Moda na uprawę bonsai nie słabnie od lat, dzisiaj te małe drzewka można nawet kupić w supermarketach. Jednak niech ich łatwa dostępność Was nie zmyli, bowiem uprawa bonsai to bardzo trudna sztuka , której ogrodnicy uczą się latami. Przeczytanie jednego dwóch czy więcej poradników dotyczących uprawy miniaturowych drzewek nie zrobi z nas fachowców. Ale przecież od czegoś należy zacząć. Polecam do obejrzenia film Łukasza i Karola na YouTube

CO TO JEST BONSAI
Nazwa bonsai pochodzi od dwóch japońskich słów:
BON – pojemnik oraz SAI – drzewo.
Bonsai to technika formowania karłowatych roślin, aby uzyskać pożądany efekt należy zastosować szereg specjalnych zabiegów, np. cięcia korzeni i pędów, drutowania by nadać określony kształt, oraz sadzenia ich w specjalnych – płaskich doniczkach.

JAKIE WYBRAĆ DRZEWKA DO UPRAWY BONSAI
Bonsai nie tylko możemy formować z drzewek, ale również z krzewów i wybranych roślin doniczkowych. Dla początkujących hodowców najodpowiedniejsze będą:
Drzewa – Klon palmowy, buk, świerk biały, dąb, brzoza, sosna, miłorząb, modrzew, jałowiec płożący, wiśnia piłkowana, śliwa.
Krzewy – Kosodrzewina, ognik, irga pozioma, oczar, różanecznik, pigwowiec, azalia.
Rośliny – Fikus, oliwka, karmona drobnolistna, mirt, kamelia, hibiskus, grubosze, granat, fuksja, gardenia, adenium szaflera i wiele innych.
Kwitnące bonsai – można je uzyskać z wielu roślin, np. z jabłoni, wiśni, cytrusów, gardenii, azali, glicyni i wielu innych.
KUPIĆ CZY ZACZĄĆ HODOWLĘ SAMODZIELNIE
Często kupujemy gotowe bonsai z supermarketu, jednak często nie wiemy nic odnośnie uprawy danego drzewka i trudno szukać informacji jak o nie dbać, bowiem na etykiecie widnieje napis „bonsai mix” Śmiało można powiedzieć że jest to „pseudo bonsai”, bowiem jest to masowa produkcja z krajów azjatyckich, drzewka by nadać im odpowiedni kształt mają podcięte korzenie, są w bardzo słabej kondycji i po przyniesieniu do domu szybko zamierają. Można oczywiście je kupić i liczyć że za którymś razem przetrwa, ale istnieje duże ryzyko że jednak tak się nie stanie. Warto jednak zakupić taką przecenioną roślinę dla jej nietypowej doniczki i próbować w niej stworzyć własne bonsai. By mieć większą pewność udanej uprawy lepiej zatem kupić nieuformowaną roślinę w sklepie czy też wykopać samosiejkę i rozpocząć tworzenie bonsai od podstaw samodzielnie. Musimy jednak uzbroić się wtedy w cierpliwość, gdyż pierwsze zadowalające efekty uzyskamy dopiero po 3 -4 latach.
UPRAWA I PODŁOŻE
Uprawa bonsai jest czasochłonnym procesem, możemy ją określić dwoma słowami: cierpliwość i równowaga, równowaga musi nam towarzyszyć przez cały proces i we wszystkich czynnościach dotyczących pielęgnacji drzewka. W uprawie bonsai najlepiej sprawdza się gotowy miks akadamy (wypalanej japońskiej glinki do bonsai), pumeksu i drobnej czerwonej lawy, zmieszanych w proporcjach 2:1:1. Można też do glinki użyć torfu i gruboziarnistego piasku. Zakupić go można w dobrych sklepach specjalistycznych oraz ogrodowych, gdzie również będziemy mogli zakupić odpowiednie dla bonsai doniczki.

DONICZKI
Doniczka to bardzo ważny element w hodowli bonsai. Dopełnia go wyglądem i nadaje charakteru, bonsai z pewnością nie będzie wyglądać dobrze w plastikowej doniczce, najlepiej jeżeli wybierzemy donice z gliny. Doniczka powinna zatem harmonizować z rośliną pod względem faktury, koloru, kształtu i wielkości. Bowiem nawet najpiękniej uformowane drzewko bonsai, straci na swojej urodzie i klasie jeżeli będzie rosło w pierwszej lepszej wolnej doniczce. Na dnie doniczki zawsze powinniśmy przygotować drenaż najlepiej z czerwonej lawy lub akadamy.
Wysokie bonsai – Najlepiej będzie się prezentować w płaskiej doniczce o głębokości równej średnicy pnia. Jeżeli będzie miało zwisające pędy, najlepiej doniczkę włożyć do wysokiego pojemnika, będzie się w nim wydawał bardziej okazały.
Bonsai o prostym pniu – Dla takich roślin idealne będą donice kwadratowe lub prostokątne.
Bonsai o nieregularnych koronach drzew – Te najlepiej się prezentuje w okrągłej lub owalnej doniczce.
PODLEWANIE I NAWOŻENIE
W uprawie bonsai istotne jest również odpowiednie jego podlewanie. Gleba nie powinna być przesuszana, ale nie możemy też zalewać drzewka. Bonsai ma płytkie podłoże, więc musimy je podlewać bardzo delikatnie. Donica musi mieć otwory a nadmiar wody z podstawki musi być natychmiast usuwany. Woda którą podlewamy roślinę, powinna mieć temperaturę pokojową. Drzewka bonsai nawozimy w okresie ich wzrostu, czyli od wiosny do jesieni. Odpowiedni nawóz zakupimy w specjalistycznych oraz dobrych sklepach ogrodniczych, powinien on zawierać Azot dla liści i pnia. Fosfor dla korzeni, kwiatów i owoców. Potas dla witalności i odporności. Dostępne są specjalistyczne nawozy przeznczone wyłącznie dla bonsai.
PIELĘGNACJA I CIĘCIE
Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzamy na wiosnę. Jednym z niezbędnym zabiegów jest przycinanie. Przycinamy wszystkie gałązki i nowe elementy, które wyrosły poza pierwotny kształt w jaki je formowaliśmy. Po przycięciu grubszych gałęzi, po zabiegu powinniśmy je opatrzeć maścią ogrodniczą, która zabezpieczy powstałą ranę drzewa przed infekcjami. W celu formowania kształtu drzewka używamy drutu aluminiowego lub miedzianego, musimy robić to delikatnie tak aby nie uszkodzić rośliny i nie powinniśmy doprowadzać do wrastania w nie drutu. Również przy ściąganiu drutu musimy zachować ostrożność, najlepiej jeżeli nadetniemy go w kilku miejscach by ograniczyć niebezpieczeństwo uszkodzenia drzewka. Drut możemy przyczepić do wyłożonej na dnie donicy siatki, łatwiej nam wtedy będzie utrzymać odpowiednią stabilizację rośliny. Średnio również co dwa lata powinniśmy przesadzić roślinę, jeżeli nie jesteśmy pewni czy nadszedł już odpowiedni czas, najlepiej jeżeli sprawdzimy jej system korzeniowy. Jeżeli korzenie są zbite, oznacza to że należy drzewko przesadzić do większej doniczki.
Zabiegów takich jak przycinanie, drutowanie czy też przesadzanie nie wykonujemy nigdy równocześnie, dajmy mu czas na regenerację.

CHOROBY I SZKODNIKI
Najczęściej atakującymi drzewka bonsai szkodnikami są: miseczniki, tarczniki, wełnowce i przędziorki. Do ich zwalczania powinniśmy używać specjalistycznych środków zakupionych w sklepach ogrodniczych. Jeżeli będziemy zbyt często podlewać drzewko, możemy narazić je na pleśnie i zgnilizny.
STYLE BONSAI
Shakan- pochylony
Yose-ue – styl leśny
Hōkidachi – miotlasty
Kengai – styl kaskadowy
Saikei – krajobraz na tacy
Chokkan – wyprostowany regularny
Moyōgi – wyprostowany nieregularny
Sekijōju – jednopniowe drzewo na skale
Fukinagashi – ukształtowany przez wiatr
Sōkan – drzewko posiada dwa różne pnie
Kabudachi – drzewo o wielu nieparzystych pniach
Bunjin – drzewo walczące o przetrwanie w ekstremalnie trudnych warunkach
Ikadabuki – styl tratwy – przewróconego drzewa z rosnącymi pionowo gałęziami
Ishisuki – drzewo, którego korzenie znajdują się w szczelinach i pęknięciach skalnych
Przeczytaj również:
Kwiaty doniczkowe bezpieczne dla kota
Kilka prostych zasad na piękne storczyki
Dlaczego Fikus Benjamin gubi liście?
Skrzydłokwiat, jak o niego dbać by kwitł niemal cały rok
Najczęściej popełniane błędy w uprawie roślin doniczkowych
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!