Shadow

Najczęściej popełniane błędy w uprawie roślin doniczkowych

Często słyszymy tekst „nie mam ręki do roślin”, „u mnie wszystkie rośliny marnieją”. Nie można się z tym w pełni zgodzić. Jeżeli znamy zasady jak postępować z danym gatunkiem i wiemy jak przygotować mu odpowiednie stanowisko a przede wszystkim będziemy się do tego stosować to każda roślina powinna rosnąć zdrowo. Nie napiszemy w jednym artykule wszystkich gatunków i zasad ich pielęgnacji, ale istnieją „uniwersalne” zasady, które z pewnością pomogą nam w pielęgnacji roślin doniczkowych.

Rośliny doniczkowe
Rośliny doniczkowe

STANOWISKO

Kwiaty niewątpliwie w naszych mieszkaniach pełnią rolę dekoracyjną, często więc kupujemy dany kwiat ze względu na jego wygląd z konkretną wizją gdzie go postawimy. Tymczasem może się okazać że wybrane przez nas miejsce będzie niewłaściwe dla naszej rośliny. Dlatego musimy jej stworzyć warunki podobne do tych, jakie mają w naturalnym środowisku. Zdecydowana większość kwiatów lubi stanowiska słoneczne, ale takie gdzie światło będzie rozproszone. Pełne słońce tolerują sukulenty. Miejsca zacienione będą dobrze znosiły, np. skrzydłokwiaty czy monstery. W miesiącach ciepłych, dobrze jest odsunąć kwiaty od południowego okna, lub przesłonić je firanką, unikniemy wtedy poparzenia przez słońce ich liści. Jak wiemy, rośliny lubią światło, bywa więc że rosną kierując się ku słońcu.

ODPOWIEDNIE PODŁOŻE

Przed wyborem ziemi do nowej rośliny powinniśmy przeczytać o jej wymaganiach i zakupić dedykowaną dla niej ziemię. Często zdarza się że podczas przesadzania popełniamy błędy, oto niektóre z nich:

– Ziemia z działki, ogrodu czy trawnika. Taka ziemia jest zbyt uboga w składniki odżywcze, ma inną strukturę niż ta która jest dedykowana roślinom doniczkowym. Ponadto możemy z nią przenieść szkodniki, chwasty lub choroby.

– Przycinanie korzeni. Czasem gdy korzenie nie chcą zmieścić się w doniczce, do głowy wpada pomysł by przyciąć korzenie, może to się skończyć atakiem chorób lub obumarciem rośliny. Przycinać powinniśmy tylko korzenie przegniłe lub uschnięte.

– Kolejnym błędem jest zaprzestanie przesadzania roślin do większych doniczek ze świeżą ziemią. Po kilku latach ziemia zostaje zasolona i wyjałowiona, skutkiem tego będzie zamieranie rośliny.

Donice dla roślin doniczkowych
Donice dla roślin doniczkowych

ODPOWIEDNIE DONICZKI

– Czasem w pośpiechu podczas przesadzania używamy starych, niedomytych doniczek. A te mogą zawierać zarodniki grzybów czy też inne choroby. Także przed przesadzeniem doniczkę powinniśmy dokładnie umyć.

– W sprzedaży bardzo często dostępne są doniczki plastikowe, które nie mają wybitych otworów drenażowych. Jeżeli zakupimy takie, musimy pamiętać by wybić takie otwory samemu. Brak takich otworów, może powodować gnicie korzeni.

– Obecnie możemy zakupić doniczki o różnych kształtach. Z pewnością dodadzą urokowi naszemu mieszkaniu, ale gdy roślina się rozrośnie i będziemy musieli ją przesadzić do większej doniczki nie będziemy mogli z niej wyciągnąć całej bryły korzeniowej bez jej uszkodzenia.

– Młode rośliny powinniśmy co roku przesadzać do większych donic, kilku letnie co kilka lat. Wybierając nową donicę nie powinniśmy „na zapas” kupować dużo większej. Kolejna powinna mieć średnicę większą o 2 – 3 centymetry. W za dużych donicach rośliny dłużej się aklimatyzują i wolniej rosną.

PRZESTAWIANIE

Większość z nas obraca rośliny by „lepiej się prezentowała”, tymczasem są gatunki które tego nie lubią. Doskonałym przykładem może być Fikus Beniamin, który po przestawieniu często gubi liście.

Podlewanie roślin doniczkowych
Podlewanie roślin doniczkowych

PODLEWANIE

Przed podlewaniem powinniśmy sprawdzić czy ziemia w doniczce jest lekko sucha, tylko wtedy powinniśmy ponownie je podlać. Istnieje co prawda grupa roślin która potrzebuje wilgotnej ziemi, jednak większość kiedy będzie przelana to będzie gnić. Jeżeli zalejemy roślinę, jedynym wyjściem by ją odratować, będzie jej przesadzenie. Gdy przesuszymy roślinę, mamy większą szansę by ją odratować. Wystarczy tylko na powrót regularnie ją podlewać.

Uprawa kaktusów
Uprawa kaktusów

PIELĘGNACJA ZIMĄ

Zimą w naszych mieszkaniach powietrze staje się bardziej suche. Dla wielu roślin wilgotność powietrza jest wtedy zbyt sucha co może prowadzić do osłabienia roślin, gubienia przez nich liści, są wtedy bardziej narażone na choroby i ataki szkodników. Można temu zapobiec przez zraszanie roślin i regularne wietrzenie. Pamiętać należy też aby zapewnić możliwe dużo światła roślinom światłolubnym, które nagle w okresie jesienno-zimowym mają go mniej. Zima dla wielu roślin jest również okresem spoczynku, powinniśmy zatem ograniczyć w tym okresie podlewanie i nawożenie roślin.


Przeczytaj również:

Dlaczego marnieją nam rośliny

Kwiaty doniczkowe bezpieczne dla kota

Kwiaty doniczkowe, których powinni unikać posiadacze kotów

Dlaczego Fikus Benjamin gubi liście?

Skrzydłokwiat, jak o niego dbać by kwitł niemal cały rok

Kilka prostych zasad na piękne storczyki
Foto: Pexels i Pixabay

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *