Shadow

Jak dbać o trawnik?

Zadbany trawnik, to wizytówka każdego ogrodu. To na nim wypoczywamy z rodziną i znajomymi. By zachwycał gęstą i piękną trawą musimy regularnie o niego dbać, samo koszenie to za mało.

Kosiarka do trawnika
Kosiarka do trawnika

KOSZENIE

Koszenie trawników powinniśmy dostosować do pory roku. Podczas pierwszego wiosennego koszenia, trawę kosimy na wysokość około 4 centymetrów. Dzięki tak krótkiemu przycięciu trawy, usuniemy z trawnika resztki zalegającej trawy, oraz zapewnimy mu lepsze nasłonecznienie. Latem podnosimy ostrze kosiarki na wysokość 5 centymetrów, nie powinniśmy kosić krócej, ponieważ krótsza trawa jest bardziej wrażliwa na upały. Jeżeli kosimy trawę regularnie i jej ścinki są krótsze niż 2 centymetry, możemy ją pozostawić na ogrodzie, posłuży jako nawóz. Dłuższe ścinki zbieramy i wyrzucamy do kompostownika, lub bio pojemnika.

Przeczytaj również: Wertykulacja i aeracja trawnika

Wertykulator
Wertykulator Agri-Fab, Inc., CC0, via Wikimedia Commons

WERTYKULACJA I AERACJA

Aeracja polega na odpowiednim napowietrzeniu i rozluźnieniu ziemi, dzięki niej woda i nawóz lepiej wnikają w grunt a powietrze łatwiej dociera do korzeni traw. Wertykulacja polega na pionowym nacięciu darni. Celem jej jest pozbycie się filcu, czyli zalegającej warstwy resztek trawy i mchu, która uniemożliwia prawidłowe dotlenienie i nawilżenie ziemi.

Więcej o wertykulacji i aeracji, przeczytacie tutaj: Wertykulacja i aeracja trawnika

Zarówno wertykulację jak i aerację powinniśmy przeprowadzać dwa razy do roku, wiosną i jesienią.

Podlewanie trawnika
Podlewanie trawnika

PODLEWANIE

Pierwszymi objawami zbyt wysuszonego trawnika są szarawe przebarwienia oraz ślady stóp widoczne nawet godzinę po ich pozostawieniu. Należy jednak pamiętać by nie podlewać zbyt często trawy poza okresem wegetacyjnym, trawa nie potrzebuje dużo wody gdy nie rośnie. Natomiast wczesną wiosną i późną jesienią podlewamy trawnik co drugi dzień. W letnim okresie i w słoneczne dni podlewamy trawę codziennie, robimy to wieczorami lub rankiem do godziny 10:00 Trawniki założone w zacienionych miejscach lub w towarzystwie drzew czy też innych roślin, potrzebują więcej wody.

Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć trawnik na zimę?

Trawnik

NAWOŻENIE

Pierwsze nawożenie trawy powinniśmy zrobić wczesną wiosną, po zimie musimy poprawić jej kondycję i pobudzić ją do wzrostu. Przy wiosennym nawożeniu powinniśmy zastosować nawóz bogaty w azot, który stymuluje trawę do rozwoju – tak zwany „szybki start”. Natomiast jesienią stosujemy nawozy bogate w potas i fosfor, wzmocnimy dzięki temu trawę przed zimą, ponadto ułatwi jej to wzrost we wczesnej fazie wegetacji wiosennej. Musimy również pamiętać że trawa wymaga nawożenia również latem, stosujemy wtedy nawóz granulowany do trawników w dawce ok 2 kg/100m2.

Odchwaszczanie trawnika
Odchwaszczanie trawnika

ODCHWASZCZANIE

Walkę z chwastami najlepiej jest przeprowadzać wczesną wiosną, zanim będą miały szansę rozwinąć swoje systemy korzeniowe w głąb ziemi. Pomogą nam w tym preparaty typu: biofix, czy mniszek. Czasem wojna z chwastami może trwać w nieskończoność wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie całkowite oczyszczenie ziemi i założenie trawnika od nowa.

Przeczytaj również:

Łąka kwietna zamiast trawnika

Jak podlewać ogród w czasie suszy?

Kiedy nawozić ziemię i trawnik obornikiem granulowanym

Foto: Pexels i Pixabay


Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *