Mączniak rzekomy – charakterystyka
Mączniak rzekomy to tak na prawdę grupa chorób wywołanych przez organizmy (Peronospora sp.), należące do klasy lęgniowców (Oomycota). Klasa ta obejmuje grzybopodobne organizmy zaliczane do królestwa Chromista – grzybopływki. Organizmy te porażają zarówno podziemne jak i nadziemne części roślin i należą do tzw. endopasożytów. Organizmów żyjących wewnątrz drugiego organizmu, który jest źródłem ich pożywienia. Mączniaki rzekome to bardzo groźne patogeny roślin ozdobnych, warzywnych i sadowniczych. Również rośliny doniczkowe, balkonowe bywają ofiarą ataku tej choroby. Głównymi roślinami żywicielskimi są warzywa, tytoń i winorośl.
Objawy choroby
W początkowej fazie rozwoju, nie ma żadnych objawów, dlatego choroba się bezproblemowo atakuje pod naszym „nosem”. W momencie pojawienia się pierwszych objawów jest już w fazie mocno zaawansowanej i dalszy rozwój przebiega szybko. Pierwszymi objawami są pojawiające się na liściach bladożółte chlorotyczne plamy, które szybko rozprzestrzeniają się na całą powierzchnię liścia(górna strona blaszki liściowej). W tym samym czasie dolna strona liścia zaczyna się pokrywać białym lub białoszarym nalotem. Plamy chlorotyczne z biegiem czasu stają się przeźroczyste, następnie żółte aż w końcu brunatnieją. Porażone liście zamierają, a choroba przenosi się na pozostałe części rośliny.


Najgroźniejsze gatunki mączniaków rzekomych to:
– mączniak rzekomy baldaszkowatych – wywoływany przez Plasmopara nivea.
– mączniak rzekomy cebuli – wywoływany przez Peronospora destructor.
– mączniak rzekomy chmielu – wywoływany przez Pseudoperonospora humuli.
– mączniak rzekomy dyniowatych – wywoływany przez Pseudoperonospora cubensis.
– mączniak rzekomy grochu – wywoływany przez Peronospora viciae.
– mączniak rzekomy kapustowatych – wywoływany przez Hyaloperonospora parasitica i Hyaloperonospora brassicae.
– mączniak rzekomy maku – wywoływany przez Peronospora arborescens.
– mączniak rzekomy róży – wywoływany przez Peronospora sparsa.
– mączniak rzekomy sałaty – wywoływany przez Bremia lactucae.
– mączniak rzekomy słonecznika – wywoływany przez Plasmopara halstedii.
– mączniak rzekomy winorośli – wywoływany przez Plasmopara viticola.


Zapobieganie chorobie
W celu zapobiegnięcia występowaniu choroby, należy wybierać do uprawy gatunki i odmiany odporne na chorobę. Koniecznie usuwać z ogrodu i domu porażone części roślin a nawet całe rośliny przy zbyt dużym porażeniu roślin. UWAGA! Patogen zimuje w resztkach martwych roślin. Roślin zaatakowanych przez patogen nie kompostujemy. Unikamy również zbyt częstego zwilżania liści, ponieważ choroba łatwiej wtedy atakuje.
Zwalczanie mączniaka rzekomego
Do zwalczania, ale także zapobiegania chorobie, możemy rośliny opryskać fungicydami przeznaczonymi do zwalczania mączniaków rzekomych. Zaleca się profilaktyczne opryskiwania środkami powierzchniowymi, a w momencie pojawienia się objawów choroby środkami wnikającymi do rośliny, tzw. dogłębnymi. W przypadku zauważenia objawów chorobowych zastosować jeden z fungicydów: Topas 100 EC, Score 250 EC, Topsin M 500 EC czy Kendo 50 EW.


Przeczytaj również:
Najczęstsze choroby warzyw kapustnych
Mączniak prawdziwy – objawy, zwalczanie i zapobieganie
Mączniak rzekomy – objawy, zwalczanie i zapobieganie
Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych – monilioza
Foto: Pexels i Pixabay

Witam serdecznie! Nazywam się Sebastian i jestem doświadczonym ogrodnikiem z ponad 25-letnim stażem. Moja pasja do roślin towarzyszy mi od najmłodszych lat. Już jako dziecko fascynowała mnie przyroda, a szczególnie bogactwo świata roślin, co naturalnie wpłynęło na wybór mojej ścieżki zawodowej. Ukończyłem szkołę branżową o profilu ogrodniczym, a od tego czasu konsekwentnie rozwijam swoją wiedzę i umiejętności. Ogrodnictwo to dziedzina dynamiczna i pełna wyzwań – stale pojawiają się nowe odmiany roślin, innowacje technologiczne oraz zaawansowany sprzęt. Mimo wieloletniego doświadczenia wciąż poszerzam swoje kompetencje, śledząc najnowsze trendy i zdobywając aktualne informacje. Przez lata miałem okazję pracować w różnych obszarach ogrodnictwa: – w szkółkach, zajmując się uprawą drzewek, krzewów liściastych, iglastych oraz bylin, – w szklarniach, gdzie specjalizowałem się w uprawie roślin doniczkowych, – w firmie zakładającej ogrody kompleksowo, od projektu po instalację systemów nawadniających. Dzięki tym doświadczeniom mogę nie tylko dzielić się wiedzą, ale również oferować wsparcie w zakładaniu i pielęgnacji ogrodów. Moim celem jest inspirowanie innych do tworzenia pięknych, funkcjonalnych przestrzeni, które przyniosą radość i harmonię. Zapraszam serdecznie do wspólnego odkrywania tajemnic ogrodnictwa!