sobota, 18 majaTel. 570 906 621 ; e-mail: kontakt@stacjaogrod.pl
Shadow

Konwalia majowa Convallaria majalis

Konwalia majowa to jeden z najbardziej znanych gatunków roślin kwiatowych o pięknym zapachu, który jest symbolem wiosny w pełnym rozkwicie.

Konwalia majowa to jedyny gatunek swojego rodzaju konwalia (Convallaria). Przynależność rodzinna tej jednoliściennej byliny kłączowej obecnie nie do końca bywa określona. Zaliczana bywa do rodziny konwaliowatych (Convallariaceae), myszopłochowatych (Ruscaceae) i ostatnio do szparagowatych (Asparagaceae). W Polsce najczęściej do rodziny liliowatych (Liliaceae). Dodatkowo jego odmiany geograficzne bywają podnoszone lokalnie do rangi gatunku, tak jak (Convallaria majuscula Greene) odmianę amerykańską (C. majalis var. montana (Raf.) Ahles). W Azji Wschodniej status odrębnego gatunku (Convallaria keiskei Miq.) nadawany jest odmianie C. majalis L. var. keiskei.

konwalia majowa
konwalia majowa

Charakterystyka

Konwalia majowa rośnie dziko w lasach i zaroślach Europy, Azji i Ameryki Północnej. W naszym kraju występuje w dość dużych skupiskach w lasach liściastych i mieszanych. Konwalia jest byliną kłączową jednoliścienną. Kłącze cienkie do średnicy około 5 mm, podziemne i pełzające płytko pod powierzchnią ziemi na głębokości około 5-8 cm. Kłącze barwy brunatnej, pokryte resztkami zeszłorocznych liści z krótkimi międzywęźlami z których wyrastają korzenie oraz boczne rozgałęzienia, tzw. rozłogi. Kłącza dzielą się na cienkie, poziome z wydłużonymi międzywęźlami oraz grubsze o pędach skróconych. Korzenie cienkie o barwie szarej, wyrastające w węzłach kłączy. Korzenie rosną do głębokości 25 cm.

Konwalia majowa zarys rośliny
Budowa Konwalii majowej

Przeczytaj również: Róże w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja

Liście nagie, całobrzegie, duże eliptycznie wydłużone do lancetowatych z zaostrzonym wierzchołkiem o barwie zielonej. Główne liście wyrastają z reguły parami z kłączy, otulone u nasady pochwiastymi listkami. Główne liście asymilacyjne osiągają długość 20-25 cm, szerokość 6-8 cm. Liście pochwiaste długości do 5 cm, z reguły bezbarwne, lekko zielonkawo nabiegłe. Pochwy tworzą pozorną łodygę rurkowatą, przez którą przechodzi głąbik kwiatostanowy. Łodyga trójgraniasta i wąsko oskrzydlona, bezlistna, długości do 20-30 cm, troszkę krótsza od liści. Wyrasta z dwuletnich kłączy. Okryta u nasady liśćmi pochwiastymi.

Konwalia majowa pokrój rośliny
Konwalia majowa pokrój rośliny

Kwiaty kulisto dzwonkowate zebrane w szczytowe jednostronne grono o 5-9 kwiatach a u form ogrodowych 11-18 kwiatach. Kwiaty pochylone do dołu ze zrosłymi białymi czasami lekko różowymi listkami okwiatu, długości 6-9 mm. Wydzielają nektar wabiący owady, pięknie pachnące. Roślina obupłciowa. Konwalia zakwita od maja do czerwca w zależności od odmiany. Owocem są czerwone jagody o średnicy 8-12 mm, zawierające od 2 do 6 nasion barwy niebieskawo-białej lub żółtawej, błyszczącej. Nasiona gładkie i kuliste o średnicy 2,5 mm.

Przeczytaj również: Kilka prostych zasad na piękne storczyki

Konwalia majowa – Uprawa

Uprawa konwalii nie należy do trudnych. Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, ponieważ wtedy pięknie wyrastają liście i kwiaty. Na wystawie słonecznej najładniej kwitnie, ale liście są drobniejsze i mniej wyraziste, natomiast w miejscach cienistych kwitnie słabiej, za to ma bardzo duże ładne liście. Gleba powinna być przepuszczalna, próchniczna i żyzna o pH 6,0-7,0 Przy kwaśniejszym podłożu trochę słabiej rośnie. W przypadku ciężkiego, skorupiastego i gliniastego podłoża rośnie bardzo słabo. Wymaga regularnego podlewania przy słabych opadach deszczu, choć i tak jest tolerancyjna na niedobory wody, ale dla lepszego wzrostu należy dostarczyć jej wodę. Nawozimy w okresie od maja do sierpnia, ponieważ w tym okresie rośliny pobierają najwięcej składników pokarmowych. Wystarczy stosować nawóz uniwersalny.

Przeczytaj również: Petunia czy Surfinia? Czy to ta sama roślina?

Do zabiegów pielęgnacyjnych należy regularne odchwaszczanie. Konwalie pięknie prezentują się na tle kory, dlatego warto wyściółkować podłoże korą drobną. Kiedy konwalia jest jedną z roślin okrywowych, w momencie żółknięcia liści, możemy je ściąć przy ziemi, aby nie szpeciły tła. Gdy rosną jako „plamy” roślin na rabacie lub pod drzewem, ścinamy liście w momencie kiedy większość będzie już żółta i uschnięta.

Konwalia majowa uprawa w ogrodzie
Konwalia majowa uprawa w ogrodzie

Rozmnażanie

W warunkach ogrodowych konwalię majową rozmnażamy tylko wegetatywnie przez podział kłączy poziomych w okresie jesiennym. Sadzonki kłączowe długości 10 cm, sadzimy od razu na wybrane miejsca docelowe.

Przeczytaj również: Jak rozmnożyć i odmłodzić piwonię?

Choroby i szkodniki

Konwalia majowa należy do bardzo odpornych roślin ogrodowych. Czasami może być atakowana przez szarą pleśń piwoniowych oraz zgorzelową plamistość konwalii. Szybko możemy sobie poradzić z problem, opryskując rośliny preparatami miedziowymi.

Zastosowanie

Konwalię możemy wykorzystać do uprawy w ogrodach, w tym w zacienionych miejscach pod drzewami. Nadaje się jako uzupełniająca roślina okrywowa. W parkach, skwerach, na balonkach, czy tarasach w skrzynkach lub donicach. Nadaję się również na kwiat cięty do małych pachnących bukiecików.

UWAGA! Konwalia majowa znajduje się pod ochroną prawną. Nie wolno rosnących roślin na stanowiskach naturalnych zrywać.
Bukiet z konwalii
Bukiet z konwalii

Przeczytaj również:

Forsycja w ogrodzie

Heliotrop peruwiański i Mieczyk ogrodowy. Byliny zimujące w pomieszczeniach.

Begonia bulwiasta i Dalia ogrodowa. Byliny zimujące w pomieszczeniach.

Foto: Pexels i Pixabay