sobota, 18 majaTel. 570 906 621 ; e-mail: kontakt@stacjaogrod.pl
Shadow

Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)

Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata) to piękne i delikatne pnącze należące do rodziny krępieniowatych (Larazbidaceae). Występuje naturalnie w Japonii, Korei oraz środkowych Chinach. W uprawie gatunek ten znany od 1845 roku. W naszych ogrodach doda trochę egzotyki.

akebia quinata
akebia quinata

Charakterystyka

Akebia ma wiotkie i cienkie łodygi o barwie fioletowej lub zielonej, które owijają się wokół podpór. Pnącze to może osiągać wysokość do 8-10 m. Liście składają się z pięciu listków z krótkimi ogonkami wyrastającymi z jednego miejsca na głównym ogonku. Pojedyncze listki są kształtu od jajowatego do szerokoeliptycznego długości 2-4 cm i szerokości 1,3-2,5 cm, zakończone niewielkim kolcem. Liście o barwie ciemnozielonej na wierzchniej stronie i jaśniejsze o odcieniu niebieskawym na spodniej stronie. Jesienią przybierają barwę czerwoną. Przy łagodniejszej zimie jest częściowo zimozielony. Ponieważ liście są gładkie, rzadko pokryte są kurzem i pyłem.

Kwiaty o oryginalnym kształcie i nieliczne. Męskie małe o barwie różowopurpurowej, osadzone na krótkich szypułkach. Kwiaty żeńskie są większe o barwie fioletowoczerwonej o mięsistych płatkach i osadzone na długich szypułkach. Czasami dość silnie i pięknie pachną. Kwiaty zebrane w grona, osadzone na krótkopędach, rozwijające się w w połowie maja przed rozwojem liści. Przy odpowiedniej pogodzie liście rozwijają się razem z kwiatami. Rośliny kwitną około 2 tygodnie. Kwiatostany zbudowane są z 3-6 kwiatów męskich w wierzchołkowej części i 1-3 kwiatów żeńskich u podstawy.

Owoce długości około 12 cm o barwie jasnobłękitnej do fioletowej z białawym lub czerwonym nakrapianiem i w kształcie przypominające ogórka. Pełną dojrzałość osiągają na przełomie sierpnia i września. W warunkach naszego kraju dość rzadko owocuje.

Liście Akebi
Liść

Wymagania i uprawa

Akebia jest dość mało wymagającą rośliną. Wymaga gleb żyznych, ale udaje się również na glebach lżejszych, piaszczystych, ale wymaga stale lekko wilgotnego podłoża. Gleba powinna być lekko kwaśna o pH 5,5-6,5. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych od południowej strony. Na takim stanowisku obficie kwitnie. Znosi jednak półcień a nawet zacienie, ale słabiej kwitnie i rośnie. Nawozimy od kwietnia do końca września. Stosujemy nawozy uniwersalne mineralne, kompost, obornik. Dobrym terminem sadzenia jest wiosna (kwiecień). Cięcie stosujemy tylko w przypadku pędów suchych, chorych i zbyt wybujałych(cienkich). Pnącze dobrze znosi nasze zimy i rzadko przemarza. Młode okazy możemy zabezpieczać na wszelki wypadek na zimę. Ze względu na dość wczesną wegetację, uważamy na wiosenne przymrozki w przypadku młodych egzemplarzy.

Rozmnażanie

Rozmnażamy przez odkłady, polegające na przygięciu pędu i przysypaniu ziemią. Po wytworzeniu korzeni odcinamy pęd i sadzimy już jako nową roślinę.

Akebia owoc
Owoc

Choroby i szkodniki

Rośliny odporne na choroby i szkodniki.

Zastosowanie

Ze względu na swoją biologię świetnie nadaje się do tworzenia girland, okrywania pergoli, altan, ścian, tarasów.

Akebia pięciolistkowa
Akebia pięciolistkowa

Przeczytaj również:

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora)

Milin amerykański Campsis radicans

Mszycowate (Aphididae)