Wielu z nas ma problem jak zagospodarować miejsce pod płotem, czy też pod dużym drzewem, gdzie często pada cień. Dzisiaj podpowiemy, jakie kwiaty dobrze sobie radzą na stanowiskach nawet całkiem zacienionych.

BARWINEK POSPOLITY (Vinca minor)
Opis: krzewinka, pokrój płożący, wys. do 25 cm
Barwinek to roślina, która bardzo dobrze będzie się czuła w cieniu. Świetnie sobie radzi również w zimniejszych i ciemnych miejscach, np. w gąszczu krzewów. Ale nie lubi miejsc wilgotnych, gdzie tworzą się zastoje wody. Lepiej też rozrasta się posadzony w miękkiej ziemi, twarda i zbita będzie hamowała jego rozrost. Kwitnie dwa razy w roku, pierwszy raz na przełomie kwietnia i maja i nieco słabiej na przełomie sierpnia i września.
Przeczytaj również: Wieloletnie kwiaty do ogrodu

ZAWILEC MIESZAŃCOWY (Anemone x hybrida)
Opis: bylina, pokrój wzniesiony, wys. 60-140cm
Kwiaty zawilca mieszańcowego pojawiają się w sierpniu i mogą mieć rożne kolory, jednak dominują białe, różowe i fioletowe. Najlepiej czuje się w półcieniu, preferuje stanowiska lekko wilgotne. W czasie suszy wymaga regularnego podlewania.
Przeczytaj również: Lilie w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja.

BLUSZCZYK KURDYBANEK (Glechoma hederacea)
Opis: bylina, pokrój płożący, wys. 10-15 cm
Ta roślina potrzebuje nieco więcej miejsca, powinno się ją sadzić w półcieniu lub w miejscu zacienionym, nie lubi być wystawiony bezpośrednio na słońce. Nie znosi też suszy i musi być regularnie podlewany, przesuszenie powoduje brązowienie liści i pędów.
Przeczytaj również: Magnolie w ogrodzie

GAJOWIEC ŻÓŁTY (Galeobdolon luteum)
Opis: bylina, pokrój wzniesiony, wys. 20-30 cm
Dobrze się czuje na stanowiskach półcienistych i zacienionych. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Jest to gatunek mrozoodporny. Idealny do obsadzania terenu między drzewami lub krzewami.
Przeczytaj również: Rośliny ogrodowe o oryginalnym zapachu

TRÓJLIST WIELOKWIATOWY (Trillium grandiflorum)
Opis: bylina, wzniesiony, wys. 20-30 cm
Jest to również roślina odporna na mrozy, jednak w pierwszym roku hodowli wymaga okrycia. Dobrze sprawdzi się jako dekoracja cienistych rabat. Ciekawostką może być fakt, że młode liście tej rośliny są jadalne.

PRAGNIA KUKLIKOWATA (Waldsteinia geoides)
Opis: bylina okrywowa, pokrój płożący, wys. 15-20 cm
Ta roślina dobrze się czuje w miejscach lekko zacienionych i osłoniętych przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Można ją posadzić w miejsca bardziej słonecznych, lecz będzie wymagać wtedy częstszego podlewania.
Przeczytaj również: Rośliny okrywowe, które można posadzić w cieniu pod drzewem
ROŚLINY W CIENIU? O CZYM MUSIMY PAMIĘTAĆ
1. Powinniśmy unikać sadzenia w cieniu roślin dwu lub wielokolorowych. Takie rośliny do wytwarzania barwników potrzebują promieni UV, posadzone w cieniu będą mniej barwne.
2. W zupełnym cieniu nie powinniśmy sadzić roślin o dużych liściach w odmianach barwnych. Takie rośliny będą lepiej rosły i wybarwiały liście na stanowiskach półcienistych.
3. Powinniśmy też zadbać o większe odległości między roślinami. Zapobiegniemy w ten sposób rozwojowi chorób grzybowych, oraz wzmożonej aktywności komarów.
Przeczytaj również:
Róże w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja
Jak rozmnożyć i odmłodzić piwonię?
Margerytki, kwiatki na całe lato
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!