Shadow

Wiosenne przymrozki, czy chronić przed nimi rośliny?

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do ciepłych zim i wiosen. Dłuższe dni, więcej słońca, kilka słonecznych dni i zapominamy o mrozie. Jednak przymrozki mogą pojawić się również późną wiosną. Co zrobić, aby nie zaszkodziły już posadzonym czy kwitnącym w naszych ogrodach roślinom?

PRZYMROZKI W KWIETNIU I MAJU

Nasz klimat potrafi być kapryśny i zanim temperatura nabierze większej stabilizacji, posadzonym na wiosnę roślinom mogą jeszcze zagrozić przygruntowe przymrozki. Najwięcej szkód mogą nam przynieś spadki temperatur w połowie maja. To czas nazywany przez ogrodników „zimnymi ogrodnikami”, gdyż to w tym terminie zima jeszcze raz daje nam o sobie znać. Wtedy już drzewa i krzewy są w rozkwicie, siewki kiełkują, a przychodzący w tym czasie mróz może je uszkodzić. Co może skutkować brakiem kwiatów, warzyw i owoców.

Przeczytaj również: Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne roślin doniczkowych

rozwijające się pąki

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA „ZIMNYCH OGRODNIKÓW”

Wczesną wiosną, gdy robi się cieplej na dworze, aby zapobiec rozwojowi chorób grzybowych powinniśmy zdjąć z roślin zimowe okrycia. Jednak nie chowajmy ich zbyt głęboko i śledzimy na bieżąco prognozy pogody. Jeżeli są zapowiadane spadki temperatur niżej niż -3oC, ponownie okrywamy nimi rośliny. Również zagony z nowalijkami w przypadku niepewnej pogody, powinniśmy okryć. Najlepsze rezultaty daje biała agrowłóknina, która doskonale przepuszcza powietrze, odbija słońce i jest lekka, więc nie będzie obciążeniem dla naszych roślin. Możemy też to zrobić za pomocą, plastikowych butelek typu PET, jednak nie zapominajmy o zrobieniu w nich dziurek, gdyż ciepło jakie wytworzą i wilgoć, może zaparzyć nam młode rośliny. Gdy prognozy pogody przewidują ciepłe dni i noce, okrycia z roślin ściągamy.

Przeczytaj również: Kwiaty cebulowe sadzone na wiosnę

przymrozki krokusy

BYLINY

Jeżeli chcemy w naszym ogrodzie zasadzić mniej odporne na przymrozki, wcześniej zaczynające wegetację byliny, powinniśmy wybrać dla nich miejsce osłonięte przed podmuchami wiatru, np. w pobliżu płotu, ściany ogrodzenia, żywopłotu. Nie powinniśmy też sadzić ich w zagłębieniach terenu. Zamarzająca i zalegająca w nich woda sprzyja utrzymywaniu się w nich niskich temperatur. Jeżeli jednak nie dopilnujemy tego i rano zobaczymy przymarznięte rośliny, krzewy lub kwiaty powinniśmy jak najszybciej osłonić je przed słońcem, to pozwoli wolniej odtajać roślinie. Dzięki czemu jej uszkodzenia będą mniejsze i da większą szansę na zregenerowanie uszkodzeń.

Przeczytaj również: Kwiecień w ogrodzie

przymrozki sadzonki i siewki

HARTOWANIE

Jeżeli chcemy przenieś do ogrodu młode rośliny, które trzymamy w skrzyniach czy też donicach w ciepłych pomieszczeniach. Powinniśmy robić to stopniowo, w pochmurne dni wystawiamy je na kilka godzin, stopniowo wydłużając ich czas pobytu na zewnątrz. W ten sposób rośliny wzmocnią się i nauczą się radzić sobie z niekorzystanymi warunkami pogodowymi.

Przeczytaj również: Brzęczący goście w ogrodzie

przymrozki bielenie drzew

OCHRONA KORY DRZEW OWOCOWYCH

Wczesna wiosna, to również trudny okres dla drzewek owocowych, w okresie od listopada do marca powinniśmy pobielić ich pnie wapnem z dodatkiem gliny lub farby emulsyjnej. Dzięki temu zabiegowi unikniemy poważnych uszkodzeń kory. I tym samym możliwego ataku choroby grzybowej lub bakteryjnej.

Przeczytaj również:

Wertykulacja i aeracja trawnika

Foto: Pexels i Pixabay

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.