Krokusy, zwane również szafranami wiosennymi to zachwycające swym kolorem kwiaty cebulowe. Podobnie jak przebiśniegi, uważane są za zwiastuny wiosny. Jednak poza wczesnymi odmianami można spotkać również wiele innych gatunków krokusów, również takich, których okres kwitnienia przypada na jesień. Rośliny te w naturze możemy spotkać w Tatrach, gdzie wiosną tysiące turystów udaje się na łąki by na „fioletowym dywanie” tych kwiatów, zrobić sobie z nimi zdjęcia. Pamiętajmy jednak że grozi im wyginięcie, dlatego roślina jest objęta częściową ochroną, nie wolno jej zrywać. Krokusy też często możemy spotkać w parkach, na miejskich trawnikach czy w ogrodach.
Przeczytaj również: Przebiśnieg – symbol wiosny i nadziei


Szafran – przyprawa uzyskana z krokusów
Krokusy mają piękne niebieskie i purpurowe kwiaty, ale mogą być również białe lub żółte, mogą być także dwubarwne (paskowane). Niezależnie jednak od odmiany, wszystkie krokusy mają różowe pręciki i złoto pomarańczowe, trójdzielne znamiona słupków, z których zbiera się szafran. Aby otrzymać 1 kg tej przyprawy potrzeba aż 170 000 kwiatów, a z jednego ha uprawy można zebrać jedynie od 15 do 25 kg szafranu. Krokusy mogą rosnąć również w doniczce. Do uprawy odpowiednia jest zwykła ziemia kwiatowa z domieszką piasku.
Przeczytaj również: Pierwsze kwiaty wiosenne

Uprawa i pielęgnacja
Sadzić je można od września, zakwitają wczesną wiosną, czasem muszą przebijać się przez warstwę śniegu. Lubią miejsca słoneczne, gleby próchnicze, łatwo się nagrzewające i wilgotne. Cebulki umieszczamy na głębokości od 6 do 10 cm. Glebę w której umieściliśmy cebule warto przykryć cienką warstwą ściółki z torfu lub kory. Tuż po wkopaniu cebulek do gleby ziemię należy obficie podlać, jednocześnie delikatnie ubijając wilgotną ziemię wokół posadzonych cebulek. Krokusy pięknie też prezentują się na trawnikach, jednak należy uważać przy pierwszych wiosennych koszeniach, by ich nie uszkodzić. Pod koniec maja, gdy ustaje wzrost ich bulw i zaczynają usychać liście, można bez obaw kosić całą powierzchnię trawnika. Są bardzo wytrzymałe na niskie temperatury – znoszą mrozy do -15°C. Nie zaszkodzi jednak przykryć ziemię warstwą ściółki, która osłoni je przed zbyt intensywnym chłodem. Taką warstwę ochronną ściągamy w lutym lub marcu.

Przeczytaj również:
Wiosenne przymrozki, czy chronić przed nimi rośliny
Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne roślin doniczkowych
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!