Shadow

Róże w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja

Róże to bez wątpienia królowe ogrodów. Gdy tylko zaczynają kwitnąć, napawają dumą nie tylko hodowców. ale budzą również zachwyt rodziny i znajomych. Nic więc dziwnego że to najchętniej sadzone kwiaty na działkach, ogrodach i parkach. Jak z nimi postępować i jak o nie dbać? Tego dowiecie się w tym artykule.

Róże

Róże są znane od setek lat, zachwycano się nimi w ogrodach królewskich, sadzono je przy świątyniach, obsypywano nimi kobiety. Z tego też powodu wyhodowano ich już tysiące odmian, które urzekają kształtem kwiatów, barwą i zapachem. Dlatego zaczęto dzielić je na grupy, które uwzględniają budowę, zastosowanie oraz ich cechy charakterystyczne.

Przegląd

Róże wielkokwiatowe

To najchętniej sadzone róże w ogrodzie, jak sama nazwa wskazuje charakteryzują się dużymi kwiatami. Występują w całej gamie barw w odmianie jednobarwnej, jak również sporo odmian dwubarwnych.

Przeczytaj również: Szkodniki i choroby róż

Róże wielokwiatowe

Często możemy spotkać je na terenach zielonych w miastach, jak również w przydomowych ogródkach. Jej kwiaty są zebrane w kwiatostany, mogą być pełne lub pojedyncze. Zachwycają obfitym, powtarzającym się kwitnieniem.

Róże okrywowe

Rozrastając się poprzez rozrosty korzeniowe lub pokładając się pędami, szybko pokrywają grunt. Są odporne na choroby i mróz, więc nie wymagają dużej pielęgnacji. Doskonale się nadają do obsadzenia skarp lub mogą zastąpić trawnik.

Róże pnące

Róże czepne (pnące)

Tą odmianę róż możemy posadzić w ogrodzie, pod warunkiem że zapewnimy im podpory. Wśród nich są spotykane odmiany powtarzające kwitnienie oraz kwitnące raz na sezon, za to bardzo obficie. Dzielimy je na wielołodygowe i sztywnołodygowe.

Przeczytaj również: Magnolie w ogrodzie

Róże parkowe

Mają pokrój krzewiasty dlatego często możemy spotkać je w parkach. Krzewy z tej grupy są odporne na choroby i mróz i nie wymagają podpór. Kwiaty są przeważnie w pastelowych barwach.

Róże pienne (szczepione)

W tej postaci produkuje się różne odmiany róż, zaliczane do każdej z wymienionych wyżej grup. Są szczepione na pniu dzikiej róży, najczęściej na wysokości około 90cm. W tej formie, najlepiej sprawdzają się odmiany róż okrywowych i wielokwiatowych, ponieważ kwitną obficie i są odporne na mróz i choroby.

Zabiegi

ODPOWIEDNIE PODŁOŻE DLA RÓŻ

Róże nie przepadają za wiatrem oraz podmokłym terenem. Najlepiej się czują w miejscu słonecznym. Rosną praktycznie na każdej żyznej ziemi ogrodowej. Optymalne pH to zakres od 5,5 do 6,5 czyli lekko kwaśne.

Przeczytaj również: Uprawa hortensji w ogrodzie

Róże w ogrodzie

GDZIE, KIEDY I JAK SADZIĆ RÓŻE

Chociaż jak pisałem wyżej róże dobrze radzą sobie na każdej żyznej glebie, jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet w obrębie tego samego gatunku różne odmiany mogą mieć odmienne wymagania. Jeżeli to możliwe warto skorzystać z pomocy firmy ogrodniczej lub projektanta krajobrazu. Jeżeli nie możemy skorzystać z płatnych porad fachowców, warto zasięgnąć wiedzy w literaturze fachowej na temat danego gatunku, oraz stosować się do rad podanych na etykiecie zakupionej rośliny. Sadzić róże powinniśmy jesienią, tak by zdążyły przyjąć się przed zimą i wiosną wystartować z nowym systemem korzeniowym.

Jeżeli kupujemy róże w doniczkach – pojemnikach, może je sadzić praktycznie przez cały rok za wyjątkiem miesięcy zimowych, tak wyprodukowane bowiem róże mają już w pełni wykształcony system korzeniowy.

Przed sadzeniem musimy oczyścić w najbliższym otoczeniu ziemię z chwastów, będą one bowiem konkurować z nowo posadzoną rośliną i zdecydowanie trudniej będzie się nam ich później pozbyć. Dół dla róży powinien być 2-3 krotnie większy niż jej bryła korzeniowa, glebę pod roślinę mieszamy z urodzajną glebą ogrodową lub kompostem. Jeżeli podłoże jest gliniaste, powinniśmy wykopać większy dół, gliny się pozbyć i zasypać dziurę urodzajną glebą. Inaczej stworzymy roślinie nieprzepuszczalną glinianą donicę, taki zabieg umożliwi przynajmniej częściowe odwodnienie dołu. Jeżeli zakupione rośliny są mocno przesuszone, korzenie przed posadzeniem na kilka minut powinniśmy zanurzyć w wodzie. Pędy roślin sadzonych z gołym korzeniem należy skrócić – do wysokości ok. 20 cm. Jeśli sadzimy jesienią – należy to zrobić wczesną wiosną, a sadząc wiosną – zaraz po posadzeniu. Zaraz po posadzeniu rośliny należy obficie podlać. Dobrze jest na początek wokół rośliny utworzyć tzw „misę” pozwoli ona na zatrzymaniu wody w pobliżu krzewu.

PIELĘGNACJA RÓŻ

Przed i w pierwszym roku po posadzeniu róż nie stosujemy żadnych nawozów mineralnych, nawozić zaczynamy od drugiego roku, za pierwszym razem połową dawki zalecanej. Zaraz po posadzeniu warto zastosować nawóz naturalny. W późniejszych latach najlepsze efekty uzyskamy stosując mineralne nawozy o spowolnionym działaniu. Stosujemy je jednorazowo wczesną wiosną. Podlewać róże powinniśmy regularnie, jeżeli robimy to ręcznie to zalecana jest dawka 20 litrów wody na 1 m2. Zasilanie mineralne powinnyśmy zakończyć do końca czerwca. Zastosowane później przedłuża okres wegetacji roślin w efekcie czego będą one gorzej przystosowane do zimowania.

Przeczytaj również: Lilie w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja.

Róża pomarańczowa

ŚCIÓŁKOWANIE RÓŻ

Róże pozytywnie reagują na ściółkowanie, ogranicza ono rozrost chwastów oraz zatrzymuje wodę w glebie. Do ściółkowania róż najlepiej nadaje się kompostowana kora drzew liściastych oraz zręby. Róże okrywowe by ograniczyć rozwój chwastów i zatrzymać wodę, warto zasadzić na na czarnej tkaninie polipropylenowej.

PRZYCINANIE RÓŻ

Przycinanie wykonujemy zawsze wiosną na początku kwietnia, w pierwszym roku po posadzeniu przycinamy krótko, na wysokość 20 centymetrów. W późniejszych latach wycinamy przemarznięte pędy, uszkodzone i chore lub zbytnio zagęszczone pędy. W zależności od grupy róż, cięcie wygląda nieco inaczej. Róże okrywowe czyścimy z pędów przemarzniętych i starszych niż 3-4 lata. U róż pnących wycinamy tylko pędy starsze powyżej 3-4 lat i uszkodzone. Róże pienne czyścimy z uszkodzonych i starszych pędów a pozostałe róże tniemy mocno na około 30-40 cm nad ziemią. W trakcie kwitnienia musimy pamiętać o usuwaniu przekwitniętych kwiatów i kwiatostanów. Ten zabieg nie osłabi krzewów i pobudzi rośliny do dalszego kwitnienia.

ZIMOWANIE RÓŻ

Najlepszą metodą na zabezpieczeniem róż przed mrozami jest usypywanie kopczyków z ziemi lub ściółkowanie. Inna rzadziej już stosowaną metodą jest okrywanie róż gałązkami sosnowymi czy świerkowymi. Inne skutki mroźnych zim, regulujemy wiosną poprzez cięcie.

Przeczytaj również:

Aksamitki – kwiatki które pomogą nam w walce z szkodnikami

Uprawa i pielęgnacja wrzosów w ogrodzie

Prymulki – Pierwiosnki w doniczce, uprawa i pielęgnacja.

Foto: Pexels i Pixabay

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *