sobota, 18 majaTel. 570 906 621 ; e-mail: kontakt@stacjaogrod.pl
Shadow

Lipiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie Lawenda
Lipiec w ogrodzie – Lawenda

Lipiec to miesiąc pełnego lata. W tym okresie mamy wysokie temperatury, okresy suszy co wymaga od nas wzmożonej uwagi w pielęgnacji ogrodu. Dbamy o nawodnienie, nawożenie oraz kontrolujemy rośliny pod względem chorób czy szkodników. W lipcu cieszymy się owocami truskawek, malin, czereśni, pierwszych wiśni, borówek, porzeczek czy agrestu. Zbieramy również warzywa jak pomidory, ogórki czy botwinkę. Pod koniec lipca kończymy także podstawowe nawożenie drzew i krzewów ozdobnych.

Lilia biała
Lilia biała

Ogród ozdobny

Lipiec to ostatni moment na wysadzenie cebul roślin kwitnących wiosną takich jak narcyzy, hiacynty, śniadki, szachownice, czosnki ozdobne. Hiacynty koniecznie wykopujemy corocznie, pozostałe możemy co 2-3 rok.

Regularnie podlewamy rośliny ozdobne, jedynie rano do godziny 9-10 lub wieczorem po godzinie 18. Godziny wieczorne są lepsze gdyż rośliny przez całą noc będą mogły skorzystać z wody i przygotować się do kolejnego dnia. Absolutnie nie podlewamy w ciągu dnia, zwłaszcza kiedy dni są słoneczne i gorące. Ważna zasada podlewania: podlewamy 2-3 razy w tygodniu obficie niż codziennie małymi porcjami. Woda ma się dostać głęboko w ziemię, aby system korzeniowy mógł czerpać wodę. Taki zabieg spowoduje również, że rośliny ukorzenią się głębiej co zabezpieczy je przed utratą turgoru.

Regularnie nawozimy rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Nigdy nie nawozimy roślin, kiedy ziemia jest przesuszona, najpierw trzeba ją trochę zwilżyć.

Dbamy o rabaty, odchwaszczając je i spulchniając glebę dla lepszego napowietrzenia. Oczywiście zabieg ten pomijamy kiedy mamy rabaty i kwietniki wyściółkowane(wtedy jedynie usuwamy pojawiąjące się pojedynczo chwasty).

Przeczytaj również: Czerwiec w ogrodzie

Róże w ogrodzie
Róże w ogrodzie

Możemy wysiewać do inspektów rośliny dwuletnie, takie jak: bratki, stokrotki, fiołki rogate czy niezapominajki. Po około 3-4 tygodniach będzie można je przepikować na rabaty.

Od drugiej połowy lipca możemy przystąpić do okulizacji róż.

Usuwamy przekwitłe kwiaty u roślin jednorocznych, dwuletnich, bylin i krzewów ozdobnych. U krzewuszek, tawuł czy pięciorników wycinamy pędy z przekwitłymi kwiatostanami. Skracamy pędy milinów, glicynii i winobluszczy. Usuwamy dzikie odrosty z podkładek u róż, migdałków, ozdobnych wiśni i jabłoni.

Przycinamy żywopłoty, a także możemy ciąć iglaki.

Pamiętamy o palikowaniu bylin takich jak mieczyki, ostróżki czy dalie aby się nie przewracały pędy z kwiatami.

W tym miesiącu niestety rośliny podatne są na ataki chorób i szkodników, dlatego regularnie sprawdzamy rośliny.

Ogórek
Ogórek

Ogród warzywny

W ogródkach warzywnych podstawowym zabiegiem jest regularne nawadnianie i odchwaszczanie. Szczególnie ważne jest dbanie o właściwy poziom nawodnienia u roślin korzeniowych, dyniowatych i kapustnych.

Zbieramy wczesną marchew, kapustę i kalarepę, koperek, ogórki, szczypiorek oraz cebulę i czosnek.

Usuwamy pędy boczne u wysokich odmian pomidorów. Pod koniec miesiąca usuwamy wierzchołki pędów, aby ograniczyć ich wzrost.

Stosujemy nawożenie warzyw, najlepiej nawozami organicznymi. A u pomidorów stosujemy nawozy z przewagą azotu i potasu.

Lipiec to czas na wysiew sałaty liściowej, rzodkiewki i późnych odmian czarnej rzodkwi, kalarepy, kapusty włoskiej i szpinaku. Możemy również wysiać koper ogrodowy. Nadszedł czas na sadzenie wyhodowanych z rozsady sadzonek endywii, brukselki, szpinaku i kopru włoskiego.

Na ziemniaku i pomidorach może pojawić się bardzo groźna choroba jaką jest zaraza ziemniaka. Należy koniecznie zastosować oprysk którymś z środków: RIDOMIL GOLD MZ, MIEDZIAN EXTRA 350 SC, REVUS 250 SC, SCORPION 325 SC.

Groźny jest także mączniak rzekomy dyniowatych, zwłaszcza na ogórkach oraz mączniak prawdziwy marchwi i mączniak rzekomy cebuli.

Na kapustnych mogą pojawić się gąsienice, m.in. bielinek kapustnik i tantniś krzyżowiaczek, które możemy zwalczyć preparatem MOSPILAN 20 SP.

Dość często także atakują mszyce, które również zwalczamy Mospilanem.

