przesadzać, pojemniki z glebą na balkonach mają mała powierzchnię i środki powinniśmy dostosować do ich wielkości. Naturalnym sposobem będzie, metoda z olejem o której pisałem wyżej.

Przeczytaj również:

Kowal bezskrzydły i Poskrzypka liliowa

Kwieciak malinowiec – wspólny wróg truskawek i malin

Jak zwalczać szkodniki w ogrodzie?

Foto: Pexels i Pixabay

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *