Shadow

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora)

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora), zwana również peonią pochodzi z Azji. Można ją spotkać na terenach Chin, przez Tybet aż do Syberii. W XVIII wieku została sprowadzona do Europy.

Charakterystyka

Rośliny mają krzaczasty pokrój o nierozgałęzionych łodygach drewniejących u podstawy. Piwonia osiąga wysokość od 60 do 100 cm. Posiada liście podwójnie złożone, trójdzielne do pierzastosiecznych o odcinkach ząbkowanych. Korzenie posiada bulwiaste i zgrubiałe, trochę przypominające korzeń marchwi. Kwiaty piękne, duże do 20 cm średnicy, koloru od białego, poprzez całą gamę odcieni różu i czerwieni. Kwiaty pachnące osadzone na sztywnych długich łodygach z bogatym ulistnieniem. Piwonie chińskie kwitną w maju i czerwcu. Owocem jest mieszek stulony, górą rozchylony.

Wymagania i uprawa

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) to roślina o średnich wymaganiach uprawowych i czasami bywa kapryśna. Wymaga gleb żyznych, bogatych w próchnicę, dość gliniastych o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Gleba powinna być głęboko uprawiona, przynajmniej na 50 cm. Najlepszym stanowiskiem będzie wystawa słoneczna, ewentualnie lekko zacieniona. Stanowisko powinno być również osłonięte od wiatru. Gatunek ten potrzebuje podłoża lekko wilgotnego, dobrze też znosi suszę. Jedynie w okresie przed kwitnieniem i na początku, wymaga większego zapotrzebowania na wodę. W przypadku nawożenia stosujemy nawozy mineralne z większą dawką potasu, czyli stosujemy nawozy dla roślin kwitnących. Piwonię nawozimy także co roku dobrze rozłożonym obornikiem. Pamiętajmy, że piwonie nie lubią przesadzania, także wybierajmy od razu miejsce docelowe. Jeżeli już musimy przesadzić naszą peonię, to zróbmy to w okresie od połowy sierpnia do połowy września. Peonię na swoim docelowym miejscu rosną przeważnie 8-15 lat, bez potrzeby podziału rośliny.

Piwonia różowa

Rozmnażanie

Piwonie rozmnażamy głównie poprzez podział starszych okazów. Zabieg ten wykonujemy w połowie sierpnia, najpóźniej na początku września. Rośliny dzielimy tak, aby korzeń miał przynajmniej jeden dobrze wykształcony pąk. Takie korzenie sadzimy niezbyt głęboko, tak aby pąk był tuż pod powierzchnią ziemi, ponieważ w przypadku zbyt głębokiego posadzenia peonia będzie słabo kwitła.

Choroby i szkodniki

Piwonie rzadko atakują choroby i szkodniki, ponieważ należą do odpornych roślin. Jedynie w przypadku zbyt mokrej pogody i jednocześnie niskich temperatur, często bywa atakowana przez szarą pleśń. Porażone chorobą mogą zostać pąki kwiatowe, pędy kwiatowe i liście.

Piwonia karminowa

Zastosowanie

Ze względu na piękne kwiaty piwonię uprawia się głownie w przydomowych ogrodach oraz stosuje się na terenach zieleni, skwerów i parków. Piwonie uprawia się także na kwiat cięty.

Odmiany

Piwonie chińską w zależności od odmiany dzieli się na 4 grupy.

Grupa piwonii pojedynczych charakteryzujących się 5-8 płatkami otaczającymi pręciki i słupki. Odmiana najbardziej znana w tej grupie to ’Whittleyi Major’ o białych kwiatach, silnym wzroście i wczesnym kwitnieniem.

Grupa piwonii japońskich charakteryzujących się jednym lub dwoma okółkami płatków oraz zwiniętymi płatkami pręcikowymi o odmiennej barwie niż u płatków brzeżnych. Znane odmiany w tej grupie to ’Suruga’ o barwie ciemnoczerwonej z żółtym brzegiem. Odmiana ’Ewelina’ o barwie kremoworóżowej, ’Ursyn Niemcewicz’ o barwie wiśniowej oraz ’Władysław’ o barwie różowej.

Piwonia łososiowa

Grupa piwonii anemonowych charakteryzująca się 2-4 okółkami płatków zewnętrznych i środkiem koliście wypełnionym szerokimi płatkami pręcikowymi. Znane odmiany to ’Philomele’ o barwie intensywnie różowej z żółtym środkiem, ’Barbara’ o barwie perłowo-wiśniowej, ’Jadwiga’ o barwie jasno-wiśniowej oraz ’Profesor Wóycicki’ o barwie wiśniowo-amarantowej.

Grupa piwonii pełnej charakteryzująca się silnym wypełnieniem kwiatów. Odmiany głównie różnią się barwą kwiatów, terminem kwitnienia i wysokością. Znane odmiany to ’Karl Rosenfield’ o barwie ciemnoczerwonej, średnio wczesnym terminem kwitnienia i średnią wysokością, ’La Perle’ o barwie różowocielistej, wczesnym terminem kwitnienia i niską wysokością, ’Marie Lemoine’ o barwie kremowobiałej, późno kwitnąca, stosowana na kwiat cięty, ’Noemie Demay’ o barwie łososioworóżowej, wcześnie kwitnąca, ’Reine Hortense’ o barwie łososioworóżowej, średnio wczesna, pięknie wypełniony gęsty kwiat, ’Sarah Bernhardt’ o barwie jasnoróżowej, późno kwitnąca, wysoka, ’Krystyna’ o barwie amarantowej, ’Hania’ o barwie różowoamarantowej oraz ’Ursynów’ o barwie wiśniowo-wrzosowej.

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.