Przeczytaj również: Sierpień w ogrodzie

Owocująca czereśnia
Owocująca czereśnia

Ogród owocowy

Czas na zbiory owoców truskawek, malin, czereśni, wiśni, moreli, porzeczek i agrestu.

Przystępujemy do pielęgnacji krzewów truskawek po zakończonym owocowaniu. Wycinamy starsze liście, pozostawiając jedynie najmłodsze. Regularnie dbamy o nawadnianie i nawożenie krzewów, co ułatwi im zawiązanie pąków kwiatowych na rok następny. Zdejmujemy ściółkę ze słomy, odchwaszczamy i spulchniamy podłoże.

Wycinamy pędy malin, które zakończyły owocowanie. Młode pędy przywiązujemy do rusztowania.

Jeżeli jest taka konieczność podpieramy konary i pędy owocujące u jabłoni, śliw i grusz. Zabieg ten uchroni przed ich wyłamaniem pod ciężarem owoców.

Po zakończonym owocowaniu czereśni i wiśni, możemy przystąpić do cięcia prześwietlającego. W przypadku czereśni skracamy wierzchołek i wycinamy część zagęszczających pędów. U wiśni cięcie wykonujemy bardziej radykalnie. Usuwamy stare pędy, zwisające i ogołocone z liści oraz te rosnące do środka i krzyżujące się.

Możemy obecnie wykonać przerzedzenie zawiązków owoców u jabłoni późnych, co polepszy ich wielkość i jakość.

Wykonujemy cięcie u winorośli, wycinając nieowocujące pędy, tzw. pasierby(tniemy nad 1 -2 liściem). Usunięcie całkowite pasierba spowoduje, że szybko z oczek śpiących wyrosną następne. Latorośle, czyli pędy owocujące, skracamy nad 6-8 liściem od grona. Warto również przerzedzić same grona, aby polepszyć wielkość i jakość owoców.

Przeczytaj również: Wrzesień w ogrodzie

Krzew truskawki
Krzew truskawki

Jeżeli prowadzimy drzewa jabłoni i grusz w formie szpaleru, należy wykonać cięcie skracające i formujące pędy boczne w celu utrzymania kształtu litery U. zabieg ten dodatkowo spowoduje wydaniem więcej owocujących krótkopędów na rok następny.

Pamiętamy o odchwaszczaniu i spulchnianiu gleby pod krzewami i drzewami owocowymi.

W dni upalne i z długimi okresami suszy, podlewamy krzewy i drzewa, zabieg wykonujemy wieczorem po godzinie 18.

Zwracamy uwagę czy krzewy i drzewa nie zostały zaatakowane przez choroby lub szkodniki. Szczególnie o tej porze roku może wystąpić mączniak prawdziwy jabłoni oraz plamistości i parch jabłoni oraz gruszy. Dodatkowo groźna jest szara pleśń szczególnie na truskawkach i malinach.

Możemy także opryskać jabłonie przeciwko owocówce jabłkóweczce, która jest najgroźniejszym szkodnikiem jabłoni. Szkodnik ten odpowiedzialny jest za robaczywienie owoców. W lipcu krzewy i drzewa mogą również zostać zaatakowane przez mszyce i przędziorki.

Trawnik
Trawnik

Trawnik

Ponieważ lipiec to miesiąc z przeważającą ilością dni upalnych i z okresami dłuższych suszy, pamiętamy o regularnym codziennym podlewaniu wyłącznie w godzinach porannych do godziny 9-10 lub wieczorem po godzinie 18. Jeżeli susza i wysokie temperatury utrzymują się długo to podlewanie wykonujemy rano i wieczorem zwłaszcza na glebach bardziej piaszczystych.

Dodatkowo pamiętamy o nawożeniu. Do tego możemy użyć specjalistycznych nawozów do trawników, których jest dość sporo na rynku, lub nawozem wieloskładnikowym typu azofoska. Jeżeli mamy mech w trawniku, co może być oznaką zakwaszenia podłoża, możemy użyć mączki bazaltowej jako nawozu. Mączka odkwasi podłoże a jednocześnie dostarczy makro i mikroskładników.

Trawnik regularnie kosimy co 5-7 dni. Przy upałach kosimy na wysokości 4-6 cm. Zbyt krótkie koszenie może spowodować przesuszenie darni a tym samym do zniszczenia trawnika.

Na bieżąco najlepiej ręcznie usuwamy pojawiające się chwasty na trawniku.

Przeczytaj również: Cały rok w ogrodzie – mini ściąga ogrodnika

Fuksja - balkonowa piękność
Fuksja – balkonowa piękność

Rośliny doniczkowe i balkonowe

Regularnie podlewamy i nawozimy rośliny, zwłaszcza te na balkonie, czy tarasie.

Zraszamy przynajmniej co drugi dzień rośliny doniczkowe i dbamy o czystość liści.

Usuwamy przekwitłe kwiaty i kwiatostany aby nie osłabiać roślin.

Sprawdzamy stan roślin pod względem chorób i szkodników, w razie potrzeby stosujemy odpowiednie środki ochrony roślin zgodnie z etykietą na opakowaniu.

W lipcu możemy także rozmnażać większość roślin doniczkowych poprzez sadzonki. Używamy mieszkanki torfu i piasku w stosunku 1:1.

Przeczytaj również:

Magnolie w ogrodzie

Forsycja w ogrodzie

Róże w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja

Foto: Pexels i Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *