Shadow

Uprawa hortensji w ogrodzie

Wielu posiadaczy ogrodów nie wyobraża sobie swego zielonego zakątka bez hortensji. Ze względu na długi okres kwitnienia i przepiękne kwiaty są to jedne z najchętniej wybieranych roślin. Byśmy mogli cieszyć się nimi długo i by kwitły obficie, należy pamiętać o kilku warunkach jakie musimy spełnić przy uprawie tych kwiatów.

Uprawa hortensji w ogrodzie
Uprawa hortensji w ogrodzie

GLEBA I STANOWISKO

Hortensje możemy sadzić przez cały sezon od wiosny do jesieni. Wybieramy do tego miejsce lekko zacienione, możemy też je posadzić w miejscu nasłonecznionym, ale w czasie dużych upałów jej liście mogą ulegać poparzeniu. Gleba powinna być przepuszczalna, próchniczna i zasobna w składniki pokarmowe, lekko kwaśna (pH 5,5–6,0). Co do ziemi, to można również posadzić hortensje w ziemi bardziej kwaśnej, co spowoduje lepsze przebarwienie się kwiatów (dotyczy hortensji bukietowej i ogrodowej). Dół do posadzenia nowej rośliny powinien być dwukrotnie większy od jej bryły korzeniowej, zanim posadzimy w nim roślinę powinniśmy ją obficie podlać lub namoczyć jej bryłę w osobnym pojemniku z wodą. Po posadzeniu powinniśmy uformować podłoże wokół niej w kształcie misy, tak by zatrzymywało wodę, następnie podlewamy hortensję i rozkładamy wokół niej ściółkę.

Pamiętajmy o regularnym podlewaniu hortensji. W czasie upałów nie podlewamy rośliny w dzień, robimy to późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Pamiętajmy by nie podlewać liści, tylko lać wodę bezpośrednio na glebę. Unikniemy wtedy poparzenia liści.

NAWOŻENIE

Podczas kwitnienia roślina wymaga nawożenia, najprościej będzie zastosować wtedy specjalne nawozy przeznaczone do zasilania hortensji (w formie granulowanej lub płynnej). Najlepiej takimi nawozami zasilać roślinę przed i podczas kwitnienia. Natomiast jesienią powinniśmy zasilić ją nawozami jesiennymi które w swoim składzie zawierają przewagę potasu i fosforu. W ten sposób lepiej przygotujemy ją do zimy.

Hortensje ogrodowe różnokolorowe
Hortensje ogrodowe różnokolorowe

CIĘCIE

Hortensje przycinamy na wiosnę. Sposób w jaki to robimy zależy od gatunku rośliny jaką uprawiamy. Hortensje drzewiaste i bukietowe przycinamy krótko , nawet do 20 – 30 centymetrów nad ziemią. Natomiast hortensje piłkowane, dębolistne i ogrodowe przycinamy tylko w celach usunięcia zeszłorocznych lub przekwitniętych kwiatostanów oraz przemarzniętych i słabych pędów. Jeżeli przytniemy je mocniej zyskamy piękną i bujną kępę liści ale bez kwiatostanów, które pojawią się dopiero w następnym roku.

Hortnesja krzewiasta 'Anabelle'
Hortensja krzewiasta 'Anabelle’

ZIMOWANIE

Hortensje są roślinami ciepłolubnymi, źle znoszą mrozy i wietrzne zimy. Dlatego późną jesienią powinniśmy ją zabezpieczyć za pomocą różnych materiałów przepuszczających powietrze (np. agrowłókniną, słomą, gałęziami roślin iglastych, grubym papierem.) Korzenie powinniśmy dodatkowo przysypać korą lub torfem.


Przeczytaj również:

Róże w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja

Aksamitki – kwiatki które pomogą nam w walce z szkodnikami

Jak rozmnożyć i odmłodzić piwonię?

Lilie w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja.

Magnolie w ogrodzie

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *