Nie wszystkie rośliny doniczkowe są bezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Wiele popularnych gatunków może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia kotów – nawet niewielki kontakt z liśćmi, łodygami czy sokiem rośliny może wywołać zatrucie. Warto wiedzieć, które kwiaty doniczkowe są toksyczne, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji i stworzyć bezpieczne otoczenie dla pupila. W tym artykule przedstawiamy listę roślin, których posiadacze kotów powinni unikać w swoim domu.

Kwiaty doniczkowe, których powinni unikać posiadacze kotów
Każdy właściciel kota wie, że nie tylko lubią one chodzić własnymi ścieżkami, ale są też ciekawskie. Uwielbiają grzebać w doniczkach, ich ciekawość wykazuje się też w próbowaniu różnych rzeczy w tym podgryzaniu pędów i liści roślin. Niektóre gatunki kwiatów, mogą spowodować o kotów zatrucie pokarmowe. Co może to się skończyć dla nich tragicznie.

Kwiaty doniczkowe, których powinni unikać posiadacze kotów:
🐾Aglaonema 🐾Alocasia 🐾Aloes
🐾Anturium 🐾Azalia 🐾Cibora
🐾Cykas 🐾Cyklamen 🐾Diffenbachia
🐾Dracena 🐾Epipremnum 🐾Fikus
🐾Kalanchoe 🐾Kliwia 🐾Kroton
🐾Monstera 🐾Filodendrony 🐾Oleander
🐾Poinsecja 🐾Skrzydłokwiat 🐾Szeflera
🐾 Zamiokulkas
Przeczytaj również: Kwiaty doniczkowe bezpieczne dla kota

Toksyczność roślin
Kolorem czerwonym zaznaczyłem silną toksyczność owej rośliny, pozostałe mają umiarkowaną. Co nie oznacza, że możemy jej niepożądane skutki bagatelizować !!!
Umiarkowana toksyczność szczególnie może zaszkodzić chorym kotom. Tym które mają alergię czy tez ciężarnym kotkom. Silna toksyczność, jest niebezpieczna również dla zdrowych kotów. W żadnym przypadku nie powinniśmy pozwalać kotu na podgryzanie liści tych roślin. Najlepszym wyjściem będzie jeżeli pozbędziemy się takiej rośliny z domu, darując ją komuś kto nie ma w domu zwierząt.
Wiele z tych roślin, możemy podziwiać ze względu na piękne kwiaty, liście. Dla naszych zwierząt, mogą jednak okazać się śmiertelną pułapką. Jest wiele gatunków kwiatów, które możemy trzymać w towarzystwie naszych pupili. Niektóre z nich mogą nawet mieć dobroczynny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie.
Przeczytaj również: Rośliny doniczkowe przyjazne zwierzętom domowym

Pamiętajmy ❗
Jeżeli nasz kot wykazuje jakiekolwiek symptomy zatrucia, niezwłocznie powinniśmy udać się do weterynarza. Z pewnością podczas wizyty, przyda się informacja z jakimi roślinami kot miał styczność.
❗ Uważajmy też na rośliny z kolcami. Jeżeli nasz pupil je połknie mogą go zranić i może dojść do uszkodzenia układu pokarmowego. Każdy kto mieszka w domu u kota 🙂 powinien pozbyć się również kaktusów, lub przynajmniej trzymać je w miejscu, niedostępnym dla niego. Mogą one bowiem wbić się w pyszczek kota i tak jak inne rośliny z kolcami, spowodować podrażnienie układu pokarmowego.

Oczywiście koty, tak jak inne zwierzęta i ludzie mają różne preferencje. Jeżeli okazało się, że macie kota i którąś z wspomnianych roślin, nie oznacza to że musicie się jej od razu pozbywać. Są bowiem koty których nasze rośliny zupełnie nie będą interesować. Jednak zachowajmy ostrożność i przestawmy może kwiatka w miejsce, gdzie kot nie będzie miał dostępu.
Przeczytaj również:
Czym dokarmiać zwierzęta zimą?
Karmniki dla ptaków w ogrodzie
Czy można dokarmić ptaki chlebem?

Cześć! Mam na imię Artur i od lat fascynuję się roślinami – ich uprawą, pielęgnacją oraz zgłębianiem tajników ogrodnictwa i hodowli roślin doniczkowych. To moja pasja, którą chcę dzielić się z innymi. Dlatego tworzę artykuły na Stacja Ogród – miejscu pełnym inspiracji, sprawdzonych porad i praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o rośliny i stworzyć piękną, zieloną przestrzeń. Zapraszam Cię nie tylko na naszą stronę, ale także do śledzenia profilu Stacja Ogród na Facebooku i dołączenia do naszej grupy – wspólnej przestrzeni, gdzie wymieniamy się doświadczeniami, pomysłami i miłością do ogrodnictwa. Do zobaczenia!