Shadow

Kilka prostych zasad na piękne storczyki

Kilka prostych zasad na piękne storczyki. Storczyki, to jedne z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Zachwycają szeroką gamą kolorystyczną swoich kwiatów oraz oryginalnym wyglądem. Obecnie możemy zakupić je niemal wszędzie: w sklepie ogrodniczym, na straganie czy w supermarkecie. Często zakupujemy piękną, zachwycającą roślinkę, która po kilku lub kilkunastu dniach nam więdnie… Jak temu zapobiec?

storczyk orchidea. Kilka prostych zasad na piękne storczyki

Najważniejsze zabiegi

PODLEWANIE

Podlewamy je obficie, ale nie za często, najlepiej jeżeli będziemy lekko podsuszać korzenie. Korzenie również poinformują nas kiedy ponownie powinniśmy je podlać. Robimy to wtedy gdy będą szarawe i przyschnięte, będzie to znak że są spragnione. Idealna będzie do tego deszczówka, ale tylko jeżeli w miejscu naszego zamieszkania powietrze nie jest zanieczyszczone. Jeżeli podlewamy je wodą z kranu, powinniśmy ją uprzednio przegotować i odstawić na 24 godziny. Jednak nie należy podlewać ich w tradycyjny sposób, ponieważ cała woda zanim korzenie zdążą ją pobrać, spłynie na dno doniczki. Najlepiej jeżeli w wysokim naczyniu zanurzymy je do poziomu tuż pod liśćmi, na około 20-30 minut, po czym na kilkanaście minut odstawiamy, by woda wyciekła z doniczki. Storczyki uprawiamy w transparentnych przezroczystych doniczkach z duża ilością otworów, co ułatwia nam obserwację systemu korzeniowego. Ważne! Staramy się nie moczyć zagłębień przy liściach ze względu na możliwość rozwoju chorób grzybowych. Jeżeli je zamoczymy to staramy się wydmuchać wodę lub użyć wacików.

Przeczytaj również: Wyeksponuj Storczyki z pomysłem

LIŚCIE

Storczyki nie lubią kurzu, więc regularnie powinniśmy przecierać im liście. Do wody można dodać troszkę płynu do naczyń, uchroni to je przed szkodnikami. Ja też dodaję do wody zamiast płynu troszkę zwykłego płynu micelarnego do twarzy. Efekt jest świetny. Nie przemywamy liści piwem, nie ma żadnych potwierdzonych badań by ten alkohol działał w sposób pozytywny na kwiaty. Co więcej jego kleista konsystencja może zapychać szparki oddechowe.

Przeczytaj również: Uprawa drzewka bonsai dla początkujących

storczyk orchidea. Kilka prostych zasad na piękne storczyki

PODŁOŻE I DONICZKA

Storczyki wymagają nieco innego podłoża niż większość kwiatów, powinno ono składać się z kory, włókna kokosowego, keramzytu i innych elementów. Takie podłoże jest przewiewne, więc chroni korzenie przed gniciem. Można je kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym a na pewno poprzez sklepy internetowe. Ważne! Podłoże dla storczyków nie powinno zawierać ziemi ani torfu. Doniczki powinny być przezroczyste, w ten sposób możemy obserwować jakość i stan korzeni.

Przeczytaj również: Mieszkanie w zielonych pnączach

PRZYCINANIE

Korzenie będą nas informować o stanie rośliny, jeżeli zaczną gnić lub obumrą, należy je wyciąć. Inaczej cała roślina zacznie pleśnieć.

Przeczytaj również: Petunia czy Surfinia? Czy to ta sama roślina?

storczyk orchidea kwiaty

NAWOŻENIE

W sklepach ogrodniczych jest duży wybór nawozów dedykowanym storczykom, lecz nie powinniśmy z nimi przesadzać. Podajemy je regularnie z podlewaniem w czasie wegetacji rośliny co około 14 dni. Możemy także wykorzystać uniwersalny nawóz do roślin doniczkowych, ale stosujemy troszkę mniejszą dawkę nawozu niż podaje producent. Nie powinniśmy nawozić roślin, gdy korzenie zaczynają gnić, lub gdy liście są w złym stanie. Natomiast intensywnie zielone i nieco przywiędłe liście, świadczą o tym że powinniśmy zmniejszyć dawkę nawozu.

Przeczytaj również: Dlaczego Fikus Benjamin gubi liście?

PIELĘGNACJA

Storczyki w zależności od gatunku, kwitną kilka miesięcy lub cały rok. Gdy roślina zrzuci kwiaty, poobserwujmy ją jeszcze kilka dni, zdarza się że wypuści w międzyczasie nowe pędy. Gdy się tak nie dzieję w zależności od gatunku możemy roślinę przyciąć na wysokości liści, może to ją pobudzić do puszczania nowych pędów, lub czekamy aż same odpadną. Jeżeli pędy kwiatowe są zdrowe, jędrne to ich nie ruszamy, szczególnie u Phalaenopsis-ów. Na nich mogą pojawić kolejne pędy kwiatowe. Po przekwitnięciu storczyk nie prezentuje się już tak okazale jak podczas kwitnienia. Ale mimo tego potrafi również ładnie się prezentować zwłaszcza kiedy ma ładne, zadbane liście. Pamiętajmy by w okresie, kiedy nie kwitnie storczyk, nie zapomnieć o regularnych kąpielach (podlewaniu) i nawożeniu rośliny.

Przeczytaj również:

Bambusy – egzotyka w ogrodzie lub na balkonie

Foto: Pexels i Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *